Havayolu Ulaşım Araçları - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Havayolu Ulaşım Araçları

 1. sponsorlu bağlantılar
  Uçak

  Uçak, havada uçabilen bir araç. Diğer uçucu araçlardan olan balon, zeplin ve helikopterden taşıma kuvvetinin kanatları aracılığıyla sağlanmasıdır.

  Genel bilgiler İnsanlarda, kuşlar gibi uçmak arzusunun başladığı çok eski tarihlerden beri yapılan çeşitli uçma girişimleri bir tarafa bırakılırsa asıl anlamda ilk uçuşlar 20. yüzyılda gerçekleştirildi. Yerçekimi kuvvetini mekanik enerjiyle yenme prensibine dayanan uçaklar kısa zamanda hızla gelişti. Planör, helikopter ve otojir tipi uçuş araçları da uçağın havada kalma prensibine dayanır. Kaldırma kuvveti uçan aracın sahip olduğu mekanik enerji vasıtasıyla kanat denilen kaldırma yüzeylerinde meydana gelir. Balon ve zeplinlerdeyse kaldırma kuvveti, havadan hafif gazların hava içinde yükselmesiyle oluşur.

  Havayolu Ulaşım Araçları Uçak

  İlk uçuşlarda ancak saatte 20-25 km, 1935'lerden sonra ise yüzlerce km hızlara çıkılabildi. Uçağın havada kat edebildiği mesafe, yani menzili ve çıkabildiği maksimum yükseklik (irtifa) ilk zamanlarda çok düşüktü. Gelişen teknolojiye paralel olarak menzil yirmi bin km'nin üstüne, irtifa ise on bin metreye kadar çıktı. Bunlara paralel olarak uçakların ağırlığı da süratle arttı. İlk zamanlar kg'la ifâde edilirken artık tonlarla ifade edilmektedir.

  Helikopter

  Havayolu Ulaşım Araçları Helikopter

  Helikopter, dikey kalkış ve iniş yapabilen döner kanatlı bir uçaktır. 1907 yılında Fransız Paul Cornu ilk motorlu helikopteri uçurdu.

  Çalışma Prensibi

  Helikopterler dikey olarak kalkış ve iniş yapabilir ve havada sabit olarak tutunabilirler. Helikopter ve uçakların uçma prensipleri aslında aynıdır. Uçaklarda tutunma kuvveti elde edebilmek için uçak hava içinde hareket ettirilir. Ancak kanat, uçak gövdesine bağlı olduğu için sabit bir yapıdadır. Fakat helikopterlerde kanat sabit değil, hareketlidir. Yani helikopterlerde taşıma kuvveti elde edebilmek için döner kanat yani pervane kullanılır.

  Pervane iki ya da daha fazla palden meydana gelir. Pervane palinin profili uçak kanadının profili ile aynıdır. Helikopterin motoru palleri döndürür. Paller hava içinde hareket ettikleri için üst yüzeylerinde alçak basınç, alt yüzeylerinde ise, yüksek basınç oluşur. Bu basınç farkı taşıma kuvvetini meydana getirir. Pallerin devir sayısının ve hücum açısının (pallerin havayı karşılama açısı) artması ile bu taşıma kuvvetinin büyüklüğü de artar. Tersi bir durumda ise azalır. Taşıma kuvveti helikopterin ağırlığına eşit olduğunda helikopter havada sabit olarak tutunur. Büyük olduğunda dikey olarak yükselir. Daha az olduğunda ise, dikey olarak alçalır.

  Pervanenin dönme düzlemi eğildiğinde, yani pervanenin oluşturduğu taşıma kuvvetinin yönü değiştirildiğinde, helikopter ileri - geri ve sağa - sola doğru hareket eder. Böylece helikopterin hava içinde hareket etmesi sağlanır. Pervane sürekli döndüğü için (gövde üzerinde yarattığı moment nedeniyle) helikopterin gövdesini de aksi yönde döndürmeye çalışır. Bunu engellemek için helikopterin kuyruğunda daha küçük olan bir pervane daha kullanılır. Kuyruktaki pervane gövde üzerindeki dönme momentini sönümler. Ayrıca sönümleme miktarı değiştirilerek gövdenin dönüşü de sağlanabilir.

  Planör

  Planör, (Fransızca: Planeur, süzülerek uçmak) üzerinde hiçbir güç kaynağı olmadan uçabilen hava aracıdır.
  Kokpiti tek veya çift kişilik olabilir, vinç sistemiyle ya da Vilga modeli bir uçağın çekmesiyle havalanırlar. Belli bir yükseklikte Vilga'yla bağlantısını koparıp atmosferdeki hava akımlarından yararlanarak uçabilirler. Özellikle düzenlenen yarışmalarda amaç, en kısa zamanda en uzun yolu katetmektir. Planör yarışmaları mesafe (en uzun mesafeye gidebilmek), zaman (en kısa sürede gidebilmek), irtifa (en yükseğe çıkabilmek) ve akrobasi (planörde yapılan çeşitli gösteriler) olarak düzenlenir.

  Havayolu Ulaşım Araçları Planör

  Dünyada ilk planörün mucidinin 1886 yılında bir deneme uçuşu esnasında düşerek ölen Otto Lilienthal olduğu bilinmektedir. Bugün planörcülük birçok ülkede sevilerek yapılan hava sporlarının başında gelmektedir. Türkiye'de de en eski hava sporlarından olup, Planör Uçuş Okulu 1935 yılında açılmıştır.

