Peygamber Devesi Böceği Hakkında Bilgi - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Peygamber Devesi Böceği Hakkında Bilgi

 1. sponsorlu bağlantılar
  Mantid (Mantidae), Mantodea alttakımında yer alan ve hamam böcekleriyle birlikte Dictoptera takımını oluşturan yaklaşık 2.340 böcek türünün ortak adıdır. Tropik ve sıcak bölgelerde yaşayan, başka böcekler üzerinden beslenen böcek türlerinden oluşan bir familyadır. Bazı uzmanlar Dictyoptera'nın bu iki alttakımını takım düzeyinde sınıflandırırlar. Bu türlerin çoğu tropikal ve subtropikal bölgelerde yaşar.

  Peygamber develeri olarak da bilinirler. Ön bacakları dua eder gibi durduğu için bu adla anılmaktadırlar.

  Peygamber Devesi Böceği Hakkında Bilgi


  Kamuflaj

  Kamufle olmak için üzerinde yaşadıkları bitkinin rengini alırlar. Yerde dolaşmaktan çok bitkiler arasında bulunmayı yeğlerler. Bir peygamber devesi yeşil ya da kurumuş bir yaprağa, ince bir dala, bir likene, parlak renkli bir çiçeğeya da karıncaya benzer bir görünümde olabilir.Bu kamuflaj peygamber devesini düşmanlarından gizlemenin yanı sıra avına sezdirmeden yaklaşmaya ya da kurbanını hareketsiz bir biçimde bekleyerek tuzağa düşürmeye yarar.

  Davranış

  Hareketsiz bir şekilde avlarını beklerler. Ön ayaklarında avını tutmak için kancalar ve dikenler vardır. Tehlike karşısında dikleşerek, kanatlı türleri ise kanatlarını hışırdatıp parlak uyarı renklerini göstererek düşmanına gözdağı verir.
  Birçok dilde dinle ya da doğaüstü güçlerle ilintili olan adı gerçekte bir avlanma davranışından kaynaklanır.Peygamber develeri avlarını başları dik, ön bacakları kalkık bir biçimde hareketsiz durarak ya da öne arkaya yavaş yavaş sallanarak bekler. Bu davranışları ona dua ediyormuş görünümü verir.

  Peygamber Devesi Böceği Hakkında Bilgi 1


  Beslenme

  Mantidler kendinden küçük böcekleri ve bitkileri de yer.

  Üreme

  Dişi böcek çiftleşme sırasında, genelde erkek böceği yer ama erkek böcek kafası ve ayakları yense bile dişiyle çiftleşme yeteneğini kaybetmezler ve dişiler kozaya benzer büyükçe bir kapsül içinde yaklaşık 200 yumurta bırakırlar. Kapsül yumurtaları düşmanlardan ve kötü hava şartlarından korur. Dişi mantidlerin yumurtaları ağaç kabuklarında ve çalılarda bulunur. Yumurtaları koyu kahverengi ve çizgilidir. Yumurtadan çıkan nemfin kanatları yoktur. Ama vücudunun öbür bölümleri erişkinlere çok benzer. Nemfler erişkinler kadar oburdur ve birbirlerini bile yerler.

  Yaşam Alanı

  Peygamber develerinin büyük bölümü tropik ve astropik bölgelerde yaşar. En iyi bilinen türlerinden olan 7-10 cm uzunluğundaki Mantis religiosa Afrika'nın kuzeyinden Avrupa'nın içlerine kadar yayılmıştır. Yenidünya'daki peygamber develerinden Litaneutriaminor Kanada'da yaşayan tek peygamber devesi türüdür.

  sponsorlu bağlantılar

   Konuyu Beğendin mi?
 2. 2009-08-15 #2
  713 - Peygamber Devesi Böceği Hakkında Bilgi

  Bu akıllı avcılar kamuflajdaki ustalıklarıyla avlarını, hatta bazen peşlerindeki yırtıcıları bile kandırıyor.

  Batı Afrika'da bulduğum dişi peygamberdevesi neredeyse bir insanı andırıyor. Gözleriyle çevresinde olup biteni öylesine dikkatle izliyor ki... Kurt kapanı gibi aniden kapanan ön bacaklarının menzilinde gezinen her türlü av için büyük tehlike oluşturuyor. Peygamberdevelerinin yaklaşık 1800 türünün çoğu, zamanlarının büyük bölümünü oturup beklemekle geçiriyor. Aslında böcekler dünyasının en akıllı avcıları arasında yer aldıklarını, bu canlıların izini dört kıtada sürerken öğrendim. Sphodromantis lineola, 8,9 santimetre

