Boğumlama Nedir? - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Boğumlama Nedir?

 1. sponsorlu bağlantılar
  Boğumlama ya da boğumlanma konuşma organları olan dudak, dil, damak uzamı, yanaklarsessiz harflerin bir cümlenin başında ve sonunda keskin ve net bir biçimde olarak söylenmesi ve sesli harflerin de yükekliğine ve vurgularına dikkat edilerek söylenmesine de denir. alt çene ve boğazın birlikte çalışarak ses çıkarmasına verilen adtır.

  Boğumlama, hecelerin iyi anlaşılacak şekilde biraraya getirilmesidir. Birçok kimse konuşurken dudaklarını iyi hareket ettirmez. Bu tür konuşanlarda yani dudak tembelliğine sahip kişilerin konuşmasının anlaşılması güçtür. Konuşma esnasında seslerin karşıdaki dinleyici veya dinleyiciler tarafından daha iyi anlaşılabilmesi için yüksek sesle konuşulmasından ziyade hecelerin düzgün boğumlanması daha faydalıdır.

  Konuşmaya dayalı radyo ve televizyon sunuculuğu ya da tiyatro oyunculuğu gibi mesleklerin hepsinde konuşma eğitiminin en önemli kısmı boğumlama eğitimidir. Bopğumlama eğitimi ile amaçlanan ağızdan çıkan hr sesin doğru ve etkili bir biçimde çıkmasıdır. Boğumlama yeteneğinin geliştirilmesi için konuşma organlarının zorlandığı tekerlemeler ile ses çalışmaları yapılmalıdır.

  sponsorlu bağlantılar

   Konuyu Beğendin mi?
 2. 2014-02-15 #2
  çok güzel bir sayfa
  Okunma: 24722 - Yorum: 1 - Amp