Yasemin Dalkılıç Kimdir? - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Yasemin Dalkılıç Kimdir?

 1. sponsorlu bağlantılar
  Yasemin Dalkılıç Kimdir?

  Yasemin Dalkılıç Kimdir?Yasemin Dalkılıç, 2 Mayıs 1979'da Ankara'da doğdu. Deniz ve serbest dalışla tanışması daha 3-4 yaşlarında yüzmeyi öğrenirken başladı. Bu ilgisini denizden kilometrelerce uzakta yaşadığı şehirde ancak Jacques Cousteau belgeselleri seyrederek, evde sualtı oyunları oynayarak tatmin edebildi. Yaz tatillerini Datça'da ailesiyle beraber geçirdiği dönemlerde, tüm zamanını dalmaya ayırıyor, bu şekilde dalış tutkusunu devam ettiriyordu.

  10 yaşında lisanslı spor hayatına başlamasının ardından, 14 yaşındayken Milli Paletli Yüzme (monopalet) takımına girdi. 2 dünya, 1 avrupa şampiyonasında ülkesini temsil etti ve birkaç yıl boyunca çeşitli Türkiye rekorlarını elinde bulundurdu. 16 yaşındayken ülkesindeki en iyi serbest dalıcılardan biriydi.

  1996 yılında ODTÜ Matematik bölümüne başlamasının ardından ODTÜ-SAT Serbest Dalış Grubuyla yaptığı çalışmalar sonucu yine bu ekip ile 1998 yılında, katıldığı Uluslararası Serbest Dalış Şampiyonası'nda Türk milli takımını temsil etti ve bayanlar arasındaki en iyi dereceyi gerçekleştirdi.

  Bir yıl sonra, 1999'da hayatını değiştirecek adımı attı. Daha önce çeşitli dünya rekotmenlerini keşfedip yetiştirmiş, dünya çapındaki antrenör Rudi Castineyra, Yasemin'i duymuş ve potansiyelinden çok etkilenmişti. Internet üzerden tanışmalarının ardından Rudi düzenli antrenman programları yollayarak kısa sürede Yasemin'in potansiyelinin büyük ölçüde artmasını sağladı. Aynı yıl içinde Yasemin serbest dalışın en zor disiplininde 68 metreye dalarak yeni dünya rekorunu gerçekleştirdi.

  2000 yılında rekorlara iki yenisini ekledi . Bunlar yine serbest dalışın en saygın disiplinleri Limitli ve Limitsiz Değişken Ağırlık kategorilerinde 100 ve 120 metreye idi. Yasemin bundan sonra Mısır'da Limitli Değişken Ağırlık kategorisinde 105 metreye ve Yunanistan'da Desteksiz Sabit Ağırlık kategorisinde yaptığı 40 metrelik dünya rekorları ile dünyada bu sporda çok elit bir gruba yükselmeyi başardı.

  Profesyonel serbest dalış kariyerini başlatmasının ardından "Hayallerinin ötesinde" olarak değerlendirdiği hedeflere ulaşmasını sağlayan tutkusunu herkesle paylaşmak ve tutku ile nelerin başarılabileceğini göstermek amacıyla pek çok çeşitli sosyal içerikli projeler düzenledi. Çocuklara yönelik okullarda gençlere, kariyer belirleme aşamasında ise üniversite öğrencilerine yönelik seminerler verdi. Berna Belgin ile tutkuyla her tür engelin aşılabileceği mesajını vermeye yönelik "ilk engelli serbest dalış rekoru"nu gerçekleştirdi. Dalışın ataları sünger avcılarının hatırlanması amacıyla faaliyetler düzenledi. Serbest dalış sporunun tanınması ve güvenli bir şekilde yapılması için gerçekleştirdiği kurs ve seminerler, Deniz Temiz derneği ile denizlerin korunmasına yönelik aktiviteler de bu projeler içinde yer alıyordu. Yasemin ayrıca "Hedef belirleme ve hedefe ulaşma" ve "Başarı hikayesi: Rekora giden yol" konularında da şirket toplantılarında, eğitim seminerlerinde ve kulüp toplantılarında seminer verdi.

  Yasemin son yıllarda, ablası Hande Dalkılıç'ın profesyonel piyanistlik kariyeri ile başlayan aile geleneğini devam ettirerek müzik prodüksiyonu yönündeki çalışmalarına devam ediyor. Ideas in Blue şirketiyle bu yönde yaptığı müzik çalışmalarının ötesinde yine bu şirketle macera ve keşif içerikli çeşitli belgesel çalışmaları yapıyor.

