Nesli Tükenmekte Olan Canlılar - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Nesli Tükenmekte Olan Canlılar

 1. sponsorlu bağlantılar
  Nesli tükenmekte olan hayvanlar, yok olma tehdidi altındaki hayvan türleridir. Bir türün tükenmekte olması demek, sayılarının giderek azalıyor olması ve doğal ortamlarında onları tehdit eden unsurlar ortadan kaldırılmazsa yok olacakları anlamını taşır. Dünya Doğayı Koruma Birliği'nin (IUCN) iki yılda bir yayımlanan kırmızı listesinde yer alırlar. Bir türün kırmızı listeye alınması için dünya üzerinde 50'den az yetişkin bireyin kalmış olması gereklidir.

  Diğer bir kategori hassas türlerdir. Bunun için temel kıstas türün yetişkin popülasyonunun 1000'den az olmasıdır.

  Dünya Doğayı Koruma Birliği'nin (IUCN) 2006 raporu, insan kaynaklı suistimaller sonucu 784 türün dünya üzerinden tamamen yok olduğunu ve 16.119 hayvan türünün tükenmekte olduğunu göstermekte. Sadece 2006'da listeye 530 türün eklenmiş olması canlı türlerinin ne büyük bir tehdit altında olduğunu gösterir.

  Bir türün soyunun tükenmesi doğal yaşamın bir parçasıdır aslında, hatta şu anda dünyada bulunan canlıların sayısı, dünyada yaşamış tüm canlıların %5'i kadar olduğu tahmin edilmektedir.

  Deniz ürünlerine ve suya duyduğumuz açlığın giderek yoğunlaşması gezegenimizde yaşayan su canlıları için giderek ciddi bir tehlike oluşturuyor. Sığ suda yaşayan balık türleri azaldıkça, balıkçılar da gözlerini derin sulara dikiyorlar ve böylece oralarda yaşayan canlıların geleceğini tehlikeye sokuyorlar.

  Hayvanların neslinin tükenmekte olmasının ana sebebi insanlardır. Diğer sebepler ise insanın ortaya çıkardığı türevlerdir.

  Bütün canlıların yaşamlarını sürdürebilmeleri için kesinlikle insana ihtiyacı bulunmaz, ama insanın yaşamını sürdürebilmesi için en küçük hücreliden yırtıcılara kadar bu canlılara ihtiyacı var. Eğer habitat (hayvanların yaşam ortamı) tahribatı, plansız nüfus artışı, yapılaşma, ormanların yakılması, sulak alan tahribi sürerse, birçok tür tükenme tehlikesine girer. Bir türün, dünya üzerinde ya da lokal olarak bulunduğu bölgede yok olmasının kötü sonuçlarını kimse kestiremez. Bu, yakın zamanda da ortaya çıkmaz. Örneğin bizi rahatsız eden karasinek birden ortadan kalksa, her tarafı hayvan leşleri qötürür. Ya da baykuşların yok olduğunu düşünelim; o zaman tarla fareleri üzerindeki baskı kalkar.

  Bilim adamları, kıtalardaki doğal yaşam alanlarının insanlar tarafından çitler, asfalt yollar, çiftlikler ve şehirlerle bölünerek, bazı biologların "sanal adalar" olarak adlandırdığı kopuk yaşam alanlarına dönüştüğünü söylüyorlar. Doğal yaşam alanlarının yokedilmesi, aşırı avlanma, iklim değişikliği ve kirlenme pek çok canlının neslinin tükenmesinde etken olan diğer faktörler.

  "Bilinçli bir koruma olmazsa, doğal hayat bir gün bitecek. Sivrisineğin bile korunmaya ihtiyacı var. Ama yasaklar dinlenmiyor. Bu gidişle doğa diye bir şey kalmayacak"

  İnsanlar, hayvanların yaşam alanlarını kendi çıkarları için yok etmektedirler ama bunu yaparken asıl kendi yaşamlarını tehdit altına soktuklarının farkında değiller.


  NESLİ TÜKENMEKTE OLAN HAYVANLARDAN BAZILARI

  Panda "Bambu Ayısı"

  Name:	yavrusu-agzinda-panda-yavru-panda.jpg 
Views:	98365 
Size:	33,8 KB (Kilobyte) 
ID:	31619Dev panda, Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF) için ayrı bir anlam taşır, çünkü bu sevimli hayvan 1961 yılından beri vakfın sembolü. Dev panda ayrıca anavatanı olan Çin'in de milli amblemi. Siyah-beyaz kürküyle dikkat çeken dev pandaların boyu yaklaşık 1,5 metre, ağırlığı ise 100-150 kg arasındadır. Bambu ormanlarında yaşayan dev pandalar, günde 12-38 kg kadar bambu ağacı yiyerek hayatta kalır.

