Çocuklarda görülen gece yatağa işeme olayına tıp dilinde enuresis noktürna denir. Bazı çocuklarda omurga kanalının doğuştan açık kalması (spina bifida), idrar yolları anomalisi (hipospadias veya epispadias) gibi organik bir bozukluk, böbrek veya şeker hastalıkları sonucu idrar kaçırma durumu görülebilir. Fakat genellikle ruhi sebeplere bağlı olarak sonradan kazanılmış bir huy şeklinde gece işemelerine rastlanır.

Bebekler 18 aylık olana kadar mesanelerini kontrol edemezler, hatta 2 yaşından sonra dahi çocuğun arasıra idrarını kaçırması önemsizdir.

Olay küçük kardeşin doğumundan ileri gelen kıskançlıkla çocuğun ilgiyi kendi üzerine çekmek istemesi ile başlar. Çocuğun her yatağı ıslatışı anne ve baba tarafından büyük bir olay haline getirilir ve cezalar dırılırsa bu durum sürekli olmaya başlayabilir. Gece işeyen çocukların cezalandırılmaları bir çeşit mazohist tatmin yerine geçerek ileride cinsel tatminin anormal şekiller almasına yol açabilir. Genellikle bu tür psikolojik bozukluklar çocuğa şefkat göstermek, güven duygusu vermek, gururunu kırmadan eğitmek suretiyle düzeltilmelidir. Ayrıca çocuğun gece fozla sıvı almaması, gece yatmadan önce idrar etmesini sağlamak da yararlıdır.

sponsorlu bağlantılar