Estetik Operasyonlar - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Estetik Operasyonlar

 1. sponsorlu bağlantılar
  YÜZ GERME ESTETİĞİ

  Yüz germe estetiği, yüz derisi dokularındaki sarkma ve çizgilenmeyi, cildi germe ve fazla deriyi alma yoluyla düzelten bir ameliyattır

  Kimler yaptırabilir?
  Yüz germe estetiği yaptırmak için belirli bir yaşın üstünde olmak gibi bir durum söz konusu değildir. Genç yaşta da ciltte erken yaşlanma belirtileri görülebilir: cildin çok ince olması, kalıtımsal özellikler, güneşe fazla maruz kalma, stres, alkol ve sigara bağımlılığı gibi iç ve dış etkenler cildin erken yaşlanmasına neden olur. Ama yine de bir genelleme yapmak gerekirse yüz germe ameliyatları en fazla 40-70 yaş grubu arasında görülür.
  Kaynak:Renks.com

  Ameliyat hakkında
  Saç derisi içinden ve kulak etrafından kesi yapılarak, deri yağ ve kastan ayrılır. Daha sonra gerilerek yüz ve boyun derisindeki kırışıklıklar düzeltilir ve fazlası kesilerek alınır. Dikiş atılır. Hafif bir bandaj uygulanır.

  Ameliyat süreci
  - Lokal veya genel anestezi uygulanarak yapılır.
  - 3-4 saat kadar sürer.
  - En az 24 saat hastanede kalmak gerekir.
  - 7. gün dikişler alınır.
  - Kesi izleri saçın içinde ve kulak kıvrımlarımda olduğu için hızla belirsiz hale gelir.

  Ameliyat sonrası
  - Birkaç gün hafif ağrılar olabilir ama ağrı kesiciler ile dindirilebilecek düzeydedir.
  - Yüzde morluklar ve şişlik oluşur. Bunlar, 10 ila 20 gün içinde dağılıp yok olur.
  - Bir ay kadar ciltte hassasiyet hissedilir.
  - Yüz gerçek şeklini birkaç hafta içinde alır.
  - Kalıcılık uzun yıllar sürebilir ama bu cildin tipine (ince ciltler daha çabuk çizgilenir) ve yaşam tarzına (stres, alkol vb.) bağlıdır.
  - Hastaneden çıkar çıkmaz makyaj yapılabilir.

  İyileşme sürecinde neler yapılmalı?
  - Şişliklerin kolay inmesi için baş birkaç gün dik tutulmalı
  - 2-3 hafta kadar ağır ve yorucu işlerden kaçınılmalı
  - Birkaç ay alkol kullanılmamalı, sauna gibi buhar banyolarından uzak durulmalı

  İşe ara
  2-3 hafta

  Komplikasyonlar
  Tüm ameliyatlarda olabilecek anestezi hataları, kan oturması, enfeksiyon gibi komplikasyonlar ile ender olarak yüz kaslarını kontrol eden sinirlerde geçici hasar görülebilir.

  sponsorlu bağlantılar

   Konuyu Beğendin mi?
 2. 2006-11-22 #2
  KAŞ KALDIRMA

  Kaşlar yerçekimi etkisiyle ya da yaşın ilerlemesiyle dokularda oluşan gevşeme ile birlikte normal pozisyonundan daha aşağı doğru sarkabilir. Kaşların sarkması sonucunda yüzde yorgun, üzgün ya da başka istenmeyen ifadeler oluşabilir. Bunlar dışında bazı hastalıklara bağlı olarak da kaşlarda sarkma görülebilir. Bunlar arasında, yüz felci, tümörler sayılabilir. Bazı ileri durumlarda hastanın görüşünü engelleyecek derecede sarkma olabilir.

  Kaş kaldırma ameliyatları, üst yüz ya da alın germe ameliyatı ile birlikte, blefaroplasti (göz kapağı torbalarının alınması) ameliyatı ile birlikte ya da tek başına uygulanabilir. Kaşlarda sarkma veya düşüklük söz konusu olan durumlarda alın germe ameliyatı daha uygun bir seçenektir.

  Kaşlarda herhangi bir sarkma söz konusu olmayıp sadece dış kenarlarının kalkması arzu edildiğinde alın germe işlemine gerek yoktur. Tek başına kaş kaldırma girişimi lokal anestezi altında yapılabilir. Ameliyat, saçların arasından yapılan birkaç santimlik kesi içinden girilerek kaşların altındaki dokuların yukarıya doğru asılması şeklinde yapılır. Ameliyattan sonra rahatsızlık verecek derecede ağrı oluşmaz, kişi günlük hayatına hemen dönebilir. Ameliyatı takiben 2 gün sonra banyo yapılabilir. Ameliyat, saçlı deri içinden girilerek yapıldığı için izler dışarıdan bakıldığında gizli kalır ve görünmez.

  Güncelleme : 2006-11-22
 3. 2006-11-22 #3
  124 - Estetik Operasyonlar125 - Estetik Operasyonlar126 - Estetik Operasyonlar
  127 - Estetik Operasyonlar


  SAÇ EKME ESTETİĞİ NEDİR?

  Microgreffe yani mikro aşılama yöntemi hem hastanın konforu, hem sonucun doğal ve estetik oluşu nedeniyle en çok kullanılan ve tercih edilen yöntemdir. Enseden şeritler halinde alınan kıl köklerinin kel olan bölgeye ekilmesi ameliyatıdır.
  Kimler yaptırabilir?
  Belli bir yaşı yoktur. Hekim tarafından kelliğin teşhis edildiği durumlarda uygulanabilir.

  Ameliyat süreci
  - Lokal anestezi uygulanır, acısız ve dikişsizdir.
  - Ense bölgesinden şeritler halinde saçlı deri alınır. Aşılanacak saçlar saç soğancıklarına zarar vermeden lup altında hazırlanır. Doğal bir görünüm sağlamak için saçların çıkış şekline uygun olarak kellik olan bölgeye ekilir.
  - Ameliyat süresi kellik olan bölgenin büyüklüğüne ve ekilecek saçın adetine göre değişir. Genellikle, 2 saat ila 3 buçuk saat arasında sürer. Bu zaman içinde ortalama 2000 saç ekilir. Bir müdahalede 5000 saça kadar implantasyon yapılabilmektedir.
  - Hastanede kalmayı gerektirmez.

  Ameliyat sonrası
  - Kolay ve hemen hemen ağrısızdır.
  - Saç alınan bölgede çok ince bir iz kalır; birkaç ay içinde gözle görülemeyecek kadar belirsizleşir.
  - Ekme işlemi yapılan bölgede 2 gün içinde kabuklanma görülür.
  15 gün içinde tüm kabuklar düşer ve müdahalenin 8. gününden başlayarak 6 ay içinde bölge tamamen saçlanır.
  - Ender olarak, alında ve/veya göz kapaklarında geçici bir şişlik oluşabilir.
  - Hiç bir pansuman gerekmez.
  - Müdahalenin ertesi gününden itibaren hekimin önerisi ve talimatları doğrultusunda saç hafifçe şampuanlanabilir.

