sponsorlu bağlantılar
İnsanlarda olduğu gibi hayvanlarda da bir hayat döngüsü vardır. Hayvanlar,beslenme,çoğalma şekli ve yavru bakımı açılarından farklılık gösterir. Hayvanlarda hayat döngüsü,döllenme ile başlar.(Yumurta ve sperm birleşir ZİGOT oluşur.)

ZİGOT-----EMBRİYO------YENİ CANLI

Canlılarda 2 çeşit döllenme görülür

İÇ DÖLLENME

*Erkek bireyin ürettiği spermler dişi bireyin üreme kanalına bırakılır.Döllenme dişi bireyin vücüdu içinde gerçekleşir.İç döllenme;

*Sürüngenler(Timsah,Kaplumbağa,yılan,kertenkele gibi)

DIŞ DÖLLENME

*Suda yaşayan canlıların çoğu yumurta ve spermlerini suya bırakır ,döllenme vücut dışında ,suda gerçekleşir.Dış döllenme;

*Balıklarda ve Kurbağalarda görülür

*Dış döllenmede çevre faktörlerinin olumsuz etkilerine karşılık çok sayıda yumurta ve sperm üretilir. Böylece döllenme şansı artmış olur.

*Hayvanlarda yaşam ortamları farklı olduğu için üreme ve gelişmede farklı şekillerde gerçekleşir.Buna bazı örnekler verelim.
Hayvanlarda Üreme
Balıklar;(hamsi,kefal,lüfer,mezgit gibi..)


* Yumurtlayarak çoğalır
* Dış döllenme ve dış gelişme görülür
* Yavrularına bakım yapmaz ve ilgi göstermezler
Hayvanlarda Üreme
Kuşlar;(tavuk, kaz, ördek, atmaca,kartal gibi)


* Yumurtlayarak çoğalır
* İç döllenme,dış gelişim görülür
* Yumurtaların üzerine kuluçkaya yatar
* Yavrularına ilgi gösterir,korur,besler

Hayvanlarda Üreme

Memeliler;(at,eşek,koyun,kedi,deve,yarasa sincap,fok,balina,yunus gibi..)


* Doğurarak çoğalır
* İç döllenme ve iç gelişim görülür
* Yavrularına ilgi gösterir,korur,besler

BAŞKALAŞIM(METAMORFOZ)


* Bazı hayvanlar dünyaya geldiklerinde ana canlıya benzerken bazıları benzemez.Bu canlılar bazı değişimler geçirdikten sonra ana canlıya benzer.

* Kelebek,kurbağa gibi bazı hayvanların yumurtadan çıktıktan sonra yapısal değişikliklere uğrayarak ana canlıya benzer hale gelmesine BAŞKALAŞIM denir .

* İribaşlar balığa benzer ,yüzmesini sağlayan kuyruğu ve sudaki oksijeni alarak solunum yapmasını sağlayan solungaçları vardır.

* Zamanla iribaşın ön ve arka ayakları (üyeleri) oluşmaya ,kuyruğu yok olmaya başlar.Ayrıca solungaçların yerini akciğerler alır ve kurbağa artık karada yaşayabilecek hale gelir.


sponsorlu bağlantılar