Kartal Tibet'in Hayatı - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Kartal Tibet'in Hayatı

 1. sponsorlu bağlantılar
  1938 yılında Ankara'da doğdu. Uzun yıllar tiyatro oyunculuğu yaptı. Karaoğlan filmiyle sinemaya geçti (1965). Tosun Paşa filmiyle de yönetmenliğe başladı.

  Önemli filmleri: Ölmeyen Aşk, Dağlar Kızı Reyhan (Metin Erksan), Senede Bir Gün (Ertem Eğilmez)- Yönetmen: Sultan (1978), Zübük (1980), Gol Kralı (1980), Şalvar Davası (1983).

  Çalıkuşu Feride'yi Anadolu yollarına iten yakışıklı teyzeoğlu Kamuran ya da Reyhan'ın sevdalandığı şoför Mehmet, daha önce Mars'ın Kılıcı'nı bulmak üzere tehlikelerden tehlike beğenerek Roma yolunu tutan, bir yandan Vandal prensesiyle yatarken, bir yandan da önüne çıkan cellat Kuzmo'yu, Rahip Moro'yu ve bilimum canavarları öldüren Tarkan'dan başkası değildi. Yani anlayacağınız, o Yeşilçam'da çizgi kahramanlardan salon beyefendilerine, tarihi kişiliklerden idealist doktorlara, en karasevdalılardan en salak aşıklara kadar her rolün altından kalkabilmişti. Çünkü ne inanılmaz bakışları ve 1.85 boyu nedeniyle seçilmiş bir dergi güzeliydi, ne yarışma birincisi. Akademik eğitimli ve tanınmış bir oyuncu olarak gelmişti Yeşilçam'a. Daha ilkokuldayken Ankara'da arkasından ‘‘Kartal Tibet'' diye sesleniyordu hayranları... Bugüne kadar tam 120 filmde başrol oynayan, 55 de film yöneten Kartal Tibet, geçtiğimiz cuma vizyona giren 56'ncı filmi Merhaba Hababam Sınıfı'yla yeniden gündemde. Uzun yıllardır oynamıyor, hem sinemada, hem tiyatroda yönetiyor. Ama çok kişi hatırlayamasa da, bu bir dönemin ünlü ve yakışıklı jönü, yine o dönemin Yüzüklerin Efendisi sayılabilirdi. Çünkü filmleri inanılmaz gişe yaparken, Tarkan'ın madalyonları, kurt kafalı kılıçları pazarlarda deli gibi satılıyordu...

  2435 - Kartal Tibet'in Hayatı

  Adı çok takma gibi duruyor ama değil. Çoğu Yeşilçam oyuncusundan farklı olarak, sahiden adı Kartal, soyadı Tibet. Babası bu soyadını ‘‘Tibet yaylaları gibi hep yüksekte olsunlar'' diye seçmişti. Bu yüzden Suat Yalaz, bir dönemin ünlü çizgi roman kahramanı Karaoğlan'ın filmleri için teklif götürdüğünde, ‘‘Adı Kartal, soyadı Tibet. Sanki ben bulmuşum gibi'' demişti. Üstelik onu tanımadan önce çizmeye başladığı Karaoğlan, Kartal Tibet'e çok benziyordu.

  Bu tesadüfler Tibet'in hayatında ilk değildi; Ankara Devlet Konservatuvarı Tiyatro Yüksek Bölümü'nü bitiren ve hemen Devlet Tiyatrosu'nda Caligula piyesinde Caligula rolünü alan Kartal Tibet, bir Dünya Tiyatrolar Günü'nde, 27 Mart 1939'da dünyaya gelmişti.

  O yıl babası yeni mezun bir öğretmen, annesi ise henüz okulu bitirmemiş bir öğretmen adayı olduğu için, yıllar sonra yolunu kesip, ‘‘Oyununu izledim, ben sen bebekken altını çok temizlemiştim'' diyerek onu rezil rüsva eden öğretmen teyzeler tarafından bakılmıştı aylarca.

