sponsorlu bağlantılar
Üniversite tercihleri sürecinde ikinci öğretim ücretlerinde yüzde 500'e yakın oranlarda zam yapılmasına ilişkin tartışmalar öğrenci tercihlerini değiştirdi.

Üniversite tercihleri sürecinde ikinci öğretim ücretlerinde yüzde 500'e yakın oranlarda zam yapılmasına ilişkin tartışmalar öğrenci tercihlerini değiştirdi. Alınan bu zam kararıyla çok sayıda bölüm öğrencisiz kaldı

2009 ÖSYS sonuçlarına göre en fazla boş kontenjanın ikinci öğretim bölümlerinde olduğu ortaya çıktı. Tercihler sürecinde ikinci öğretim ücretlerinde yüzde 500'e yakın oranlarda zam yapılmasına ilişkin tartışmaların tercihleri etkilemesiyle bu bölümler boş kaldı. Bu bölümlerde yüzde 8'lik bir zam yapılması üzerine ek yerleştirmede bu bölümlere ilginin biraz daha artması bekleniyor. İkinci öğretim bölümlerinden gündüz eğitim yapılan bölümlere göre daha fazla ücret alınıyor. ÖSYS verilerine göre Ziraat, Su ürünleri, balıkçılık, fizik kimya, biyoloji, mobilya dekorasyon gibi bölümlerdeki boşluklar da dikkat çekti.

MÜHENDİSLİKLER BİLE BOŞ

Boş kalan kontenjanların, Fizik Kimya, Biyoloji bölümleri ile bu bölümlerin ikinci öğretimleri oldukları görüldü. Boş kalan kontenjanların daha çok yeni üniversitelerde olmaları da dikkat çekti. Jeofizik Mühendisliği(Süleyman Demirel, Sakarya ve Cumhuriyet), Maden Mühendisliği (Süleyman Demirel), Su Ürünleri Mühendisliği (Yüzüncü Yıl, Tunceli, Çanakkale ve Mersin), Seramik Mühendisliği (Dumlupınar), Tekstil Mühendisliği (Uşak ve Gaziantep), Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği (Karadeniz Teknik) gibi mühendislik bölümlerinde de boş kontenjan kaldı. Bu bölümlerin yanı sıra İstatistik, başta olmak üzere Ziraat Fakültelerine bağlı Tarım makineleri, Zootekni, 'Toprak Bilimi ve Bitki Besleme', Tarla bitkileri, 'Tarımsal Yapılar ve Sulama' gibi bölümler de boşluklar ortaya çıktı.

DİL BÖLÜMLERİ AĞIRLIKTA

İstanbul Üniversitesi 'Arap Dili ve Edebiyatı', 'Fars Dili ve Edebiyatı', Marmara Üniversitesi 'Alman Dili ve Edebiyatı', Akdeniz Üniversitesi'ndeki 'Eski Yunan Dili ve Edebiyatı, Ankara Üniversitesi'ndeki 'Bulgar Dili ve Edebiyatı', 'Fars Dili ve Edebiyatı', 'Hindoloji', 'Hungaroloji', 'Leh Dili ve Edebiyatı', 'Urdu Dili ve Edebiyatı'; Atatürk Üniversitesi'ndeki 'Arap Dili ve Edebiyatı', 'Fransız Dili ve Edebiyatı', 'Alman Dili ve Edebiyatı', 'Almanca Öğretmenliği', 'Fransızca Öğretmenliği', Dicle Üniversitesi'nde Arap Dili ve Edebiyatı', 'Fransızca Öğretmenliği', Erciyes Üniversitesi'ndeki 'Kore Dili ve Edebiyatı' gibi bölümlerdeki boşluklar dikkat çekti.

10 PUAN DÜŞTÜ

Artan kontenjanlar, YÖK'ün puan hesaplama sistemindeki değişikliği nedeniyle de üniversitelerin taban puanlarında da düşmeler gözlendi. Bazı üniversitelerde 10 puana kadar hatta 10 puanı aşan oranlarda puanlar düştü.

GÜRCÜ DİLİNE İLGİ YOK

Hacettepe Üniversitesi Fransızca mütercim tercümanlık bölümünde dahi boş kontenjan kaldı. Kars Kafkas Üniversitesi 'Gürcü Dili ve Edebiyatı' bölümünü hiçbir öğrenci tercih etmedi. Bu bölümün 21 kişilik kontenjanı boş kaldı. Trakya Üniversitesi'nde açılan, Arnavutça, Boşnakça, Hırvat Dili ve Edebiyatı, Yunanca gibi bölümler de öğrenciler tarafından tercih edilmedi. Meslek Yüksek okullarında da 'Mobilya ve Dekorasyon', 'Döküm', 'Elektrik', 'Fındık Eksperliği', 'Makine', 'Gıda Teknolojisi', 'Turist Rehberliği' gibi bölümlerde boş kontenjanlar kaldı. Yeni kurulan Vakıf Üniversitelerinde de bazı burssuz bölümler tek öğrenci tarafından tercih edildi.

HANGİ ÜNİVERSİTELER TERCİH EDİLDİ?

4 yIllIk lisans programlarına göre 34 üniversitede boş kontenjan kalmadı. Boğaziçi, Yıldız Teknik, Ege, Dokuz Eylül, Gazi gibi önde gelene üniversitelerin yanı sıra Doğu'daki üniversitelerde de boş kontenjan kalmadı. ODTÜ'nün Türkiye'deki kontenjanları tamamen dolarken Kıbrıs'ta açtığı bölümlerde boşluklar göze çarptı. Lisans programlarında boş kontenjan kalmayan üniversiteler şöyle: Boğaziçi, Dokuz Eylül, Ege, Galatasaray, Gazi, İzmir Yüksek Teknoloji, Mimar Sinan Güzel Sanatlar, Muğla, Osmangazi, Uludağ, Yıldız Teknik, GATA, Gebze Yüksek Teknoloji, Mehmet Akif Ersoy, Düzce, Adıyaman, Amasya, Karamanoğlu Mehmetbey, Ağrı İbrahim Çeçen, Siirt, Çankırı Karatekin, Artvin Çoruh, Bilecik, Bitlis Eren, Kırklareli, Mardin Artuklu, Batman, Ardahan, Bartın, Bayburt, Gümüşhane, Iğdır, Şırnak, Yalova.

Vakıf üniversitelerinde de boş kontenjan sadece iki üniversitede kalmadı. Sabancı Üniversitesi ile Piri Reis Üniversitesi'nin tüm bölümleri tercihlerde doldu.

sponsorlu bağlantılar