  İyileşme sürecinde neler yapılmalı?
  - Gözleri güneşten, rüzgardan korunmak için 1 veya 2 hafta boyunca siyah gözlük kullanılmalı
  - Okumaktan ve uzun süre televizyon seyretmekten kaçınılmalı
  - Ameliyatı izleyen 4 hafta boyunca güneş banyosu yapılmamalı,
  2-3 hafta kadar da spor aktivitelerinden uzak durulmalı

  İşe ara
  Sosyal ve profesyonel hayatı kesintiye uğratmaz.

  Komplikasyonlar
  Müdahale kurallara uygun yapılırsa sık rastlanılan bir komplikasyon yoktur. Küçük, zararsız deri kistleri oluşabilir, saç alınan bölgede geçici his kaybı görülebilir.

 4. 2006-11-22 #4
  Estetik Karın Germe

  Doğumdan sonra ya da aşırı kilo vermeden sonra karın derisinin eski haline dönememesi sonucunda karın derisinde sarkmalar oluşabilir. Estetik karın ameliyatında, orta ve alt karın derisi, yağ dokusu ile birlikte fazla veya sarkmış olan kısmı çıkarılır, aynı ameliyatta karın kasları gevşemiş veya yana doğru araları açılmışsa, dikişler konarak gerginleştirilir. Genellikle göbek hizasının altnıda kalan deri tamamen çıkartılır, üzerinde kalan deri bölgesi ise göbek hizasını altına iner. Böylece karın derisi gerginleşir, düzleşir.

  Ameliyat sırasında karın kasları arasında orta hatta bir açılma mevcut ise (diyastaz) bu açıklık kapatılarak kaslar orta hatta birbirne yaklaştırılır. Böylece karında mevcut öne doğru bombelik te düzeltilmiş olur. ncak bu ameliyat sonucunda, bikini içinde olmak üzere yatay yönde uzun bir skar (iz) kalacaktır. Bu izin nedeni, yukardan aşağı doğru gerdirilen ve fazlalık kısmı çıkartılan karın dersinin alt kenarının dikilmesi sonucudur. Bu ameliyatla, hamilelikte oluşan çatlakların göbek hizasının altında kalanları tamamen giderilebilir.

  Genel vücut ölçüleri normale yakın fakat karın bölgesinde perhiz veya spora rağmen giderilemeyen deri ve yağ fazlalıkları olanlar en iyi adaylardır. Bu nedenle ameliyattan önce bir miktar kilo vermek yararlı olacaktır. Ayrıca, bir kaç doğumdan sonra karın derisinde sarkma veya gevşeme olanlar, karın kaslarında aşırı gevşeme olanlar, yaşın ilerlemesi ile birlikte ortaya çıkan deri elastikiyetinin azalması, aşırı miktarda kilo kaybından sonra derinin sarkması durumunda abdominoplasti yapılabilir. Perhize devam eden ve daha kilo kaybetmeyi planlayanlar için ameliyat ertelenmelidir. Ayrıca tekrar çocuk sahibi olmayı planlıyorsanız ameliyata karar vermeden önce iyi düşünmelisiniz. Abdominoplasti ameliyatı fizik görünüşünüzü daha iyileştirir, kendinize güveninizi arttırır. Fakat yinede mükemmel bir görüntü beklenmemelidir. Ayrıca etrafınızdaki insanların size davranışlarında bir değişme beklemeyiniz.

  Tecrübeli bir cerrah tarafından yapıldığında abdominoplasti ile iyi sonuçlar alınabilir. Ancak her cerrahi girişimde olabilecek komplikasyonlar bu girişimde de olabilir. Ameliyat sonrası komplikasyonlar arasında enfeksiyon ve kanama nadir de olsa görülebilir. Enfeksiyon durumunda drenaj ve antibiyotik kullanılır. Yara iyileşmesinin gecikmesi durumunda daha fazla skar (iz) kalabilir. Aşırı belirgin izler için ikinci bir girişim gerekebilir. Özellikle sigara yara iyileşmesini bozan etkenlerden biridir. Bu nedenle ameliyatdan önce sigara içilmesine son vermek gerekir. Ameliyattan 10 gün önce sigara içilmesine son vermelidir. Ameliyat öncesi özellikle gövde bölgesi güneşte kalmamalı, diyet uygulanıyorsa, yara iyileşmesini bozabileceğinden buna da ara verilmelidir.

  Ameliyat:
  Genellikle yapılacak ameliyatın zorluk derecesine göre ortalama 3-4 saat sürer. Hastalara ameliyat öncesi sedasyon (sakinleştirici ilaçlar) yapılır. Ameliyat genel anestezi altında gerçekleştirilir. Ameliyat izi bikini içinde kalacak şekilde deri kesisi yatay yönde yapılır. Karın göbek altından, kaburgaların alt kenarına kadar olan bölge derisi altta bulunan kas tabakasından ayrılır. Göbek hemen kenarından elips şeklinde kesilerek karın duvarında bırakılır. Daha sonra karın kaslarında gevşeme varsa uygun dikişlerle gerginleştirilir. Deri aşağı doğru hafif çekilerek fazlalık miktarı belirlenir. Ortadan bir geçici tespit dikişi konduktan sonra göbeğin yeni yeri belirlenerek ufak bir kesi yapılır. Karın duvarındaki göbek buradan çıkarılır ve yeni yerine dikilir. Göbek yeni yeri işaretlenerek kesilir ve yeni yerine ince dikişlerle dikilir. Hafif gerilen deri altta daha önce yapılan kesi üzerine getirilerek fazlalılığı kesilir. Sonra deri kenarları ince dikişlerle dikilir. Ameliyat sonunda karın dikişlerinin gergin olmaması için dizler karına çekik olarak hasta yatırılır.

  Ameliyat sonrası birkaç gün karında ağrı, gerginlik hissi ve ödem (sıvı birikimine bağlı hafif şişlik) olabilir. Bu yakınmalar için ağrı kesiciler kullanılır. Erken devrede hasta ayağa kaldırılır ve yürümesi istenir. Deri dikişleri 5-7. günde alınmaya başlanarak 10-15 günde tamamı alınır. Pansuman sargıları azaltılarak yerine karın korsesi giydirilir. Hastaların bazıları 2 hafta sonra işine dahi dönebilir. Tam iyileşme ise birkaç hafta sürebilir. Karındaki dikiş izleri önceleri pembe renkte ve belirgindir. Giderek izlerin rengi solar ve izler azalır. Bu süreç altı aya kadar devam edebilir. Korse ise 1-1.5 ay kadar kullanılır. Daha sonra hafiften başlamak üzere karın kaslarını çalıştıracak egzersizler tavsiye edilir.