  TİYATRODAN KAÇAMADI

  Gerçek birer Atatürk çocuğu olan öğretmen anne-babası nedeniyle okuma yazmayı beş yaşında söken Kartal Tibet, evde dedesine her gün Ulus gazetesini okur ama babası ilkokula başladığı gün sıkı sıkı tembihler: ‘‘Arkadaşlarının yanında sakın bildiğini belli etme, onlarla birlikte öğreniyormuş gibi yap!'' O da dinler güya. Akşam evde o gün yaptığı resmi gösterir. İkinci Dünya Savaşı yılları olduğu için, aşağı bombalar sallayan savaş uçaklarını çizmiştir. Ve acemi resmine bir de altyazı koymuştur: Türk uçakları Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği topraklarını bombalarken...

  Okulun başarılı öğrencisi, şiir okuyucusudur. Nedense, müsamerelerin de baş aktörü. O zamanların Ankara'sında Yıldız Kenter gibi sanatçılar okullara gelip piyes koyar sahneye, orada ilgi çeker, Radyo Çocuk Kulübü'nde Ayşe Abla piyeslerinde başrolü konuşmaya başlar. Ardından Heyecan Başaran tutar kolundan, doğru Çocuk Tiyatrosu'na, Devlet Tiyatroları'ndaki yetişkin oyunlarında çocuk oyunculuğa... Annesinin maaşı 125 lirayken onun eve getirdiği para 90 lirayı bulur.

  Aynı şiirle, sırayla ilkokullararası, ortaokullararası, liselerarası, üniversitelerarası şiir yarışmalarının Ankara birincisi olan Kartal Tibet, beden eğitimi öğretmenliğinden sonra Hukuk Fakültesi'ni de bitirip avukat olan babası tarafından Hukuk'a, tiyatrodaki hocaları tarafından da oyunculuğa doğru itilir. Ama o ikisini de istemez; çünkü babası avukat olduktan sonra annesinden ayrılmış, avukatlık ona aile parçalayan bir meslek gibi görünmüştür. Tiyatroya gelince, o parıltılı dünyadan aklında daha çok sahne arkasındaki beklemeler, provalar, kavgalar, yani eziyet kısmı kalmıştır. Hem o sıralar dayısı İTÜ'de mimarlık okumaktadır ve o dayısıyla arkadaşlarına hayrandır. Yani mimar olmak ister. Bu arada Ankara'nın yıldız basketbolcularından da biridir.

  Ama annesiyle babasının ayrılışı, her ikisinin de yeniden evlenişi, 14 yaşında bir erkek çocuğu olarak daha çok annesini kıskanışı, gelen yeni kardeşler yüzünden biraz bocalar. Sanki gidecek yeri yokmuş hissine kapılır ve Konservatuvar'daki hocalarının karşısına çıkar. ‘‘Biz de seni bekliyorduk'' cevabı alır ve 10, 10, 10 notlarıyla girer konservatuvara. Aslında basket topundan hiç ayrılamayacağını düşünmektedir o sırada ama konservatuvar binasına girer girmez, her odadan gelen arya, şarkı sesleriyle, koridorlarda dolaşan balerinlerle, tiyatro replikleriyle büyülenmiştir. Kendi de çok şaşar ama bir daha basket topunu eline alamaz. Almamaması gerektiği de okulu bitirir bitirmez Devlet Tiyatroları'nda başrole uygun görülmesinden bellidir zaten.

  1961 yılında Ankara'nın ilk özel tiyatrosu Meydan Sahnesi'nin kurucularındandır. Burada dört piyes yönetir, 16'sında oynar.

  KAMERA ARKASINI SEVDİ

  O sıralar askere giden Göksel Arsoy'un yerine bir jön arandığı için film teklifleri gelmektedir ama o ‘‘Göksel Arsoy ne alıyorsa onu alırım'' dediği için olmaz bir türlü. Üstelik o yıllarda annesinin, ellerinde mendillerle Türk filmine giden arkadaşlarıyla ‘‘bile bile ağlamaya gidilir mi?'' diye ufaktan dalga geçen, sadece ecnebi film seyreden biridir!