  Günümüzde kullanılmakta olan planörler kontrplak ve fiberglas gibi çok hafif malzemelerden yapılmaktadır. Dar gövdesi planörün havayı kolayca yarmasını sağlar, kanatları ise kaldırma kuvvetinden daha fazla faydalanabilmek için ince ve uzun olarak tasarlanmıştır. Planörün motoru olmadığından kanat şekilleri havada kalmasına yardım etmelidir.

  Zeplin

  Zeplin

  Zeplin, ulaşım aracı olarak kullanılan itme kuvvetiyle yol almalarını sağlayan motorları ve havada yönlenmesini sağlayan dümenleri olan puro biçiminde ve altında yolcu kabini bulunan güdümlü balonlardır. Omurgalı güdümlü balonların en başarılı yapımcısı olan Kont Ferdinand von Zeppelin adlı Alman güdümlü balonların isim babasıdır.

  İlk uçuş

  Başarılı olmuş ilk uçuş Fransız mühendis Henri Giffard tarafından 24 Kasım 1852 yılında gerçekleştirilmiştir. Giffard 160 kg ağırlığındaki ve 3 BG'ndeki buhar makinasını 43 metre uzunluğunda ve 12 metre çapındaki , hidrojenle dolu bir torbanın altına takarak Paris'ten havalanıp 30 km uzaklıktaki Trappes'e uçarak gerçekleştirilmiştir.

  İlk zeplin 128 metre uzunluğunda ve 11 metre çapındaydı. Alüminyumdan oluşan iskeleti, pamuklu bir bezle kaplıydı. İskeletin içinde hidrojen taşıyan gaz baloncukları vardı. 2 Temmuz1900'de havalandırılan zeplin, 400 metre yükseklikten uçarak 6 kilometrelik bir yolu 17 dakika 30 saniyede aldı.

  Bu ilk zeplinin başarısı üzerine yenileri de üretildi. Özellikle Alman Savaş Bakanlığı zeplin üretimini destekledi. I. Dünya Savaşı sırasında Paris ve Londra zeplinlerle bombalandı.

  Atlas aşırı uçuşlara başlayan zeplinler, 52.000 kişiyi Atlas Okyanusu'nun iki kıyısı arasında taşıdıktan sonra, yeni yolcu uçaklarının geliştirilmesi ve büyük kazalar nedeniyle 1950'lere gelmeden üretimden kaldırıldı. Günümüzde sadece ABD'de reklam amaçlı olarak kısıtlı sayıda üretilmektedirler.

  sponsorlu bağlantılar

   Konuyu Beğendin mi?
 2. 2011-02-22 #2
  sağoln 100 alcam xD
 3. 2011-03-24 #3
  çok tşk.çok işime yaradı:)
 4. 2011-05-06 #4
  çok işime yaradı 100 alcam valla 1 haftadır arıyom saolun
 5. 2011-12-11 #5
  sağolun çünkü 100 alcam
  sponsorlu bağlantılar
 6. 2012-02-23 #6
  saolun heryerde aradım bulamadın bi tek burda buldum
 7. 2012-03-22 #7
  Planör. Zeplin. Helikopter. sıcak hava balonu.uçak.
 8. 2012-05-01 #8
  A rkadaşlar benimde çok işime yaradı umarım sizinde yaramıştır. Cümleyi kısa kesecem
  arkadaşlar her şeyi araştırıp buluyoruz .Araştırmadan bulunmuyor.Arkadaşlar şu lafı unutmayın
  her şey çalışmakla olur benim bu sözümü dinleyenler banateşekkür edecekler . Her şey çalışmakla
  oluuuuuuuuuuuuuuuuuuur unutmayınnnnnnnnnnnnnnnn hadi ben kaçıyorum unutmayın bu lafıııııı

 9. 2012-05-05 #9
  Ben bunu çok beyendim saolun yanlız teleferik de hava yolu ulaşımı benden söylemesi arkadaşlar :)
  bu arada teşekkürleeer sayenizde performanstan 100 alıcaaaaaaaaaaaaam

 10. 2012-05-15 #10
  ben çok mutlu oldum ben işime yaradı♥♥
  sponsorlu bağlantılar
 11. 2012-11-26 #11
  çok tşkler çok işime yaradı
 12. 2012-12-11 #12
  salunişime çok yaradı kesin 2sartı alırım
 13. 2012-12-13 #13
  Alıntı:
  Misafir Nickli Üyeden Alıntı
  sağoln 100 alcam xD
  ayne :D

 14. 2013-02-22 #14
  Teşekkürler
  Hava yolu ulaşımını kullanmak isteyen arkadaşlar için ucuz uçak bileti alabileceğiniz web sayfası http://www.alobilethatti.com sitesidir arkadaşlar.

 15. 2013-03-02 #15
  harika süpersiniz
  sponsorlu bağlantılar
 16. 2013-05-07 #16
  güzel güzel işime yaradı
 17. 2015-02-02 #17
  Bunu yaptığınızı için taşır ederim
 18. 2015-02-02 #18
  Bu çok işime yaradığını çok teşekkür ederim
 19. 2015-04-05 #19
  1tanasi eksikdir
 20. 2015-04-07 #20
  harika hazırlanmış bir konu eline sağlık
  sponsorlu bağlantılar
  Okunma: 23265 - Yorum: 19 - Amp