Nero ile Bootable CD Hazırlama - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Nero ile Bootable CD Hazırlama

 1. sponsorlu bağlantılar
  Nero ile Bootable CD Hazırlama

  İnternette açılış disketleri oluşturmak için çeşitli programlar bulunmakta, bunlardan biri de olup, indirdikten sonra çalıştırdığınızda disket sürücüye bir disket koyarsınız ve disketi windows açılış disketi haline getirir. Ne yazıkki oluşacak olan disket İngilizce. Ama sadece format atmak için kullanacaksanız yeterli olacaktır.

  İndirmek için TIKLAYINIZ

  Bir başlangıç CD'si oluşturmak için böyle bir disket ve Nero'ya sahip olmanız yeterlidir

  Yapacağımız işlemlerde senaryomuz şu, elimizde CD destekli bir MS-DOS başlangıç disketi var. Bu disketi kullanarak, bir CD'yi açılış CD'si olarak hazırlayacağız ve diskete göre oldukça hızlı bir şekilde bilgisayarı boot edip, gerekli işlemleri yapabileceğiz.

  Öncelikle Nero Express ile bootable CD hazırlayacağız. Bendeki programın sürümü 6.6.08, Nero Express programını çalıştırın. Disketi ve boş CD'nizi bilgisayara takın. Aşağıdaki resimde de gördüğünüz gibi Veri/Data sekmesinden Başlangıç CD'si Yarat/Make Bootable CD seçeneğine tıklayın.

  Name:	1.jpg 
Views:	6664 
Size:	9,7 KB (Kilobyte) 
ID:	18170


  Aşağıdaki gibi pencere karşınıza gelecek. Bu pencerede CD içerisine ihtiyacınız olabilecek dosyaları Ekle/Add düğmesini kullanarak ekleyiniz.


  Name:	2.jpg 
Views:	6155 
Size:	8,5 KB (Kilobyte) 
ID:	18171


  Ben CD içerisine örnek olarak ghost.exe, netframeworks 2, Messenger, java runtime, norton AV virüs tanımlamalarını ekledim. CD ile bilgisayarı açtığımda ghost ile imaj almayı/yüklemeyi, imaj'dan yükledikten sonra da güncelleme yaparım diye düşündüm. Dosyaları ekledikten sonra Next düğmesine tıklayınız.


  Name:	nero3.jpg 
Views:	6503 
Size:	10,8 KB (Kilobyte) 
ID:	18172


  Aşağıdaki pencerede işaretli yeri kullanarak, başlangıç CD'si için gerekli başlangıç dosyalarını disketten almasını sağlayın. Eğer Nero Express değil de normal Nero kullanıyorsanız, daha ayrıntılı seçeneklere ulaşabilir, bilgisayardaki bir boot imaj dosyasından da başlangıç CD'sini oluşturabilirsiniz. Next düğmesi ile devam ediniz.


  Name:	nero4.jpg 
Views:	6315 
Size:	9,3 KB (Kilobyte) 
ID:	18173


  Yazmaya başlamadan önceki son pencerede, CD'mize bir isim veriyoruz. Ben mybootcd ismini verdim. Alt taraftan yazma hızını seçiyoruz. "Hız felaket getirir" deyimine uygun olarak 8x gibi düşük bir hız seçtim, yüksek hızlarda küçük bir ihtimalle okuma hatası oluşabilir, risk almaya gerek yok bence. Burn düğmesine tıklayarak yazma işlemini başlatınız.


  Name:	nero5.jpg 
Views:	6234 
Size:	8,2 KB (Kilobyte) 
ID:	18174


  Yazma işlemi sırasında disketin, disket sürücüde olduğundan emin olun. Nero yazma işleminden önce disketi okuyacak, CD'nin boot alanı için dosyaları ayarlayacaktır. Ardından CD'yi yazacaktır. İşlem başarılı bir şekilde tamamlandıktan sonra, bilgisayarı BIOS ayarlarını kullanarak CD'den açılacak şekilde ayarlayın. CD ile bilgisayarı açın, eğer Universal TCP/IP Network Bootdisk for M$ Networks adresindeki dosyaları kullanarak disketi oluşmuşsanız, ağ ve CD-ROM destekli bir başlangıç CD'si oluşturmuşsunuz demektir. Böyle bir CD ile bilgisayarı açtıktan sonra CD içerisindeki dosyalara R: yazıp, enter tuşuna basarak ulaşabilirsiniz.  Kaynak:Yakupgovler

  sponsorlu bağlantılar

   Konuyu Beğendin mi?
 2. 2009-04-25 #2
  Sendeki Neroyu Bir yere up edersen ve link atarsan sevinrim saygılar eline emeğine sağlık
  Okunma: 22474 - Yorum: 1 - Amp