 5. 2006-11-22 #5
  BURUN ESTETİĞİ NEDİR?

  Burun estetiği burnun şeklini ve/veya boyutunu değiştiren bir ameliyattır. İhtiyaçlar ve istekler doğrultusunda şu müdahaleler uygulanabilir:
  - burun kemiğini düzeltmek
  - burun ucunu inceltme ve/veya kaldırma
  - burun deliğini ve/veya kanatlarını daraltmak
  - burun ile üst dudak arasındaki açıyı düzeltmek

  Kimler yaptırabilir?
  Burun estetiği ameliyatı, burun kemiği ile ilgili bir ameliyat olduğu için yüz kemiklerinin gelişimini tam olarak tamamlaması beklenmelidir. Bu nedenle en uygun yaş, burun gelişiminin tamamlandığı 16-17 yaşlardan sonrasıdır.

  Ameliyat öncesi
  Burun, yüz yapısında önemli bir yere sahiptir. Ameliyat sonrası istenmeyen bir görüntü ile karşılaşmamak için yüzün kemik yapısına ve karakteristik özelliklerine uyumlu isteklerde bulunmak gerekir. Basmakalıp şekillerden uzak durulmalı, sadece burun şekli temel alınıp bir prototip belirlenmemeli, burnun yüzün genel yapısıyla uyumlu olmasına özen gösterilmelidir. En doğru şekil, doğal, abartısız, yüzle uyumlu olandır.
  Bu konuda en büyük yardım ameliyatı gerçekleştirecek olan hekimden alınır. Hekim, yüz açılarını inceleyerek ve gerekli ölçümleri yaparak ameliyat sonrası yeni burnun nasıl olması gerektiği konusunda fotoğraflar ve bilgisayar yardımıyla öneride bulunur.
  Bu aşamada hasta isteklerini de iletmeli, hekimin deneyimine ve bilgisine güvenmeli, işbirliği ve uyum içinde ameliyat sürecine girilmelidir.
  Bu arada burnun fonksiyonel rolü de unutulmamalı, nefes almayı güçlendirici ameliyat hataları, sinüs ve kulak enfeksiyonlarına yol açacak durumlar olmaması için konunun uzmanı hekimler tercih edilmelidir.

  Ameliyat süreci
  - Lokal veya genel anestezi altında 1 ila 2 saat sürer.
  - Genellikle ağrılı değildir.
  - Ameliyatta yapılan kesiler, özel durumlar hariç, genellikle burun delikleri içinde olduğu için burun dışında iz olmaz.
  - Ameliyat burun içine fitil (tampon) konularak ve burun alçıya alınarak bitirilir.
  - Tamponlar 1 ve 2. gün alınır.
  - Alçı kalıp 5 ila 8 günde çıkarılır.
  - Burunda solunum güçlüğü varsa aynı ameliyatta bu bozukluk da giderilir.
  - Hastahanede kalış süresi genellikle 24 saati geçmez.

  Ameliyat sonrası
  - Burunda ve yüzün diğer bölgelerinde özellikle göz altlarında şişlik ve morluklar oluşur. Şiş ve morlukların şiddeti kişinin cilt yapısına göre farklılıklar gösterir.
  - Yüzde meydana gelen şiş ve morluklar 10 gün içinde kaybolur.
  - Burunda oluşan şişliklerin geçmesi ise 2,5 - 3 ay sürer. Özellikle burun ucunun tam olarak incelip istenen forma girmesi 1 sene alır.
  Burun estetiği ameliyatları sık yapılan estetik ameliyatlar arasında olsalar da asla kolay ve önemsiz değildir. Yeni burun oldukça hassas olacağı için ameliyat sonrası biraz sıkıcı ve uzundur. Günden güne daha iyiye gidileceği bilinip, sabırlı olmak gerekir.

  İyileşme sürecinde neler yapılmalı?
  - Burun darbelerden korunmalı
  - Özellikle ilk 3 ay güneşten tamamen kaçınılmalı, sokağa çıkarken bile güneşi bloke edici bir krem kullanılmalı
  - Ağır gözlükler takılmamalı
  - Şiş ve morlukların çabuk iyileşmesi için baş yüksekte yatılmalı
  - Hekim tarafından önerilen masajlar düzenli olarak uygulanmalı

  İşe ara
  5-15 gün

  Komplikasyonlar
  Çok sık karşılaşılmasa da anestezi hataları, kan oturması, enfeksiyon, iz gibi ameliyatla ilgili terslikler ortaya çıkabilir. İzler daha sonra lokal anestezi altında rötuşla düzeltilebilir.

 6. 2006-11-22 #6
  SİLİKON NEDİR

  Silikon içeren tıbbi malzemeler 1960'lı yıllardan beri kullanılmaktadır. Yapılan araştırmalar sonucu, 1960'lardan beri milyonlarca kez kullanılan silikonun bugün insan vücuduna en az zarar veren maddelerden biri olduğu bilinmektedir. Tıpta kullanılan silikon (silicone), kum ve kristalde doğal olarak bulunan silika maddesinden elde edilir. Silikon, laboratuarlarda işlenerek sıvı, jel ya da katı hale getirilir. Katı silikon, vücutta bozulmaz, başka bir maddeye dönüşmez ve vücuda zarar vermeden yıllarca kalabilir. Meme protezlerinin dış kılıfı olarak kullanılan madde bu katı silikondur ve vücuda hiç bir zararı yoktur.

  Silikon maddesi meme protezi dışında başka bir çok yerde kullanılmaktadır (örneğin elde eklem protezi ya da tendon protezi olarak) ve genellikle vücuda konduğu yerde ömür boyu hiç bir rahatsızlık vermeden kalabilmektedir.

  Bugün insanlarda korku uyandıran silikon ise yıllar önce kullanılmış olan sıvı (enjekte edilebilir) silikondur. Bu tip sıvı silikon enjeksiyonları 1996'dan beri tüm dünyada yasaklanmıştır. Sıvı silikon, enjekte edildiği bölgede doku içine yayılarak çok ciddi alerjik reaksiyonlara yol açabilmektedir. Günümüzde kullanılan meme protezlerinin hiç birinde sıvı silikon kullanılmamaktadır


  AMELİYAT

  Genel anestezi veya lokal anestezi + sedo-analjezi altında ameliyatınız yapılabilir. Her iki teknikte de ameliyatla ilgili hiçbir şey hatırlamazsınız, ağrı, sızı hissetmezsiniz. Her iki yönteminde kendine göre avantaj ve dezavantajları vardır. Bu konuda doktorunuz sizi aydınlatmış ve tercihini size belirtmiştir.

  Ameliyat genellikle 1-2 saat sürer.