  Yasemin boş zamanlarında müzik dinlemekten hoşlanıyor. Aynı zamanda ileri seviyede gitar ve piyano çalan Yasemin için caz müzik dinlemek, sakin bir ortamda güzel bir şarapla beraber kırmızı et yemek veya sinemaya gitmek Yasemin için mükemmel bir gece. 1.63 m boyunda, 52 kilo, 6.2 litre ciğer kapasitesine sahip olan Yasemin şunu söylüyor:… "Serbest dalış için ciğer büyüklüğü önemli değil, önemli olan sahip olduğunuz tutku"…

  Yasemin rekora daldı

  68 metreye tüpsüz dalan Dalkılıç, dünya rekorunun yeni sahibi oldu
  Geçtiğimiz hafta avrupa rekorunu kıran 20 yaşındaki sporcumuz Yasemin Dalkılıç dün Bodrum'da dünya rekorunu da değiştirdi. Dalkılıç, ‘‘Hedefim önümüzdeki yıllarda erkeklerin rekoru olan 120 metreye dalmak'' dedi.
  BODRUM'da geçtiğimiz hafta 58 metre ile Avrupa Bayanlar Sabit Ağırlıklı Serbest Dalış Rekoru'nu kıran Yasemin Dalkılıç, dün de Ege'nin mavi sularında tüpsüz 68 metreye dalarak ABD'li Tanya Streeter'i geride bırakıp yeni dünya rekorunun sahibi oldu. 20 yaşındaki Dalkılıç, başarısını Kübalı antrenörü Rudi Chastineyra ile platformda dans ederek kutladı.

  KENDİNDEN EMİN VE RAHAT
  Zodyak botla dalış noktasına giderken izleyicileri taşıyan tekneleri selamlayan Yasemin, alkış yağmuruna tutuldu. Tekneye çıkan Yasemin, 20 dakikalık yoga çalışmasını tamamladıktan sonra suya inerek Antrenörü Kübalı Rudi Chastineyra'nın talimatlarıyla 15 dakika da nefes çalışması yaptı.

  MÜKEMMEL ORGANİZASYON
  İki aydır Bodrum'da süren çalışmalarında Yasemin'e eşlik eden ve tüm teknik hizmetleri sunan, başkanlığını Aşkın Canbazoğlu'nun yaptığı 10 dalış hocasından oluşan kurtarma grubu, dalışa 10 dakika kala denize indi. Dalış sırasındaki herhangi acil duruma karşı Bodrum Özel Yücelen Hastanesi'nin teknesi ve bir kurtarma teknesi de alanda yerini aldı. 80 metrelik dalış zemininde ve su üzerinde İtalyan hakem Stefano Macula, antrenör Rudi Chastineyra ile yardımcı eğitmen Corunne Bultel yer aldı. İtalyan hakem Rudi De Nardo rekoru tespit etmek 68 metreye indi.

  NEFESLER TUTULDU
  Sıra Yasemin'in dünya rekorunu kırmayı umduğu dalışa geldi. Dalışı izleyen 5 teknedeki tüm sesler kesildi, sigara içilmesi yasaklandı, cep telefonları kapatıldı. Üzerinde dalgıç elbisesi, özel bir gözlük, paletleri, el bileklerine bağlı 750'şer gramlık iki ağırlık ve dalış saati bulunan Yasemin, bu sessiz ortamda saat 11.11'de rekor denemesi dalışına geçti. Yasemin, 2 dakika 48 saniye olarak belirlenen dalış süresini 2 dakika 27 saniye sonra tamamladı. Yasemin'in elinde rekor plaketiyle su üzerinde görülmesi üzerine sevinç çığlıkları yükseldi. Teknelerin düdükleri 20 yaşındaki Türk kızının kırdığı dünya rekorunu kutlamak için çaldı. Yasemin, Tanya Streeter'dan bir metre fazla daldı.

  ERKEK REKORUNU DA KIRACAĞIM
  Bayanlar sabit ağırlıklı serbest dalış dünya rekortmeni Yasemin Dalkılıç, rekor dalışından sonra Bodrum İber Otel'de basın toplantısı düzenledi. Genç sporcu amacının, önümüzdeki yıllarda 120 metre olan erkekler sabit ağırlıklı serbest dalış rekorunu kırmak olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, milli sporcu Yasemin Dalkılıç'a kutlama telgrafı gönderdi.

  KİM
  1992'de aktif sporculuk yaşantısına başlayan, 1994'te Çin'de 6. Paletli Yüzme Dünya Şampiyonası, 1995'te Finlandiya'da Avrupa Şampiyonası, 1996'da Macaristan'da Dünya Şampiyonası'na katılan Yasemin Dalkılıç, aynı yıl Sualtı Ragbisi Milli Takımı'na seçildi. 1998'de İtalya'da 2. Dünya Serbest Dalış Dünya Şampiyonası'nda bayanlar arasında en iyi dereceye ulaştı. Dalkılıç, pekçok profesyonel dalıcı yetiştiren Kübalı antrenörüyle de internet üzerinde tanıştı. Daha önce 58 metre ile İtalyan Rosanne Maiorca'ya ait olan sabit ağırlıklı serbest dalış Avrupa rekorunun yeni sahibi Dalkılıç, 68 metre derinliğe ulaşarak, dünya rekorunun sahibi ABD'li Tanya Streeter'i geride bıraktı.

  sponsorlu bağlantılar

   Konuyu Beğendin mi?
 2. 2016-02-06 #2
  çok güzel.Harika
  Okunma: 14405 - Yorum: 1 - Amp