Mikroskobik Canlıların İsimleri - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Mikroskobik Canlıların İsimleri

 1. sponsorlu bağlantılar
  Prokaryotlar

  Prokaryotlar ya da Prokaryota; bakteriler, mavi-yeşil algler, riketsiyalar, aktinomisetler, ve mikoplazmaların gruplarının dahil olduğu; gerçek çekirdek zarları ve membrana bağlı organelleri olmayan, fosfolipid barındıran hücre duvarı ve tek helezonlu DNA molekülü hücre içinde serbest halde bulunan mikroorganizmaları kapsayan canlılar üstalemdir. Halk arasında mikrop diye adlandırılan mikroorganizmalar, hücresel yapılı olanlar ve hücresel yapıda olmayanlar olmak üzere ikiye ayrılır. Hücresel yapıda olanlar Bakteriler, mantarlar, protistlerdir. Hücresel yapıda olmayanlar ise Virüsler, viroidler, prionlardır. Canlıların bilimsel sınıflandırması içinde çok çeşitli grupları içerdiği için genel geçer özellikler belirtmek zordur.

  Bakteriler

  Bakteriler tek hücreli mikroorganizma grubudur. Tipik olarak birkaç mikrometre uzunluğunda olan bakterilerin çeşitli şekilleri vardır, kimi küresel, kimi spiral şekilli, kimi çubuksu olabilir. Yeryüzündeki her ortamda bakteriler mevcuttur. Toprakta, deniz suyunda, okyanusun derinliklerinde, yer kabuğunda, deride, hayvanların bağırsaklarında, asitli sıcak su kaynaklarında, radyoaktif atıklarda büyüyebilen tipleri vardır. Tipik olarak bir gram toprakta bulunan bakteri hücrelerinin sayısı 40 milyon, bir mililitre tatlı suda ise bir milyondur; toplu olarak dünyada beş nonilyon (5×1030) bakteri bulunmaktadır, bunlar dünyadan biyokütlenin çoğunu oluşturur. Bakteriler gıdaların geri dönüşümü için hayati bir öneme sahiptirler ve gıda döngülerindeki çoğu önemli adım, atmosferden azot fiksasyonu gibi, bakterilere bağlıdır. Ancak bu bakterilerin çoğu henüz tanımlanmamıştır ve bakteri şubelerininlaboratuvarda kültürlenebilen türlere sahiptir. Bakterilerin araştırıldığı bilim bakteriyolojidir, bu, mikrobiyolojinin bir dalıdır.

  Arkea

  Arkeler, Arkea (Yunanca αρχαία, "eskiler" 'den türetme; tekil olarak Arkaeum, Arkaean, veya Arkaeon), veya Arkebakteriler, canlı organizmaların bir ana bölümüdür.

  Yabancı literatürde bu gruptaki canlılar Archaea veya Archaebacteria, grubun tek bir üyesi ise tekil olarak Archaeum, Archaean, veya Archaeon olarak adlandırılır.

  Arkeler, Ökaryotlar ve Bakteriler, üç-saha sisteminin (İngilizce three domain system) temel gruplarıdır. Bakteriler gibi arkaeler de çekirdeği olmayan tek hücreli canlılardır, yani prokaryotlardır (prokaryotlar altı-alemli sınıflandırmada Monera olarak adlandırılırlar). İlk tanımlanan arkaeler aşırı ortamlarda bulunmuş olmalarına rağmen sonradan hemen her habitatta raslanmışlardır.

  Bu üst krallığa ait tek bir organizma "arkeli" (Arkea'ye ait anlamında; İngilizce archaean) olarak adlandırılır, bu sözcük sıfat olarak da kullanılır.

  Ökaryotlar

  Ökaryotlar , hücrelerinin yapısından dolayı beraber gruplandırılmış bir canlılar grubudur. Bilimsel sınıflandırmada Ökaryotlar, Bakteriler ve Arkeler, tüm canlıları kapsayan üç ana gruptur.

  Ökaryotların tanımlayıcı özelliği genetik malzemelerinin zarla çevrili bir (veya birkaç) çekirdekYunanca eu, gerçek ve karyon, çekirdek sözcüklerinden türetilmiştir. Sıfat hali ökaryotiktir. Bakteri ve arkeler çekirdeksiz olduklarından beraberce prokaryot olarak adlandırılırlar (Eski Yunanca pro-, evvel ve karyon çekirdek sözcüklerinden). Çekirdeğin yanı sıra, ökaryotların mitokondri veya kloroplast gibi zarla çevrili çeşitli organelleri vardır, bu tür hücre içi karmaşık yapılar da prokaryotlarda bulunmaz.

  Ökaryotların ortak bir atası olduğu için bir üst alem (domain) olarak tanımlanmışlardır. Üst alem sisteminde ökaryotların, prokaryotlara kıyasla, arkelerle daha çok ortak özellikleri vardır ve bu yüzden arkelerle beraber Neomura kladı içinde gruplandırılırlar.

