sponsorlu bağlantılar
Kan potasyum düzeyi 3,64-8 mEq/l arasında olmalıdır. Bu miktar 4,8 mEq/l değerinden fazla olduğunda potasyum fazlalığı yani "hiperpotasemi=hiperkalemi " den söz edilir. En sık rastlanan nedenleri, ani gelişen ya da süreğenleşmiş böbrek işlev bozukluklarıdır. Bunun yanı sıra; ACE (angiotensin-converting enzyme) inhibitörleri diye adlandırılan tansiyon ilaçları, böbrek üstü bezi yetmezliği, hormon eksikliği (Addison Hastalığı), ciddi yanıklara ya da yaralanmalara bağlı kırmızı kan hücrelerinin (eritrosit) aşırı yıkımı, potasyum desteklerinin gereğinden fazla kullanılması, çizgili kasların yıkımına (rabdomiyoliz) yol açan alkolizm veya yüksek doz ilaç kullanımı sonucunda kas liflerinden dolaşan kana potasyum çıkışı da potasyum düzeyini yükseltir.

Vücutta potasyum daha çok hücre içinde yer alır. Kırmızı kan hücrelerindeki potasyum

Gerçek hiperpotasemi tablosu, yaşamı tehdit eden, çok ciddi bir sorundur. Kaslarda yorgunluk, güçsüzlük, paralizi, kalp ritminde bozulma, kusma önemli belirtileridir.

Bazen de hiperpotasemi klinik tabloyu yansıtmayabilir. Kan örneği alınırken ya da alındıktan hemen sonra kırmızı kan hücrelerinin parçalanmasına (hemoliz) bağlı olarak içerdikleri potasyum açığa çıkıp düzeyi yükseltebilir. Bu durumdan şüphelenildiğinde yeni bir örnek alıp incelemek en doğrusudur.

sponsorlu bağlantılar