  Yine de Suat Yalaz'ın Karaoğlan teklifi ve ‘‘siz hangi ücreti uygun görürseniz'' cevabı nedeniyle Yeşilçam'a adımını atar; 1965 yılında, Karaoğlan-Altay'dan Gelen Yiğit filmiyle... Tabii önce at binme, dövüş gibi dersler alır. Dövüş sahnelerinde, sonraları ün yapacak Cüneyt Arkın mı iyidir acaba, o mu? ‘‘Tabii ki Cüneyt'' der, ‘‘O daha çok kendini verdi bu işlere, kırılmadık yeri kalmadı zavallının. Gözükaraydı o, ben kendimi hep korudum.''

  Tabii film çok iş yapınca, Türk Sineması'nda Kartal Tibet dönemi başlar ve Tibet, dalga geçtiği teyzelerini daha çok ağlatacak pek çok melodrama imza atarak, hayatta hiçbir zaman büyük konuşmamak gerektiğini öğrenir! Ama Karaoğlan'dan sonra Sezgin Burak'ın çizgi kahramanı Tarkan'ın sinema versiyonlarında, Sarmaşık Gülleri'nden Boş Çerçeve'ye bir dolu melodramda, Zambaklar Açarken, Çalıkuşu gibi pek çok edebiyat uyarlamasında, salon komedilerinde, tarihi filmlerde rol aldığı oyunculuk kariyeri sadece on yıl sürer. Bütün bu yıllarda, onu seyretmeye can atan milyonlar oluşurken, o kamera arkasıyla ilgilenmeye başlar. Arkadaşları daha çok yönetmenler, kameramanlar, ışıkçılardır. Asıl dünyayı onların kurduğunu, diğerlerinin bunu yerine getirdiğini düşünür. Zaten birlikte çalıştığı usta yönetmenler, ona sık sık parçalar çektirmektedir. Bir de üstüne, meşhur ‘‘seks filmleri furyası'' gelince...

  Altı ay kadar ara verdikten sonra bir gün Ertem Eğilmez'in kapısını çalar, Arzu Film'e girer. İlk kez 1977'de Tosun Paşa filmiyle yönetmenliğe adım atar. 20'den fazlasında Kemal Sunal'ın rol aldığı çoğu iyi gişe yapan 56 film yönetir. Mesela Şalvar Davası, Gırgıriye, Zübük, Gol Kralı, Davaro... Tabii sonra televizyon dönemi başladığı için, 12 dizinin, 200'den fazla bölümünü çeker. Mesela, Süper Baba, Borsa, Bizim Aile, Ah Bir Zengin Olsam...

  Bu arada adı içinden çıktığı Türk filmlerine uygun olarak ‘‘sert ve haşin'' yönetmene çıkar ama olsun, o der ki: ‘‘Ben oyuncu yönetmeniydim daha çok, onlara ayna oldum. Hasbelkader oyuncu olmuşlardan çok iyilere kadar pek çok oyuncuyla uğraştım. Beğenmeyenler kendilerine baksın, kabiliyetli olanların hepsi beni beğeniyor.''

  Asıl yuvası tiyatroyu da unutmaz, oyun sahnelemeye devam eder. Gerçi önümüzdeki yıl emekliliği gelecektir ama halen Devlet Tiyatroları'nda yönetmendir. Bugüne kadar İstanbul, Ankara, Trabzon, Adana, İzmir ve Bursa'da 10 oyun sahneye koymuştur. Emekli olsa da devam edeceğini söyler, televizyonda da ‘‘başı sonu belli, eli yüzü düzgün, oyuncuların komik değil doğal olduğu, olayların kör gözüm parmağına olmadığı'' diziler yapmanın peşindedir.

