Farz Nedir? - Farz Anlamı - Farz Ne Anlama Gelir? - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Farz Nedir? - Farz Anlamı - Farz Ne Anlama Gelir?

 1. sponsorlu bağlantılar
  Farz İslam dini terim. Efâl-i mükellefin'dendir. İslam dinine göre Allah'ın müslümanlara yapılmasını açık bir şekilde emrettiği kurallardır. Bunları yapmayan günah işlemiş olur. İnkar edenler ise islam dininden çıkmış olur.

  İki Kısıma Ayrılır:

  Farz-ı Ayn:

  Mükellef olan her müslümanın bizzat kendisinin yapması gereken farzlardır.

  Örnek: Namaz kılmak, Oruç tutmak gibi.

  Farz-ı Kifaye:


  Farz-ı Kifaye, İslam Dini'ne göre farz olan bir davranışı, durumu veya görevi, Müzlümanlardan bir kısmı yerine getirdiğinde diğerlerinin sorumluluktan kurtulduğu, gerektiği kadar müslümanın yaptığında diğer müslümanlara sorumluluk düşmeyen farzlardır.

  Farz-ı Kifaye, genellikle toplumda gerekli olan işlerin kesinlikle yapılması gerektiğini emreder. Farz-ı Kifaye'den bazıları şunlardır:

  • Cenazeyi yıkamak, kefenlemek, cenaze namazı kılmak ve gömmek farz-ı kifaye'dir. Erkek yoksa, bu işleri kadınlar yapar.
  • Kuran-ı kerim'i ezberlemek, yani hafız olmak farz-ı kifaye'dir.
  • Bir toplumda bilim adamlarının bulunması Farz-ı Kifaye'dir.
  • Kuran-ı kerim okunan bir ortamda en az bir kişinin dinlemesi Farz-ı Kifaye'dir.
  • Bir topluma selam verene cevap vermek farz-ı kifaye'dir. Cevabı geciktirmek ise haramdır.
  • Cihad etmek farz-ı kifaye'dir.
  • Fen bilgilerinden sanatına, ticaretine lazım olanları, yalnız bu işle meşgul olanların öğrenmeleri ve yapmaları farz-ı kifaye'dir.
  • Her şehirde , Fetva verebilen, sorunları çözebilen bir alimin bulunması farz-ı kifaye'dir.

  sponsorlu bağlantılar

   Konuyu Beğendin mi?
 2. 2011-10-15 #2
  Farz: Alllah'ın kesinlikle yapmamızı istediği iş ve davranışlardır.örnek:cenaze namazı kılmak, zekat ,abdest almak,şeytanı düşman bilmek,belaya sabretmek vb...
 3. 2011-11-16 #3
  Çok teşekkür ederim ödev için lazımdı yalnız biraz daha örnek verseydiniz daha iyi olurdu.. :)
 4. 2011-11-28 #4
  Vacip: Yapılması zanni delil ile sabit olan hükümlerdir.Farz kadar kesin olmamakla birlikte kuvvetli bir delil ile yapılması emredilen şeydir.(Bayram Namazları,Vitir Namazı,Kurban Kesmek gibi.)

  Sünnet:Peygamber efendimizin(s.a.v) farz ve vacip olmayarak yaptığı ve bize emrettiği ibadetlerdir.(ezan ve kamet,teravih namazı,beş vakit namazda kılınan sünnetler gibi.)
  Sünnetin sözlük anlamı, "yol, gidiş, tabiat, prensip, kanun" demektir. Terim anlamı ise, Peygamber Efendimizin (s.a.v) söz ve fiillerinin ve takrirlerinin tümü mânâsına gelir. Takrir, bir konuda sükût etmekle o işi reddetmemek demektir. Hadis-i Şerifler, âyetleri açıklarlar. Âyetlerde kısa ve öz olarak beyan edilen İlâhî maksatları izah ederler. Kuranda yer almayan bir konuda ise hüküm ortaya koyarlar.
  sünnet ikiye ayrılır:sünnet-i müekkede,sünnet-i gayrı müekkede

  sünnet-i müekkede:Peygamber efendimizin(s.a.v) çok sık devam edip pek az terkettiği ibadetlerdir.(öğlenin farzından önce ve sonra kılınan sünnetler,sabah namazının farzından önce kılınan sünnetler gibi.)

  sünnet-i gayrı müekkede:Peygamberimizin zaman zaman yapıp,zaman zaman bıraktığı ibadetlerdir.(ikindi ve yatsının ilk sünnetleri gibi.)