  Ameliyat sırasında yandaki menüde detaylarıyla anlatılan işlemler sırasıyla yapılır. Cilt kesisi ile başlayan ameliyat, protezin yerleştirileceği alanın hazırlanmasıyla devam eder. Bu bölgenin tam kanama kontrolünün yapılmasının ardından istenen büyüklükteki protez bu alana yerleştirilir, cilt altı ve cilt dikilir, uygun baskılı pansuman ile ameliyatınız sonlandırılır

  Anestezinin etkisi geçtikten sonra ofis cerrahisi uygulanmışsa 30 dakika ile 1 saat arasında evinize gönderilirsiniz. Genel anestezi aldıysanız taburcu olup eve gidişiniz 24 saate uzayabilir.


  KOMPLİKASYONLAR

  Komplikasyonsuz bir cerrahi yoktur. Her cerrahi işlemin kendine has komplikasyonları vardır. Bunlardan kaçınmak için doktorunuz hem kişisel olarak, hem teknolojik olarak hemde tıbbi olarak gerekli önlemleri alacaktır. Ancak bazen tüm tedbirlere rağmen aşağıdaki komplikasyonlar gelişebilir.

  Hematom
  Nadir bir komplikasyondur. Kanama kontrolünün yetersizliğinden kaynaklanır. Erken dönem komplikasyonlardandır. Ağrı ve asimetriyle kendini gösterir, ilk 24 saatte ortaya çıkabileceği gibi bazen 3.günde de oluşabilir. Tedavisi kanama odağının bulunup durdurulmasıdır. Bunun için tekrar ameliyat gerekir.

  Seroma
  Daha da nadir bir komplikasyondur. Geç komplikasyonlardandır. 10-14.günde ortaya çıkabilir. Yine asimetri ve ağrı vardır. Bu bir kanama değil vücut sıvısı birikimidir. Gelen sıvı pembemsidir. Derhal drene edilmeli ve içerdeki sıvı boşaltılmalı ve antibiyotik tedavisi başlanmalıdır. Sıvı tam anlamıyla boşaltılabilirse cerrahinin tekrarlanması gerekmeyebilir.

  Yara yeri enfeksiyonu
  Erken veya geç ortaya çıkabilir. Yara yerinde akıntıyla, ağrıyla ve ısı artışı ile başlayıp devam eder. Damardan antibiyotik tedavisi ile kontrol edilemezse ameliyatla protezin çıkarılması ve bölgenin çok iyi bir şekilde temizlenmesi gerekir.

  Sızdırma ve Yırtılma
  Nadiren ortaya çıkan geç komplikasyonlardandır. Yeni nesil protezlerde bu komplikasyon en aza indirilebilmiştir. Sızdırma daha çok serum fizyolojik içerikli protezlerde görülmektedir. Böyle bir durumda meme hacim kaybına uğrar ve asimetri ortaya çıkar. Sızan sıvı vücut tarafından absorbe edilerek yok olur. Protezin değiştirilmesini gerektiren bir komplikasyondur.

  Yırtılma ise genellikle delici ve kesici yaralanmalar sonrasında ortaya çıkan bir durumdur. Hayati tehlike yoksa veya atlatıldıysa protezin değiştirilir.

  Kapsül kontraktürü
  Vücudumuz dışardan hiçbir şeyi kabul etmez. Dışarı atmak için çok ciddi reaksiyonlar oluşturur. Elimize batan bir kıymığı rahatlıkla atabilirken meme protezini dışarı atamaz. O nedenle etrafında bir sınır oluşturur. Bu sınıra biz kapsül diyoruz. Kapsül tüm meme protezlerinde oluşan bir durumdur. Ancak "kapsül kontraktürü" kapsülün kasılma yeteneği kazanması anlamına gelmektedir. Protezi sıkıca kavrayan kapsül onu deforme etmekte ve memenin şeklini bozmaktadır. Hastalar şekil bozukluğu ve nadiren ağrıyla başvururlar. Sebebi tam olarak bilinmemekle birlikte üzeri pütürlü protezlerin kapsül kontraktürü gelişiminde engelleyici rol oynadıkları kabul edilmektedir.

  Tedavisi cerrahi olarak kapsülün çıkarılmasıdır. Yeniden protez yerleştirilmesi hastanın tercihidir.

 7. 2006-11-22 #7
  BOTOKS İNJEKSİYONU

  Botoks (Botulinum toksini), Clostridium botulinum adlı bakteriden elde edilen bir toksindir. Botoks, sinir uçlarında iletimi sağlayan maddelerin salınımını engelleyip, sinirler ile sinirlerin ulaştığı organlar arasındaki iletimi durdurarak etkisini gösterir. Sinir iletiminin durması, sinirin ulaştığı organın işlevlerinin azalmasını ya da tamamen kaybolmasını sağlar. Botoks'un etki mekanizmasından tıpta birçok alanda yararlanılmaktadır. Plastik cerrahi alanında ise genellikle mimik kaslarının hareketleri ile ortaya çıkan yüzdeki çizgilenmeleri azaltmak ve aşırı terleyen bölgelerdeki terlemeyi azaltmak amacı ile kullanılır.

  Mimik kaslarının yıllar boyunca çalışması, üzerini örten deri üzerindeki kıvrımları belirgin hale getirir ve böylece yüzdeki dinamik çizgilenmeler ortaya çıkar. En sık ortaya çıkan dinamik çizgiler, alın, kaşlar arası, göz kenarları ve ağız çevresinde görülür. Alın ve göz kenarlarındaki çizgiler kişiye daha yaşlı bir görünüm, kaşlar arasındaki çizgiler ise kişiye çatık kaşlı, kızgın bir bakış ifadesi verir. Mimik kaslarına botoks uygulanarak bu kasların hareketleri zayıflatılabilir, kas hareketlerindeki azalma, üzerindeki derinin, kas hareketleri ile katlanmasını ve katlanmaya bağlı çizgilenmeyi de azaltır. Bu şekilde yaşlı ve kızgın olarak görünen yüz ifadesinde de belirgin bir düzelme sağlanır.

  Botoks, ter bezlerine uygulandığında, ter bezleri ile sinir uçları arasındaki iletim de durdurularak ter bezlerinin çalışması azaltılabilir. Vücudun en çok terleyen bölgeleri, avuç içleri ve koltuk altı bölgesidir. Aşırı terleme ve buna bağlı ter kokusu şikayeti olan kişilerin terleyen bölgelerine botoks uygulandığında şikayetlerinde düzelme sağlanır.

  Botoks, injeksiyon şeklinde uygulanır ve ağrılı bir işlem değildir, injeksiyon anında hafif bir ağrı hissedilebilir. Mimik kaslarının hareketlerinde azalma istendiğinde mimik kaslarının içine, terleme şikayetinin azalması istendiğinde deri içine injeksiyon yapılır. Botoks'un etkisi injeksiyonu takiben ilk hafta içinde ortaya çıkar ve etki süresi 3-9 ay olmakla beraber ortalama 6 aydır. Botoks, etkisini yitirdiğinde uygulama tekrarlanabilir. 2 yıl boyunca düzenli olarak botoks uygulanan kişiler uygulamaya aynı düzende devam ettiklerinde kaslarında belirgin bir zayıflama ve buna bağlı yüz ifadesinde değişim olabilir. Bu nedenle uygulamaların 2. yıldan sonra daha uzun aralıklarla yapılmasında yarar vardır.