  HALKA ULAŞMANIN YOLU

  O, bugün televizyonlarda döne döne gösterilen pek çok filmin yakışıklı başrol oyuncusu, yönetmeni. Evet belki çoğu, sanatsal kaygısı olmayan, ‘‘kolay'' filmler ama o hepsinin altında bir mesaj olmasına, hepsinin drama kurallarına uymasına dikkat ettiğini söylüyor. Önemli bir amacı da ‘‘halkı eğitmek'' olan Devlet Tiyatroları'ndan sonra, Ankara Meydan Sahnesi'nde de ‘‘gişe''yi seçmiş, sulu olmayan hafif oyunlar sahneye koymuştu. Çünkü derdi hep, tiyatro ve sinema salonlarının boş kalmaması oldu. Üst sınıf diye bir şey yoktu, hikaye ‘‘dinlemek isteyene'' anlatılırdı ona göre. Sinema salonları 2500 kişilikse, bir seansta hepsi dolmalıydı, bir koltuk boşsa bir eksik var demekti. Bir de ‘‘halka ulaşmanın en iyi yolu komedidir'' sonucuna varmıştı:

  ‘‘Çünkü hep ağlayan bir milletiz, dünya ağlıyor. Ağlamak kolay, güldürmek çok zor. Güldürebiliyorsan ne güzel, ama onun altında da birtakım zevkleri ona sunmalı, düşündürmelisin. Kemal Sunal filmlerinde bu içerik mevcuttur, ondan yaşıyor, sadece şaklabanlık yapılmıyor orada. Onun öyle konuşması halkın hoşuna gidiyordu ama söylediği şeyler önemliydi.''

  Filmleri - Oyuncu (123 Film)
  Şabaniye
  Curcuna
  Gaddar
  Ölüm Tarlası
  Sığıntı
  Erkeksen Kaçma
  Erkekler Ağlamaz
  Düşman
  Aşk Mahkumu
  Bataklık Bülbülü
  Kabadayının Sonu
  Şeytanın Kurbanları
  Arap Abdo
  Tarkan Güçlü Kahraman-Kolsuz Kahramana Karşı
  Kaderim Kanla Yazıldı
  Zambaklar Açarken
  Siyah Eldivenli Adam
  Bitirim Kardeşler
  Bitirimler Sosyetede
  Bir Demet Menekşe
  Vukuat Var
  Aşk Fırtınası
  Bir Pınar Ki
  Sabu Kahraman Korsan
  Yalan Dünya
  Karaoğlan Geliyor
  Zulüm
  Ölüm Dönemeci
  Kırık Hayat
  Takip
  Zorbanın Aşkı
  İtham Ediyorum
  Tarkan Altın Madalyon
  Senede Bir Gün
  Son Hıçkırık
  Gelin Çiçeği
  Beklenen Şarkı
  Aşk Uğruna
  Görünce Kurşunlarım
  Ölmeden Tövbe Et
  Tanrı Şahidimdir
  Tarkan Viking Kanı
  Ateş Parçası
  Sevenler Kavuşurmuş
  Ömrümce Unutamadım- Ömrümce Aradım
  Mahşere Kadar
  Güller Ve Dikenler
  Beyaz Güller
  Son Nefes
  Seven Ne Yapmaz
  Arkadaşlık Öldü mü?
  Aşk Ve Tabanca
  İşportacı Kız
  Kaçak Doğan
  Kadın Satılmaz
  Kıskanırım Seni
  Sevenler Ölmez
  Tarkan Gümüş Eyer
  Fadime
  Küçük Hanımefendi
  Dağlar Kızı Reyhan
  Yumurcak
  Kızım Ve Ben
  Kötü Kader
  Namluda Üç Kurşun
  Namus Fedaisi
  Çakırcalı Mehmet Efe
  Dağlar Şahini
  Seninle Düştüm Dile
  Boş Çerçeve
  Cilveli Kız
  Deli Murat
  Tarkan
  Bağdat Hırsızı
  Mafia Ölüm Saçıyor
  Nilgün
  İngiliz Kemal
  Sevemez Kimse Seni
  Sarmaşık Gülleri
  İstanbul Tatili
  Benim De Kalbim Var
  Aşka Tövbe
  Funda
  Son Hatıra
  Tahran Macerası
  Hırsız Kız
  Sabahsız Geceler
  Kanun Namına
  Son Gece
  Elveda
  Kanunsuz Toprak
  Kara Davut
  Karaoğlan Yeşil Ejder
  Sefiller
  Bizanslı Zorba
  Dokuzuncu Hariciye Koğuşu
  Hırsız Prenses
  Ömre Bedel Kız
  Parmaklıklar Arkasında
  Amansız Takip
  Paşa Kızı
  Ölünceye Kadar
  Kader Bağı
  Osmanlı Kabadayısı
  Damgalı Kadın
  Siyah Gül
  Arzunun Bedeli
  Camoka'nın İntikamı
  İnsan Bir Kere Ölür
  Bir Millet Uyanıyor
  Ölüm Temizler
  Ben Bir Sokak Kadınıyım Ferdi
  Fatih'in Fedaisi
  Ölmeyen Aşk
  Beyoğlu'nda Vuruşanlar
  Yiğit Kanı
  Kanunsuz Yol
  Çalıkuşu Kamuran
  Baybora'nın Oğlu Karaoğlan
  Senede Bir Gün Emin
  Hıçkırık
  Altay'dan Gelen Yiğit Karaoğlan
  Karaoğlan Karaoğlan