  Yetişkin olanı

  Yavru Peygamberdeveleri

  714 - Peygamber Devesi Böceği Hakkında Bilgi

  Fotoğraf : Mark W. Moffett

  Daha birkaç dakikalık olan bir Çin peygamberdevesi (sağda) tıpkı bir tüpten sıkılmış diş macunu gibi koza benzeri bir kapsülden çıkan bir kardeşini izliyor. Ootheca denilen tek bir kapsül bu peygamberdevesi türünden 300 kadar yavru verebilir. Dünyanın yaklaşık 1.800 türü kapsayan diğer peygamberdeveleri gibi, bu yavrular da büyüdüklerinde usta kamuflaj sanatçıları ve şimşek hızıyla davranan avcılar haline gelecek.
  Tenodera aridifolia sinensis

  Sevgi Böceği

  715 - Peygamber Devesi Böceği Hakkında Bilgi

  Fotoğraf : Mark W. Moffett

  İnsanlara zarar vermeyen peygamberdevelerinin her zaman hayranları olmuştur. Myanmar'da bir Çin peygamberdevesini yakalayan bu çocuk da onlardan biri. ABD'ye 1896'da tesadüf eseri giren aynı tür şimdi çok yaygındır. Çin'de peygamberdevelerinin insanları eğlendirmesi en az bin yıllık bir geçmişe dayanır. Bazı Asyalılar kafes içinde ölümüne dövüştürülen peygamberdeveleri üzerine hâlâ bahse tutuşurlar.

  716 - Peygamber Devesi Böceği Hakkında Bilgi

  717 - Peygamber Devesi Böceği Hakkında Bilgi

  718 - Peygamber Devesi Böceği Hakkında Bilgi

  Taşlaşmış Bir Peygamberdevesi mi

  719 - Peygamber Devesi Böceği Hakkında Bilgi

  Fotoğraf : Mark W. Moffett

  Peygamberdevelerinin kamuflaj yelpazesi bir tiyatro repertuvarı kadar geniştir. Bu kanatsız İran türü bir taş görüntüsüne bürünmüş. Yaprak, çiçek, liken ve ot taklidi yapan türler de var.

  Mini Peygamberdevesi

  720 - Peygamber Devesi Böceği Hakkında Bilgi

  Fotoğraf : Mark W. Moffett

  Fildişi Kıyısı'ndaki bu yavru peygamberdevesi belki de boyut ve görünüm olarak bir karıncayı taklit ediyor; yürüyüş tarzı da karıncanınkini andırıyor. Kuşların bazen karıncaları zehirli av gibi görüp kaçınması, böyle bir görünüme bürünen peygamberdevesinin işine yarar. Peygamberdevelerinin taklitçiliği yarasa, kurbağa, örümcek, yılan ve küçük kemirgenler gibi çok sayıda avcıdan gizlenmelerini sağlar.
  Sphodromantis lineola

  Korkunç Çene

  721 - Peygamber Devesi Böceği Hakkında Bilgi

  Fotoğraf : Mark W. Moffett

  Malezya ormanlarının tabanında yaşayan bu ölü yaprak peygamberdevesi bir düşman tarafından rahatsız edilince, şahlanarak ürkütücü bir gözdağı gösterisine girişir ve kanatlarını takırdatır. Dikenlerle dolu ön bacaklarını başının altında kıvırması, devasa bir ağız yanılsaması yaratır.

  Deroplatys truncata

  Bunları Biliyor muydunuz?

  Eski Yunan döneminde, insanlar peygamberdevelerine doğaüstü güçler yakıştırırdı. Güney Avrupa'nın bazı kesimlerindeki inanca göre, peygamberdevesi kaybolan çocuklara evlerinin yolunu gösterirdi. Kalahari Buşmanları da yaratıcı tanrıları Kaang'ı kimi zaman bir peygamberdevesi şeklinde tasarlar. Bu bedene bürünmüş haliyle onu "büyük büyücü" diye anarlar.

  Asya'nın birçok kesiminde genellikle ev hayvanı sayılmalarına ve sıklıkla ele alınıp sevecen bir tavırla okşanmalarına karşın, peygamberdeveleri bambu kafesler içinde ölümüne kavgaya tutuşan dövüş hayvanları olarak da kullanılmıştır. Aslında, Çince'de Tang Lang olarak bilinen kung fu'daki çeşitli stillerin ilham kaynağı bu böceğin acımasız ve yırtıcı manevralarıdır. Peygamberdevesi stilini uygulayan dövüşçüler, yaratığın avını tuzağa düşürüp sakatlamak için başvurduğu taktikleri taklit ederler.
  -Taryn L. Salinas

Konu Etiketleri

peygamber devesi adı nereden gelir, peygamber devesi çiftleşme, peygamber devesi insana zarar verir mi, peygamber devesi ismi, peygamber devesi ısırır mı, peygamber devesi zehirlimidir, peygamber devesinin adı neden peygamber devesi, peygamberdevesi alt sınıflar

  Okunma: 33219 - Yorum: 1 - Amp