  Botoks'un sağlık üzerine ciddi bir yan etkisi yoktur. Uygulama sonrası geçici bir şişlik, morarma, nadiren de geçici olarak göz kapağında düşüklük yapabilir. Botoks'un gebelik ve emzirme döneminde zararlı bir etkisinin olup olmadığı henüz tam olarak bilinmemektedir. Bu nedenle gebelik ve emzirme döneminde botoks uygulamalarının yapılmaması önerilir. Sinir-kas sistemine ait hastalığı olan kişilerde (Eaton-Lambert sendromu, myastenia gravis gibi) uygulanmamalıdır.

 8. 2006-12-10 #8
  YAĞ İNJEKSİYONU

  Yağ injeksiyonu, lipoinjection, lipofilling gibi terimlerin anlamı birbirine yakın olup, bir bölgeden alınan yağ dokusunun bir başka bölgeye dolgu yapma amacı ile kullanımını ifade eder. Yağ injeksiyonunun başlıca uygulama alanları, vücut hatlarını düzeltmek, yüzdeki yaşlılık çizgilerinin belirginliğini azaltmak, dudakları dolgunlaştırmak ve zayıf yüzlere daha dolgun bir görünüm vermektir.

  Vücut hatlarındaki düzensizlikler, vücudun normal yapısından, bazı doğumsal ve edinsel hastalıklardan ya da liposuction ile kontrolsüz bir şekilde yağ dokusu alınışından kaynaklanabilir. Vücudu saran yağ dokusundaki herhangi bir sebepten kaynaklanan zayıflık ya da eksiklik vücut hatlarında da düzensiz bir görünüm oluşturur. Yağ injeksiyonu (ya da lipofilling) uygulamaları ile yağ dokusunun eksik ya da zayıf olduğu bölgelere, yağ dokusu ile dolgu yapılarak daha düzgün bir görünüm kazandırılabilir.

  Yağ injeksiyonu yüz bölgesinde en sık olarak yaşlılığa bağlı belirginleşen yüz çizgilerini hafifletme amacı ile uygulanır. Bu uygulama, nedeni ortadan kaldırmaya yönelik değil, görüntüyü iyileştirmeye yönelik bir uygulamadır. Yüzdeki çizgilenmeler yaşlandıkça ortaya çıkar. Yaşlanma süreci hiçbir şekilde durdurulamaz, engellenemez ve sonuç olarak yüzdeki dokular sarkmaya başlar. Dokuların sarkması ile oluşan çizgilenmeler ve katlanmalar, ancak yüz germe ameliyatları ile düzeltilebilir, yağ injeksiyonu ise bu görünümü sadece kamufle edici niteliktedir. Yağ injeksiyonu işlemi, yüz germe ameliyatları ile kombine edilerek her ikisi de bir arada uygulanabilir. Kombine girişimlerde, yağ dışında, yapılan ameliyattan artan dokuları da kullanabilme imkanı olduğu için doku injeksiyonu da yapılabilmektedir. Kombine girişimlerde elde edilecek sonuçlar çok daha çarpıcıdır.

  Yağ injeksiyonu, tüm yüze ya da sadece dudaklara daha dolgun bir görünüm kazandırmak için de uygulanabilir. Yüzü zayıf görünen kişilere yanak, ağız çevresi ve çenesine yapılan injeksiyonlar ile daha dolgun bir yüz görünümü verilebilir. Aynı şekilde sadece dudakların dışarıdan görünen kısımlarının içine yapılan injeksiyonlar dolgun bir dudak görünümü verir.

  Yağ dokusu dışında, yüz bölgesinde kullanmak üzere dolgu için üretilmiş collagen, silikon gibi hazır preparatlar da mevcuttur. Bu gibi hazır preparatlar, uygulanışından sonra geç dönemde olumsuz sonuçlar doğurmasından dolayı gün geçtikçe daha az kullanılır hale gelmiştir. En güvenilir teknik, kişinin kendi dokularının kullanıldığı tekniktir.

  Yağ injeksiyonu için kullanılacak yağ dokusu liposuction işlemi ile elde edilir. Yağlar, liposuction tekniği ile vücutta yağ dokusunun fazla olduğu herhangi bir bölgeden alınabilir. Alınacak miktar, injeksiyon yapılacak doku miktarına göre değişir. Girişim, yapılacak işlemin büyüklüğüne bağlı olarak lokal ya da genel anestezi altında planlanır. İyileşme süresi, yapılan girişimin niteliğine göre değişir. Ameliyattan sonra rahatsızlık verecek derecede ağrı şikayeti olmaz, injeksiyon bölgesinde hafif ödem (şişlik) ve morarma oluşabilir, ödem ve morarma 7-10 gün içinde kaybolur. İnjeksiyon sonrası ilk injeksiyon yapılan yağların yaklaşık yarısı vücut tarafından emilir, kalan yağ miktarı ise kalıcıdır. Doku injeksiyonu yapıldığında, vücut tarafından emilim oranı ise çok daha azdır.<!-- / message -->

 9. 2006-12-20 #9
  BURUN ESTETİĞİNDE SON NOKTA MİKRO-RİNOPLASTİ
  OP. DR. YAKUP AVŞAR

  Dünyada ilk kez Türk Plastik cerrah uzmanı Op. Dr. Yakup Avşar`ın bulduğu gelişmiş burun estetiği yöntemiyle artık ameliyat korkunuzu yeneceksiniz. Uzmanımıza ulaşmak için: 0212 351 03 90

  Mikro-rinoplasti nedir !

  Microcerrahi tarzına ve uygulamalarına dayalı rinoplasti işlemine mikro-rinoplasti denmektedir. Bu yöntem Dr. Avşar'ın geliştirdiği ve dünyaya sunmaya hazırlandığı bir yöntemdir. Bilgisayarlı tasarım ile ideal burun ölçüleri belirleniyor ve ameliyat tekniğine karar veriliyor. Bu yöntemde mikro-alet ler kullanılarak burun tabanını kesmeden kapalı sistem rinoplasti yapılıyor. Burun kemeri kırarak değil ultra-mikro-motor sistemleri sayesinde milimetrik keserek dışarı alınıyor. Mikro-motorize törpüleme kullanılarak burun kemik yapısında en ince detaylar işleniyor. Kıkırdak anatomisinde mikro teknikler uygulanarak şekillendirme yapılıyor. Gerektiğinde kıkırdak mikrogreftleri kulanılarak burun formu değiştiriliyor.

  Neden Mikro-rinoplasti !

