Tasvir Örnekleri - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Tasvir Örnekleri

 1. sponsorlu bağlantılar
  HARZ DAĞLARI

  Gönlüm neşe dolu, dağlara tırmanmaya başladım. Çok geçmeden, çamları göklere kadar yükselten bir orman ülkesine girdim; bu çamlar içimi her bakımdan saygı ile dolduruyordu.

  ...Sincaplar çam dallarına tırmanıyor, aşağıda da çok parlak tüylü geyikler dolaşıyordu. Böyle sevimli bir hayvanı görürüm de akıllı uslu insanların onu nasıl öldürebileceğini bir türlü anlayamam.

  Güneşin altın ışıkları çam ağaçlarının sık, koyu yeşilli yaprakları arasından tatlı ve neşeli süzülüyordu. Ağaç kökleri tabiî merdiven basamakları gibiydi. Her tarafta kapalı yosun sedirleri vardı. Taşlar kadifeden minderler gibi, bir kadem yüksekliğinde en güzel yosunlarla örtülmüştü. Tatlı bir serinlik. Rüyada duyulur gibi bir pınar şırıltısı... Yer yer, suyun, taşların altından gümüş parlaklığıyla nasıl sızladığı, çıplak ağaç köklerini, kayaları nasıl yıkadığı görünüyordu. İnsan tabiatta olup bitenleri şöyle bir eğilip kulak verse, nebatların esrarlı oluş hikâyesini, dağlardaki kalbin sessiz atışını işitir.

  Su, bazı yerlerde, taşların arasından, köklerin dibinden daha kuvvetle fışkırıyor, ufak çağlayanlar yapıyor. Oralarda oturmak ne hoş. Dört taraftan hâlikulâde güzel sesler geliyor; kuşlar, kavuşma isteğiyle zaman zaman şarkılar söylüyorlar. Ağaçlar, bin bir kızın dileğinden fısıldaşıyor. Garip dağ çiçekleri, bin bir kızın gözüyle bize bakıyor, biçim biçim acaip yapraklarını bize doğru uzatıyolar.

  ...Brocken oteline giriş bende tuhaf masallarda duyulanlara benzer bir his uyandırdı. Çamların kayalıkların arasında, insan tek başına, uzun bir dağ yolculuğu yaptıktan sonra, kendini birden bire, bulutlar içinde bir evde buluveriyor. Şehirler, dağlar, ormanlar, hepsi ayağınızın altında ve şimdi, yükseklerde, garip şekilde bir araya toplanmış, çeşit çeşit yabancılardan meydana gelmiş bir insan topluluğuna rastlarsınız. Böyle yerlerde âdet olduğu üzere, kalabalık sizi, beklenen bir dostuymuşsunuz gibi yarı merak, yarı lâkaytlıkla karşılar...
  (H. Heine. Seyahat tabloları, Cilt:1, Türkçesi:P.N. Boratav)

  Açıklama:

  Harz Dağları: Almanya'da Hanovre ile Brunswcik arasında uzanan bir dağ silsilesi. Madenleri ile meşhur ve bir çok efsanelerin yatağıdır. H. Heine; Seyahat Tabloları'nda, bu masal ve efsanelerin ilhamlarına büyük yer ayırmıştır. Henri Heine (Hayne) (1797 - 1856) Romantik çığıra bağlı meşhur Alman şâiridir. Istıraplı ve alaycı şiirleriyle tanınmıştır.

  sponsorlu bağlantılar

   Konuyu Beğendin mi?
 2. 2010-04-20 #2
  Göklerde gururla süzülen bir bayrak vardır.O bayrak kıpkırmızı al rengiyle hayellere sürükler insanları.O bayrak bizim bayrağımızdır işte şanlı türk bayrağı.Beyaz hilali ve yıldızıyla barışa ***ürür insanları.Cesaretli al yanaklı mehmetçiğiyle yılmadan yoluna devam eden bir ülkedir.o ülke işte be-
  nim ülkemdir.Sen rahat uyu atam o mavi gözlerinle o sapsarı şaçlarınla rahata kavuşturun bizleri.
  Sen rahat uyu atam biz gençler olarak her ne pahasına olursa olsun al ve şanlı bayrağımızı dedeleri-
  mizin ninelerimizin şehit askerlerimizin ve en önemlisi senin hatrına al ve şanlı bayrağımızı göklerde
  dalgalandırmaya devam edeceğiz.

 3. 2011-05-22 #3
  süper siteymiş bu
  ;)

 4. 2012-01-02 #4
  slm nbr arkadaşlar
 5. 2012-03-21 #5
  yha nolur arkadaşlar bize salak öğretmen günlük yazın dedi bide içinde tasvir olcak bana yardım edebilirmisiniz?
  lütfen lütfen lütfen lütfen lütfen lütfen lütfen lütfen lütfen lütfen lütfen lütfen

  sponsorlu bağlantılar
 6. 2013-03-26 #6
  lütfen yardımcı olun hayvanla ilgili acil tasvir lazım
  Okunma: 16417 - Yorum: 5 - Amp