  Dev panda Çin'in Yangtze Havzası'ndaki bambu ormanlarında yaşar. Bu havza, biyoçeşitlilik açısından dünyanın en zengin bölgelerinden biridir. Burada nesli tehlike altında olan pek çok hayvan ve bitki türü barınır. Bu açıdan Yangtze Havzası'nın mutlaka korunması gerekiyor.

  Çin'deki bambu ormanlarının giderek yok olması, pandaların hayatını da tehdit ediyor. Şu anda sadece 700 tane kalan pandaların 21. yüzyılın sonunda soylarının tükenmemesi için extra çaba sarfedilmektedir. Panda avlamanın cezası Çin'de ölüme çarptırılmaktır. Bu hayvanların da habitat kaybı yüzünden sayılarının azaldığı bilinmektedir.

  Diğer bir adı bambu ayısı olan pandaların ağırlığı neredeyse 120 kilo civarında. Panda gününün büyük bir bölümünü bambu yemekle geçirir. Çok sevdiği bambuyu yiyebilmek için Çin'den başka bir yere gitmediklerinden, ne yazık ki nesilleri tükenmek üzere.

  Pandalar çok tembel hayvanlardır. Dişleri bambunun sert kabuklarına uygun olarak sağlam ve keskin. Beslenmek onların yaklaşık 14 saatini alıyor. Hayvanat bahçelerinde yaşayan pandalar, doğal ortamlarında yaşayan pandalara göre çok daha farklı beslenebiliyorlar.

  Yemek yemediği zamanlar panda sürekli uyur. Uyumadığında ise hiç acelesi yoktur ve çok yavaş hareket eder. Düşmanları kovaladığında bile paçasını kurtarır kurtarmaz ilk gördüğü ağaca atlar ve uykusuna veya yemeğine kaldığı yerden devam eder.

  Hayvanlar aleminin en şefkatli annesi pandalardır. Yeni doğan panda ancak bir fare büyüklüğünde ve 100 gr ağırlığındadır.

  Bebek pandanın gözlerinin açılması 6 hafta sürer. 3 aylık olduğunda tek başına yürümeye, 5 aylık olduğunda ise koşmaya ve bambunun tadına bakmaya başlar. Bebek panda bir buçuk seneden uzun bir süre annesinin yanında kalır. Ancak bu uzun dönemin sonunda tek başına yaşamaya hazırdır.

  Bu dönemle ilgili en önemli ayrıntı pandanın çok şefkatli ve sevecen bir anne olmasıdır.
  Anne panda bebeğine çok düşkündür, onu kolların arasında insanların bebeklerini salladıkları gibi sallar ve sabırla emzirir. Zaten hayvanlar aleminde de yavrularına karşı en sevecen hayvan pandalardır. Pandalar yalnızlığı sever.

  Kutup Ayısı

  Kutup ayısı (Ursus maritimus), 2006 yılında hassas türden tehlike altındaki tür kategorisine geçti. Kutup bölgesindeki buzulların erimesiyle yaşam alanı tehlike altına girmiştir. Tahminlere göre kutup bölgesindeki bu durum değişmezse önümüzdeki 45 yıl içinde türde yüzde 30'luk bir azalma olacak ve sonunda da tümüyle yok olacak. Yapılan ölçümler buzulların yüzölçümünün önümüzdeki yüzyıl içinde en az yarı yarıya azalacağını, hatta tümden yok olabileceğini ortaya koyuyor.

  Kutup ayıları öylesine güçlü yüzücüler ki, dirimbilimcilerin büyük bir bölümü bunların karadan çok denizde yaşayan canlılar kapsamında ele alınmaları gerektiğine inanıyor. Ne var ki, küresel ısınma Kuzey Kutbu'ndaki buzulları erittikçe bu hayvanların büyük bir çoğunluğu açlıktan ölecek ya da sularda boğulup yok olacak.

  Penguenler

  Çin pandaların soyunun giderek azaldığını gördükçe endişelenirken, şimdi de imparator penguenleri sorunu ortaya çıktı. Tasmanya'nın güneyinde Antarktik kıyısında yaşayan imparator penguenleri büyük bir hızla azalıyor. Bölgedeki buzlar eridikçe hayvanların sayısı da düşüyor. Penguenlerin sayısı son 50 yılda 3 bine kadar düştü. En büyük ölüm oranına 1976-1980 arasında denizde buzların azalması sırasında rastlandı.