  Geçen 20 sene içinde burun estetiğindeki trend hep daha ince cerrahiye doğru gelişmiştir. Rinoplastide kullanılan aletler, sistemler ve teknikler daha az travma oluşturmaya yönelik tasarlanmıştır. Mikro- rhinoplasty bu hareketi dahada ileriye sürmeye yönelik bir yöntemdir. 'Less invasive surgery' dediğimiz bu yöntemde dokulara daha zarif davranıldığı için iyi sonucun yanı sıra hızlı iyileşme de ayrıca önemli bir avantajdır.

  Genel Bilgi
  Rinoplasti burun estetik ameliyatıdır. Bu ameliyatta burun kemeri alınabilir, boyutu değiştirilebilir, burun ucu şekillendirilebilir. Erkeklerde 18, kızlarda 17 yaştan itibaren bu ameliyat yapılabilir.

  Ameliyattan önce burun ve yüzden fotoğraf çekilir. Bu pozlar ameliyatınızı planlamada kullanılır. Ayrıca alınan görüntüler üzerinde bilgisayar ortamında çalışma yapılır. Böylece ameliyat sonrası görüntü hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Ameliyat kesileri burun deliklerinin içinden yapıldığı için dış görünümde herhangi bir ameliyat izi olmaz.

  Ameliyat, genel anestezi altında yapılır. Ameliyat süresi hastadaki problemlerin ağırlığına bağlı olarak değişir ve ortalama 2-2.5 saattir. Ameliyat sonrası en fazla bir gece hastanede kalınır. Ameliyat sonu burun içine tamponlar ve burun üzerine plastik bir atel yerleştirilir. Ameliyattan sonra nerdeyse hiç ağrı olmaz, olabilecek hafif ağrı, ağrı kesici ilaçlar ile kolayca giderilebilir. 8-24 saat sonra tamponlar, 4. gün atel alınır. Burun içi dikişler kendiliğinden düşer. Atel alındıktan sonra 3 gün burun bandajı uygulanır. Morluklar 7 gün içinde kaybolur. Şişliklerin çoğu ilk 10 gün içinde hızla azalır ve burun son şekline yakın normal bir görünüm kazanır. Kalan şişliklerin azalması, burnun tam olarak oturması ve son halini alması yaklaşık 3-6 ay sürer. Yapılan cerrahi işlemine göre ameliyattan 4-7 gün sonra normal yaşama dönebilir veya uçak yolculuğu yapabilirsiniz.

  Burun estetik ve Nefes Darlığı (Septorhinoplasty)
  Septorinoplasti ameliyatında burun estetik yanısıra nefes darlığı ayrıca giderilir. Bu ameliyatta burun kemeri alınabilir, boyutu değiştirilebilir, burun ucu şekillendirilebilir, burun delikleri küçültülebilir. Burundan nefes alma problemlerini çözmeye yönelik müdahaleler (septoplasti, konkaplasti…) ile birlikte yapılabilir. Burun cerrahisinde estetik ve fonksiyon birbirinden ayrılmaz ünsürlerdir ve başarılı burun ameliyatı yüzünüzle uyumlu doğal bir burun görüntüsü sağlamalı ve nefes almayı daha da rahatlatmalıdır. Erkeklerde 18, kızlarda 17 yaştan itibaren bu ameliyat yapılabilir.

  İlk önce burun içi ve dışı ayrıntılı bir şekilde muayene edilir. Ek bir hastalık ve problem var ise bu aşamada endozkopi ve görüntüleme yöntemleri ile tespit edilir (deviasyon, sinüzit, nazal polip vs ...). Ameliyattan önce burun ve yüzden fotoğraf çekilir. Bu pozlar ameliyatınızı planlamada kullanılır. Ayrıca alınan görüntüler üzerinde bilgisayar ortamında çalışma yapılır. Böylece ameliyat sonrası görüntü hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Ameliyat kesileri burun deliklerinin içinden yapıldığı için dış görünümde herhangi bir ameliyat izi olmaz.

  Ameliyat, genel anestezi altında yapılır. Ameliyat süresi hastadaki problemlerin ağırlığına bağlı olarak değişir ve ortalama 2.5-3 saattir. Ameliyat sonrası en fazla bir gece hastanede kalınır. Ameliyat sonu burun içine tamponlar ve burun üzerine plastik bir atel yerleştirilir. Ameliyattan sonra nerdeyse hiç ağrı olmaz, olabilecek hafif ağrı, ağrı kesici ilaçlar ile kolayca giderilebilir. 24-48 saat sonra tamponlar, 6. gün atel alınır. Burun içi dikişler kendiliğinden düşer. Atel alındıktan sonra 3 gün burun bandajı uygulanır. Morluklar 7-10 gün içinde kaybolur. Şişliklerin çoğu ilk 15 gün içinde hızla azalır ve burun son şekline yakın normal bir görünüm kazanır. Kalan şişliklerin azalması, burnun tam olarak oturması ve son halini alması yaklaşık 3-6 ay sürer. Yapılan cerrahi işlemine göre ameliyattan 7-10 gün sonra normal yaşama dönebilir veya uçak yolculuğu yapabilirsiniz.

  Basında Mikro-Rinoplasti!


  Burun yapısı kişiye özeldir !

  Yüz yapısı her kişide farklı olduğu gibi burun yapısı da yüze ve kişiye özeldir. Bu nedenle kişiye özel burun estetik planlanmalıdır 'case-specific surgery'.  Burun güzel olmalı !

  Burun yapısı yüzün ortasında yer alır ve en ön planda göz bakışına hitab eder. Herhangi bir yüze ilk baktığımızda daha estetik olan yapı başta göze çarpar. Çok güzel kaşı, gözü, dudağı, yanağı veya çenesi olan bir kişide burun güzel değil ise, ilk bakışta dikkati kendi çekerek diğer güzel bölgeleri kapatır. Burun estetik yapıldığında diğer bölgelerin estetiği göz önüne cıkar.

  Harmonide temel taş !

  Yüz bölgesinin harmonisi ve uyumunda burun temel taştır. Yapısıyla, uzunluğuyla, genişliğiyle ve kalkıklığıyla yüzün diğer yapılarını birbirine bağlar ve denge sağlayıcı etki sağlar. Harmonik bir yüzde her bölgenin estetiği aynı oranda bakışı süslendirir.

  Deviyasyona dikkat !

  Burun eğriliyi olan çoğu kişi nefes almakta sıkıntısı çeker, karşısındaki kişiye direk bakamaz, konuşmakta zorlanır ve özğüveni düşüktür. Fotograf çektirme konusunda bile sıkıntı söz konusu. Burun estetik ile birlikte yapılan deviyasyon tamiri sonucunda kişinin yaşam kalitesi değişir.

  İdeal burun tartışması !