  Farz:Yapılması kat'i delillerle sabit olan ilahi emirlerdir.Farzı terketmek haramdır;işlenmesinde sevap,özürsüz terkedilmesinde ise Allah'ın azabı vardır.ikiye ayrılır:

  Farz-ı Ayın :Her mükellefin kendisinin yapması gereken,bir başkasının yapmasıyla ödenmeyen farzdır.(Beş vakit namaz,zekat,oruç gibi.)

  Farz-ı Kifaye:Mükelleflerden bazılarının yapmasıyla, diğer müslümanlardan düşen farzdır.(cenaze namazı gibi)

 5. 2011-11-28 #5
  umarım yardımcı oLmuşumdurr :)))
 6. 2011-11-28 #6
  saolllllllllllll ödevime çok yardım etttiii (: çokkkk teşekkürler
 7. 2011-11-28 #7
  Vacip, İslam dini terimi. Ef'al-i Mükellefin'dendir. Arapça kökenli bir sözcük olan vacip, İslam'da yapılması gereken eylemleri tanımlamak için kullanılır. Türkçe'de dini bir mana içermeden sadece "yapılması gereken" manasında kullanılmaktadır.
  İslam dininin kutsal kitabı olan Kur'ân-ı kerîm'de açık olmayarak bildirilmiş veya bir sahâbînin açıkça bildirmesi ile tanımlanmış olan emirler. Farklı fıkhi mezheplerin farklı vacip anlayışları vardır. İslam'ın fıkhi mezheplerinden olan şâfiî mezhebine göre vâcib denince farz (yapılması mutlak olarak emredilen) anlaşılır. Fakat diğer mezheplerin vâcibe bakış açısı çoğunlukla daha hafiftir.
  İslam'da genel görüşe göre vâcibin terk edilmesi, tahrîmen mekrûhtur. Yâni harama yakın mekrûhtur. Fakat haram değildir. Bu konuda da farklı mezhepler farklı görüşler beyan etmiştir. Bazı klasik İslam alimlerine göre vacip olan eylem yapılmadığında kişinin tövbe etmesi gerekir. Eğer bu tövbeyi etmeden ölürse günah işlemiş olur ve azap görür. Ayrıca, İslam dininde çok önemli bir yeri olan namazın vâciblerinden birini bilerek yapmamak namazı bozmamakla beraber günâh olur. Unutarak yapmayan sehiv secdesi (unutma secdesi) yapar.

 8. 2011-12-05 #8
  Alıntı:
  keten_kedi_ Nickli Üyeden Alıntı
  umarım yardımcı oLmuşumdurr :)))
  tabi ki deee:))

 9. 2011-12-29 #9
  ewd oldun tsk ederz
 10. 2012-01-04 #10
  yazıyı niye yazmadınız
 11. 2012-11-13 #11
  çok güzel teşekkürler
 12. 2012-11-21 #12
  saolun cok yardımcı oldnz
 13. 2012-12-25 #13
  dn kültür ve ahlak bilgisi ödevime çok yardımcıoldu teşekkürler saolun
 14. 2013-11-24 #14
  farzı yani allahın bize kılmış olduğubu görevi yapanın allah katında çok büyük sevaba girenlerden olur
 15. 2017-10-16 #15
  çooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo oooooooooooooook teşekkürler
  Okunma: 30331 - Yorum: 14 - Amp