  Kısa Gagalı Yunus

  Kısa gagalı yunus (Delphinus delphis), Akdeniz alttürüdür. Son 40 yıl içinde türün nüfusu aşırı avlanma ve yaşam alanlarının bozulması sonucu %50 düşmüştür.

  Diğer nesli tükenen hayvanlar ise: Akdeniz foku, Anadolu Leoparı, Carrette Carrette, Kelaynak kuşları ve Gorillerdir.


  Kagu
  Avustralya'nın bin küsur mil doğusundaki Büyük Kaledonya adasında yaşar. Yeni Kaledonya pullarında yer alan bu tavuk iriliğindeki kuş özellikle geceleri faaldir.


  Dev Komodo ejderi
  Bu ejder, ancak 1912 yılında keşfedilmiştir. Bu tür yalnız Sonda takımadalarının bazı küçük adalarında ve özellikle adını taşıdığı adada bulunur. Uzunluğu 3 metreyi geçtiğinden kertenkelelerin devi sayılır. Yerliler, yavru geyikleri ve yavru yaban domuzlarını, hatta zaman zaman yabani atları yediğini söylerler. Adı fare adası olan Komodo adasında bir tek farenin kalmamış olması manalıdır. Dev varan bunların hepsini yediği tahmin edilebilir. Bu varan, pisboğazlığı, kendi hemcinslerine saldırıp onları yemeye ve her türlü hayvan leşiyle karnını doyurmaya kadar vardırır.  825 - Nesli Tükenmekte Olan Canlılar


  Ayaklı amfibiler
  İlginç vücut şekilleri olan bu canlılar evrimlerini tam olarak tamamlayamamışlar. Kuyruk biçimindeki vücut şekilleri farklı yaşam şekillerine ayak uydurmalarını sağlıyor. Yumuşakça grubunda yer alıyorlar ve oldukça keskin dişlere sahipler.  826 - Nesli Tükenmekte Olan Canlılar


  Cam kurbağa
  Kurbağa türünün belki de en estetik ve güzel olanıdır. Şeffaf yeşil rengi ve transparan gövdesiyle göz alıcı bir güzelliği vardır. Yağmur ormanlarında yaşarlar.Ne yazık ki bu kurbağalar da yok olmak üzere.  827 - Nesli Tükenmekte Olan Canlılar


  Deniz lalesi karidesleri
  Nesli tükenmekte olan diğer bir canlı türü de bu karidesler. Şeffaf görüntüleriyle oldukça farklı görünen bu deniz canlıları ses de çıkarıyor.

  828 - Nesli Tükenmekte Olan Canlılar

  Dev Çin semenderi
  Yaklaşık iki metreye varan boylarıyla Çin semenderleri Çin dışında ABD'nin belli bölgelerinde de yaşıyor. ABD'de 'hellbender' adıyla anılan bu hayvanlar ilginç bir görüntüye sahip.

  829 - Nesli Tükenmekte Olan Canlılar

  Dev su böcekleri
  Amazonların en uzaylı yaratıkları. Dev boyutlara ulaşan bu su böceklerinin en leziz yemeklerinden biri piranalar. Dişlerindeki zehir sayesinde avlarını kısa sürede etkisiz hale getiriyorlar


  830 - Nesli Tükenmekte Olan Canlılar

  sponsorlu bağlantılar

   Konuyu Beğendin mi?
 2. 2009-05-13 #2
  ama penguenlerinde mi nesli tükeniyor
 3. 2009-07-08 #3
  başımıza kurbağa yağacak!arkideşler hep beraber hayvanları koryalım.
 4. 2012-03-23 #4
  helal olsun cok tesekkurler cok saolun :)
 5. 2012-03-24 #5
  bence bunlar çok salak yukardaki yorumda çok teşekkür ederim yazıyor çok mal bunllar ya..........................:P
  sponsorlu bağlantılar
 6. 2012-03-24 #6
  ya işte böle hyatzor panpalar.....
 7. 2012-04-01 #7
  Nesli tükenen hayvanlara çok yazık onların neslini tüketenlere ise daha yazıkk... :(
 8. 2012-04-07 #8
  çok teşekkür ederim ödevimde yardım ettiniz
 9. 2012-05-03 #9
  ]ama penguenlerinde mi nesli tükeniyor :
 10. 2012-05-06 #10
  kurbağaların tükenmesi keşke .
  sponsorlu bağlantılar
 11. 2012-05-08 #11
  Ay ne yazık hepsinin sorumlusu biziz
 12. 2012-05-10 #12
  arkadaşlar büyük bi iş peşindeyim bi saayfa yapacağım benim arkamda olursanız kısa sürede 100 lerce hayvan kurtarırız. sayfanın ismi yardım 'sos'
 13. 2012-05-10 #13
  valla ölemiş dünyada sewmediğim tek hayvan böcek.
 14. 2012-05-23 #14
  biz insanlar katiliz bence hayvanlara yazık ......
 15. 2012-05-27 #15
  pandaların nesli tükenmese yaaaaaaaaaaa dogayı ve hayvanları korumalıyız akadaslar......................................... ..:D
  DOGAYI KORUYALIM....