  İdeal burun nedir? Nasıl belirlenir? Yüz hatları ve ölçüleri ile uyumlu olup doğallığını kaybetmemiş burun ideal burundur. İdeal burun 2 boyutlu ve 3 boyutlu ortamlarda tasarlanabilir. Yüz bölgesinden çekilen ön, 45 derece, ve yan fotograflarda bilgisayar ortamında tasarım yapılması öncesi ve sonrası arasında değişimleri ortaya koyar. Ayrıca 3 boyutlu bilgisayar programlarında tasarım yapılması mümkün. Tabii ideal anlam göreceli bir konudur ancak dar bir sınır içerisinde tartışmaya açıktır.

  Bilgisayarlı tasarım şart !

  İdeal burun söz konusu ise, burun estetik bilgisayarlı tasarım yapılmadan yapılmaz. Bilgisayar tasarımı sadece ameliyat sonrasını görmek için değil, cerraha yapılacak olan teknikler konusunda detaylı bir şekilde yardımcı olur. Mikroişlemler yapılacaksa işlemin türü, lokalizasyonu ve ölçüsü net bir şekilde belirlenir.

  Estetik ameliyat beraberinde nefes darlığı giderilmesi !

  Rinoplasti isteği olan ve ayrıca nefes darlığı şikayeti olan hastaların ilk sordukları soru şu, 'önce hangisini yaptırmam gerekir' veya ' iki ameliyat bir arada olur mu?'. Septorinoplasti dediğimiz işlem plastik cerrahların ilgilendiği en önemli işlemlerden birisi. Septorinoplastide hem septum deviyasyonu düzeltilir ve hem rinoplasti yapılır. İdeal sonuç isteniyorsa iki işlem kesinlikle bir arada yapılmalı. Bunun için çeşitli teknik nedenler söz konusu olmaktadır.

  Deviyasyon ameliyatı geçirenler dikkat etmeli !

  Deviyasyon ameliyatında burun orta duvarının eğriliği düzeltilir. Çoğu zaman orta duvar kıkırdağına SMR işlemi yapılarak çıkarılan kıkırdak yapısı atılır, oysa ki septum kıkırdağı çok özel ve önemli bir yapıdır. Daha sonra burun estetik ameliyatı için başvuran bu hastalarda doku eksikliği sıkıntısı söz konusu olmaktadır. Bu nedenle ya estetik ameliyatı septum deviyasyonu ile birlikte yapılmalı veya septum ameliyatı sırasında çıkarılan kıkırdak yapısı kulak arkası cilt altına gömülerek depo yapılmalıdır.


  http://www.estetik.tc/

  Op. Dr. Yakup Avşar ( Este Klinik )
  Telefon: (009) 0212 351 03 90
  Nispetiye Cad. No:29 Ece Apt. A/Blok D:4 Etiler/İstanbul (Akmerkez Etiler Kapısı ve Etiler Lisesi Karşısı)
  <!-- / message --><!-- edit note -->

 10. 2007-04-08 #10
  Dünyada ilk kez Türk Plastik cerrah uzmanı Op. Dr. Yakup Avşar`ın bulduğu gelişmiş burun estetiği yöntemiyle artık ameliyat korkunuzu yeneceksiniz.

  Mikro-rinoplasti nedir !

  Microcerrahi tarzına ve uygulamalarına dayalı rinoplasti işlemine mikro-rinoplasti denmektedir. Bu yöntem Dr. Avşar'ın geliştirdiği ve dünyaya sunmaya hazırlandığı bir yöntemdir. Bilgisayarlı tasarım ile ideal burun ölçüleri belirleniyor ve ameliyat tekniğine karar veriliyor. Bu yöntemde mikro-alet ler kullanılarak burun tabanını kesmeden kapalı sistem rinoplasti yapılıyor. Burun kemeri kırarak değil ultra-mikro-motor sistemleri sayesinde milimetrik keserek dışarı alınıyor. Mikro-motorize törpüleme kullanılarak burun kemik yapısında en ince detaylar işleniyor. Kıkırdak anatomisinde mikro teknikler uygulanarak şekillendirme yapılıyor. Gerektiğinde kıkırdak mikrogreftleri kulanılarak burun formu değiştiriliyor.

  Neden Mikro-rinoplasti !

  Geçen 20 sene içinde burun estetiğindeki trend hep daha ince cerrahiye doğru gelişmiştir. Rinoplastide kullanılan aletler, sistemler ve teknikler daha az travma oluşturmaya yönelik tasarlanmıştır. Mikro- rhinoplasty bu hareketi dahada ileriye sürmeye yönelik bir yöntemdir. 'Less invasive surgery' dediğimiz bu yöntemde dokulara daha zarif davranıldığı için iyi sonucun yanı sıra hızlı iyileşme de ayrıca önemli bir avantajdır.

  Genel Bilgi

  Rinoplasti burun estetik ameliyatıdır. Bu ameliyatta burun kemeri alınabilir, boyutu değiştirilebilir, burun ucu şekillendirilebilir. Erkeklerde 18, kızlarda 17 yaştan itibaren bu ameliyat yapılabilir.

  Ameliyattan önce burun ve yüzden fotoğraf çekilir. Bu pozlar ameliyatınızı planlamada kullanılır. Ayrıca alınan görüntüler üzerinde bilgisayar ortamında çalışma yapılır. Böylece ameliyat sonrası görüntü hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Ameliyat kesileri burun deliklerinin içinden yapıldığı için dış görünümde herhangi bir ameliyat izi olmaz.

  Ameliyat, genel anestezi altında yapılır. Ameliyat süresi hastadaki problemlerin ağırlığına bağlı olarak değişir ve ortalama 2-2.5 saattir. Ameliyat sonrası en fazla bir gece hastanede kalınır. Ameliyat sonu burun içine tamponlar ve burun üzerine plastik bir atel yerleştirilir. Ameliyattan sonra nerdeyse hiç ağrı olmaz, olabilecek hafif ağrı, ağrı kesici ilaçlar ile kolayca giderilebilir. 8-24 saat sonra tamponlar, 4. gün atel alınır. Burun içi dikişler kendiliğinden düşer. Atel alındıktan sonra 3 gün burun bandajı uygulanır. Morluklar 7 gün içinde kaybolur. Şişliklerin çoğu ilk 10 gün içinde hızla azalır ve burun son şekline yakın normal bir görünüm kazanır. Kalan şişliklerin azalması, burnun tam olarak oturması ve son halini alması yaklaşık 3-6 ay sürer. Yapılan cerrahi işlemine göre ameliyattan 4-7 gün sonra normal yaşama dönebilir veya uçak yolculuğu yapabilirsiniz.

