Karayılan (Segestria florentina), Araneae takımından Avrupa'nın en büyük segestriid örümceğidir.


Genel özellikler

Birbirlerine benzer renklerde kuytu alanlarda bulunan, boyu genel olarak işaret parmağı büyüklüğünde, en fazla altı (6) cm olan örümcek türüdür. Dişiler 22 mm, erkekler 15 mm vücut uzunluğundadırlar. Genelde siyah ya da kahverengi olurlar. Bu tür Segestria cinsinin diğer türlerinden daha koyu renklidir.

Subadult örümceklerin işaretli grimsi opisthosoması Segestria senoculataya benzerken, erişkinler özellikle zehir dişlerinde bazen yeşil metalik bir parlaklıkla, düzenli bir siyahtır . Eşeyler benzerdir. Erişkinler Haziran-Kasım ayları arasında bulunurlar.

918 - Karayılan Örümceği (Zehirli Örümcek Türleri)

Yuvalarda genelde dişi karayılan görülür. Erkekleri ise nadiren görülürler çünkü dışarıda başka yaşam alanları ararlar. Ayrıca erkek karayılanların bacakları dişilerinkinden daha uzun olur ve vücutları daha zayıftır. Yuvada bulunanlar, yuvalarının önünden ya da yakınlarından geçen herhangi böcekleri yerler. Ağları huni gibidir, genelde büyük taş aralarına çok sert bir yapıda olan uzun huni şeklindeki ağlarını örerler. Karayılanınkine benzeyen bir çok ağ türü vardır ama karayılanınki sertliği ile hemen anlaşılır.


Davranış

Çoğunlukla binaların çatlaklarında boru gibi bir ağ yaparlar. Güveler ve hamam böcekleri. Yumurtalar tüp-boru gibi olan ağın içine koyulur. gibi gececil böcekleri avlarlar ama tespihböceklerine tenezzül etmezler. Arıları ve yabanarılarını, her zaman başlarının sonundan ısırırlar bundan dolayı iğne, örümcekten uzakta olur

Isırık ve zehir

Eğer karayılan deri ile temas ediyorsa ani hareket yapılmamalı, herhangi bir cisimle karayılan hafifçe ittirilmelidir. Ani hareket sonucunda acı verici bir ısırık olabilir ve acı bir kaç saat sürebilir. Karayılanların zehri, ısırdığı yerde derin yaralar açar. Eğer ısırılan kişinin bünyesi zayıfsa ya da bir çocuksa, ısırığın sonucu ölüm olabilir. Zehirde iki nörotoksin ve bir insektisid bulundu

Kaynak:

  1. ^ a b Bellmann, H. (1997). Kosmos-Atlas Spinnentiere Europas. Kosmos.
  2. ^ http://www.nhm.ac.uk/nature-online/l...lorentina.html
  3. ^ BBC - Science & Nature - Wildfacts - Tube web spider
  4. ^ NHM