  sponsorlu bağlantılar
 16. 2012-07-26 #16
  asıl senin yazdın malca onlara acımak gerekir her kez cn tasır se olseydin emiim seninde arkadan aglarlardı oyuzden kimseyi ezmiyelim bence
 17. 2012-08-30 #17
  Alıntı:
  Derin Nickli Üyeden Alıntı
  ama penguenlerinde mi nesli tükeniyor
  evet penguenlerin de nesli tükeniyor :'(

 18. 2012-11-15 #18
  çok yazık çevrenize duyarlı olun
 19. 2013-02-01 #19
  Alıntı:
  Derin Nickli Üyeden Alıntı
  ama penguenlerinde mi nesli tükeniyor
  evet çünkü bizler sayesinde küresel ısınma hızlı bir şekilde artıyor ve buna bağlı olarak da büyük buz kütleleri eriyor.onlarında yaşam alanları daralıyor.

 20. 2013-03-10 #20
  ne tür hayvanlar varmış bbbbbbbbbbbeeeeeeeeeeeeeeeeeeee cok acyıp ve ilginç :) ?
  sponsorlu bağlantılar
 21. 2013-03-22 #21
  iyiki dev su böceklerinin nesli tükeniyor.
 22. 2013-03-26 #22
  çok teşekkürler saolun
 23. 2013-03-28 #23
  Nesli tükenen hayvanlara çoook yazık ...
  Acaba dünya ne alemde??????

 24. 2013-03-29 #24
  lütfen hiçbir canlının neslinin tükenmesine izin vermeyelim
 25. 2013-04-03 #25
  ödevim bitti teşekkür ederim
  sponsorlu bağlantılar
 26. 2013-04-09 #26
  Alıntı:
  yeşim Nickli Üyeden Alıntı
  ay ne yazık hepsinin sorumlusu biziz
  bunu kim yazdı ise keşke hepsinin sorumluluğu bizde olsa sen dünya nı korumayacak isen sen bu dünya da yaşamıyorsundur...

 27. 2013-04-09 #27
  Alıntı:
  yeşim Nickli Üyeden Alıntı
  ay ne yazık hepsinin sorumlusu biziz
  bunu kim yazdı ise keşke hepsinin sorumluluğu bizde olsa sen dünya nı korumayacak isen sen bu dünya da yaşamıyorsundur...

 28. 2013-04-09 #28
  Keşke hepsinin sorumlusu biz olsak sorumlu olmasak zaten bu dünyada yaşamış olmayızz!...
 29. 2013-04-09 #29
  keşke sorumluluğumuz daha fazla olsa , sen bu düyada iyilik yapmadan , sorumluluk üstlenmeden heledecanlılara yardım veya herhangi bir şey yapmadan yaşayamassınki zatenn!...
 30. 2013-04-17 #30
  kurbağa çok garipti ama nesli tükeniyor
  sponsorlu bağlantılar
 31. 2013-04-18 #31
  Abidik Gubidig cvplar vermeyin ve helal olsun kardeş iyi yzmşsn ;] Performansa yrdm etti
 32. 2013-04-20 #32
  onların değilde keşke bizim neslimiz tükense çünkü çoğu hayvanları biz kendi ellerimizle öldürüyoruz
 33. 2013-04-21 #33
  Çok teşekkürler çok işime yaradı gerçekten
 34. 2013-04-25 #34
  Alıntı:
  Derin Nickli Üyeden Alıntı
  ama penguenlerinde mi nesli tükeniyor
  evet uyanda balığa gidelim

 35. 2013-04-29 #35
  hayvanları koruyalım onlara sahip çıkalım
  sponsorlu bağlantılar
 36. 2013-05-06 #36
  nesiller böyledir tükenir gider...
  Okunma: 59699 - Yorum: 35 - Amp