  Burun estetik ve Nefes Darlığı (Septorhinoplasty)

  Septorinoplasti ameliyatında burun estetik yanısıra nefes darlığı ayrıca giderilir. Bu ameliyatta burun kemeri alınabilir, boyutu değiştirilebilir, burun ucu şekillendirilebilir, burun delikleri küçültülebilir. Burundan nefes alma problemlerini çözmeye yönelik müdahaleler (septoplasti, konkaplasti…) ile birlikte yapılabilir. Burun cerrahisinde estetik ve fonksiyon birbirinden ayrılmaz ünsürlerdir ve başarılı burun ameliyatı yüzünüzle uyumlu doğal bir burun görüntüsü sağlamalı ve nefes almayı daha da rahatlatmalıdır. Erkeklerde 18, kızlarda 17 yaştan itibaren bu ameliyat yapılabilir.

  İlk önce burun içi ve dışı ayrıntılı bir şekilde muayene edilir. Ek bir hastalık ve problem var ise bu aşamada endozkopi ve görüntüleme yöntemleri ile tespit edilir (deviasyon, sinüzit, nazal polip vs ...). Ameliyattan önce burun ve yüzden fotoğraf çekilir. Bu pozlar ameliyatınızı planlamada kullanılır. Ayrıca alınan görüntüler üzerinde bilgisayar ortamında çalışma yapılır. Böylece ameliyat sonrası görüntü hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Ameliyat kesileri burun deliklerinin içinden yapıldığı için dış görünümde herhangi bir ameliyat izi olmaz.

  Ameliyat, genel anestezi altında yapılır. Ameliyat süresi hastadaki problemlerin ağırlığına bağlı olarak değişir ve ortalama 2.5-3 saattir. Ameliyat sonrası en fazla bir gece hastanede kalınır. Ameliyat sonu burun içine tamponlar ve burun üzerine plastik bir atel yerleştirilir. Ameliyattan sonra nerdeyse hiç ağrı olmaz, olabilecek hafif ağrı, ağrı kesici ilaçlar ile kolayca giderilebilir. 24-48 saat sonra tamponlar, 6. gün atel alınır. Burun içi dikişler kendiliğinden düşer. Atel alındıktan sonra 3 gün burun bandajı uygulanır. Morluklar 7-10 gün içinde kaybolur. Şişliklerin çoğu ilk 15 gün içinde hızla azalır ve burun son şekline yakın normal bir görünüm kazanır. Kalan şişliklerin azalması, burnun tam olarak oturması ve son halini alması yaklaşık 3-6 ay sürer. Yapılan cerrahi işlemine göre ameliyattan 7-10 gün sonra normal yaşama dönebilir veya uçak yolculuğu yapabilirsiniz.

  Burun yapısı kişiye özeldir !

  Yüz yapısı her kişide farklı olduğu gibi burun yapısı da yüze ve kişiye özeldir. Bu nedenle kişiye özel burun estetik planlanmalıdır 'case-specific surgery'.

  Burun güzel olmalı !

  Burun yapısı yüzün ortasında yer alır ve en ön planda göz bakışına hitab eder. Herhangi bir yüze ilk baktığımızda daha estetik olan yapı başta göze çarpar. Çok güzel kaşı, gözü, dudağı, yanağı veya çenesi olan bir kişide burun güzel değil ise, ilk bakışta dikkati kendi çekerek diğer güzel bölgeleri kapatır. Burun estetik yapıldığında diğer bölgelerin estetiği göz önüne cıkar.

  Harmonide temel taş !

  Yüz bölgesinin harmonisi ve uyumunda burun temel taştır. Yapısıyla, uzunluğuyla, genişliğiyle ve kalkıklığıyla yüzün diğer yapılarını birbirine bağlar ve denge sağlayıcı etki sağlar. Harmonik bir yüzde her bölgenin estetiği aynı oranda bakışı süslendirir.

  Deviyasyona dikkat !

  Burun eğriliyi olan çoğu kişi nefes almakta sıkıntısı çeker, karşısındaki kişiye direk bakamaz, konuşmakta zorlanır ve özğüveni düşüktür. Fotograf çektirme konusunda bile sıkıntı söz konusu. Burun estetik ile birlikte yapılan deviyasyon tamiri sonucunda kişinin yaşam kalitesi değişir.

  İdeal burun tartışması !

  İdeal burun nedir? Nasıl belirlenir? Yüz hatları ve ölçüleri ile uyumlu olup doğallığını kaybetmemiş burun ideal burundur. İdeal burun 2 boyutlu ve 3 boyutlu ortamlarda tasarlanabilir. Yüz bölgesinden çekilen ön, 45 derece, ve yan fotograflarda bilgisayar ortamında tasarım yapılması öncesi ve sonrası arasında değişimleri ortaya koyar. Ayrıca 3 boyutlu bilgisayar programlarında tasarım yapılması mümkün. Tabii ideal anlam göreceli bir konudur ancak dar bir sınır içerisinde tartışmaya açıktır.

  Bilgisayarlı tasarım şart !

  İdeal burun söz konusu ise, burun estetik bilgisayarlı tasarım yapılmadan yapılmaz. Bilgisayar tasarımı sadece ameliyat sonrasını görmek için değil, cerraha yapılacak olan teknikler konusunda detaylı bir şekilde yardımcı olur. Mikroişlemler yapılacaksa işlemin türü, lokalizasyonu ve ölçüsü net bir şekilde belirlenir.

  Estetik ameliyat beraberinde nefes darlığı giderilmesi !

  Rinoplasti isteği olan ve ayrıca nefes darlığı şikayeti olan hastaların ilk sordukları soru şu, 'önce hangisini yaptırmam gerekir' veya ' iki ameliyat bir arada olur mu?'. Septorinoplasti dediğimiz işlem plastik cerrahların ilgilendiği en önemli işlemlerden birisi. Septorinoplastide hem septum deviyasyonu düzeltilir ve hem rinoplasti yapılır. İdeal sonuç isteniyorsa iki işlem kesinlikle bir arada yapılmalı. Bunun için çeşitli teknik nedenler söz konusu olmaktadır.

  Deviyasyon ameliyatı geçirenler dikkat etmeli !

  Deviyasyon ameliyatında burun orta duvarının eğriliği düzeltilir. Çoğu zaman orta duvar kıkırdağına SMR işlemi yapılarak çıkarılan kıkırdak yapısı atılır, oysa ki septum kıkırdağı çok özel ve önemli bir yapıdır. Daha sonra burun estetik ameliyatı için başvuran bu hastalarda doku eksikliği sıkıntısı söz konusu olmaktadır. Bu nedenle ya estetik ameliyatı septum deviyasyonu ile birlikte yapılmalı veya septum ameliyatı sırasında çıkarılan kıkırdak yapısı kulak arkası cilt altına gömülerek depo yapılmalıdır.

 11. 2007-07-30 #11
  werilen bilgiler cok güzel ve cok yararlı eger bu konular hakkında sorularınız varsa sorularınızı sorabılır ve aynı gun ıcerısınde cavp alabılırsınız ben cok memnun kaldım
  estetik
  burun estetiği

  Okunma: 3632 - Yorum: 10 - Amp