  Filmleri - Yönetmen (64 Film)

  Dünyayı Kurtaran Adamın Oğlu
  AB nin Yolları Taştan
  Emret Komutanım
  Ağa Kızı
  Şıh Senem
  Hababam Sınıfı: Merhaba
  Karate Can
  Ah Bir Zengin Olsam
  Sınır
  Keloğlan-Süperoğlan
  Borsa
  Demir Leblebi
  Yasemince
  Bizim Aile
  Süper Baba
  Tanrı Misafiri
  Kızlar Yurdu
  Duygu Çemberi
  Koltuk Belası
  Talih Kuşu
  Gülen Adam
  Samanyolu
  Uyanık Gazeteci
  İnatçı 1988
  Sevimli Hırsız
  Öğretmen
  Deniz Yıldızı
  Aile Kadını
  Japon İşi
  Aile Pansiyonu
  Arkadaşım Ve Ben
  Milyarder
  Deli Deli Küpeli
  Yaygara 86
  Şendul Şaban
  Gurbetçi Şaban
  Katma Değer Şaban
  Keriz
  Sosyete Şaban
  Şaban Papuçu Yarım
  Ortadirek Şaban
  Bir Sevgi İstiyorum
  Şabaniye
  En Büyük Şaban
  Aile Kadını
  Çarıklı Milyoner
  Şalvar Davası
  Doktor Civanım
  Gözüm Gibi Sevdim
  İffet
  Baş Belası
  Gırgıriye
  Gırgıriyede Şenlik Var
  Mutlu Ol Yeter
  Davaro
  Zübük
  Gol Kralı
  Sevgi Dünyası
  Umudumuz Şaban
  Şark Bülbülü
  Hababam Sınıfı Dokuz Doğuruyor
  Sultan
  Cennetin Çocukları
  Tosun Paşa


  Filmleri - Yapımcı (1 Film)

  Şabaniye

  Filmleri - Senaryo (8 Film)

  Duygu Çemberi
  Arkadaşım Ve Ben
  Deli Deli Küpeli
  Sosyete Şaban
  Şendul Şaban
  Şabaniye
  Çarıklı Milyoner
  Gol Kralı

  sponsorlu bağlantılar

   Konuyu Beğendin mi?
  Güncelleme : 2009-08-03
  Okunma: 3489 - Yorum: 0 - Amp