  Protistler

  Protistler (Protista, bazen Protoctista), ayrışık (heterojen) bir canlı grubudur ve hayvan, bitkimantar olarak değerlendirilemeyen ökaryot canlılardan oluşur. Protistler bilimsel sınıflandırma açısından âlem olarak değerlendirilse de tek soylu (monophyletic) değil, kısmi soylu (paraphyletic) bir gruptur. Protistler içinde değerlendirilen canlıların da görece basit yapılı (tek hücreli ya da ileri düzeyde özelleşmiş dokuları olmayan çok hücreli) olmak dışında ortak özellikleri pek yoktur. ya da

  Beslenmeleri fotosentez, absorbsiyon ya da fagositoz ile, çoğalmaları ise eşeyli ya da eşeysiz üreme ile gerçekleşen protistlerin hareketsiz olanları olabildiği gibi, kamçı, siller ya da yalancı ayaklarla hareket ederleri de bulunur. Yaklaşık olarak 60.000 yaşayan, 60.000 kadar da soyu tükenmiş fosil türü bilinmektedir.

  Protistalar canlılar dünyasının ökaryot hücreli en ilkel organizma grubudur. Çoğunlukla tek hücre halinde yaşamakla birlikte koloni halinde yaşayanları da vardır. Protistalar kamçılılar, silliler, kökayaklılar, sporlular, cıvık mantarlar ve algler olmak üzere gruplara ayrılırlar.

  Mikro Hayvanlar

  Mantar

  Mantarlar (Fungi), çok hücreli ve tek hücreli olabilen ökaryotik canlıları kapsayan bir canlılar alemi ve şapkalı mantarların tümüne halk arasında verilen genel addır.

  Halk arasında küf, pas, rastık, maya, mildiyö, şapkalı mantar, kav mantarı, puf mantarı gibi çeşitli isimlerle anılan bütün mantarlar, mantarlar (Fungi) alemi içersinde incelenirler. LatinceFungi mantarlar, Fungus ise mantar anlamındadır.

  Dünyanın heryerinde bulunurlar. Fazla nemli yerlerde daha çokturlar. Yeryüzünde 1,5 milyon kadar mantar türü olduğu düşünülmekte ise de günümüzde sadece 69.000 kadar türü tanımlanmıştır. Çoğu insan, mantarların bitki olduğunu düşünmektedir, ancak mantarlar bitki değildir. Çünkü, mantarlar kendi besinlerini üretemezler.


  sponsorlu bağlantılar

   Konuyu Beğendin mi?
 2. 2012-04-05 #2
  çok işime yaradı teşekkür ederim saolun
 3. 2012-04-08 #3
  çok teşekür ederim bana bu sayafada çok yardımcı oldunuz ama aşırı derecede çok uzun bide bu ödev ben bunu yazmıcam kusura bakmayın ama çok güzel şeyler yazıyor ve çok güzel biligiler ve açıklayıcı cümleler var ama çok uzun o yüzden ben bu sayfadan çıkıorum ve ben başka sayfaya bakmak istiyorum bunu kim yazdıysa o kişiye çok teşekür ediyorum sevgi dolu öpücükler gönderiyorum elerine sağlık ve çok açıklayıcı bilgi verice ve anlamlı yapmışın sana çok teşekür ederim ama ben bu kadar yazıyı yazamam o yüzden görüşürüz herkesi öptüm bay bay bay sizi unutmayacağım :(
 4. 2012-05-01 #4
  çok güzel yazmışsınız çok beğendim. sizin sayenizde fenden 100 puan aldım çok teşekkür ederim
 5. 2012-05-01 #5
  çok kötü ve uzun
  sponsorlu bağlantılar
 6. 2012-05-15 #6
  bence kötü hani amip hani terliksi hayvan
 7. 2012-10-03 #7
  ne olacak olmasa ya bunlarda yeterli .
  SEnde git başka kaynaklara bak .
  Salakkk

 8. 2012-11-01 #8
  biraz özetler misin? güzel ama uzun... .(
 9. 2013-01-06 #9
  idare eder
 10. 2013-03-06 #10
  bence süper yazılmış bunu yazmak gerçekten iyi bilgi güç ve dayanıklılık ister çok teşekkür ederim beğenmeyen beğenmez beğenen beğenir nokta.
  sponsorlu bağlantılar
 11. 2013-03-06 #11
  Işime çok yaradı ve çok güzel tşk
 12. 2013-03-14 #12
  sağolasınn :)
 13. 2013-04-09 #13
  güzel sağol ama mikro hayvan ney ?
 14. 2013-04-13 #14
  eh yani biraz güzel
 15. 2013-04-26 #15
  çok saolun pek anlamadım ama yinede saolun sizin sayenizde 100 aldım ! :D
  sponsorlu bağlantılar
 16. 2013-05-15 #16
  Güzel ama uzun olduğu için sadece adlarını yazdım. :( :)
 17. 2014-03-11 #17
  Alıntı:
  Misafir Nickli Üyeden Alıntı
  Güzel ama uzun olduğu için sadece adlarını yazdım. :( :)
  Aynen. Ben de öyle yaptım

 18. 2015-03-08 #18
  mikroskobik canlılar
  Okunma: 42095 - Yorum: 17 - Amp