Haram Nedir? - Haram Anlamı - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Haram Nedir? - Haram Anlamı

 1. sponsorlu bağlantılar
  Haram İslam dini terimi. Efâl-i mükellefin'dendir. Din kurallarına aykırı olan, dini bakımdan kesinlikle yasak olan eylemleri tanımlar. Arapça kökenli bir sözcüktür. Bugün Türkçe'de genel anlamda "yasak" manasında ve diğer dinlerde yasak olan davranışları tanımlamakta da kullanılır.

  Haram İslam dininde Allah'ın (fıkıh bağlamında 'Şâri'nin') yapılmamasını mutlak biçimde emrettiği fiillere verilen genel isimdir. Örneğin; şarap içmek, zulmetmek veya adam öldürmek haramdır. Şarap içmek haramdır.

  İslam'da haramlar ayet ve hadislerle Müslümanlara bildirilmiştir.

  Örneğin:
  "De ki: "Rabbim, ancak açık, gizli bütün hayasızlıkları, her türlü günahı, haksız yere isyanı ve Allah'a, hiçbir zaman bir delil indirmediği herhangi birşeyi ortak koşmanızı ve Allah'a bilmediğiniz şeyler yakıştırmanızı yasakladı." (A'râf suresi, 33)

  sponsorlu bağlantılar

   Konuyu Beğendin mi?
 2. 2012-11-09 #2
  Haram İslam dininde Allah'ın (fıkıh bağlamında 'Şâri'nin') yapılmamasını mutlak biçimde emrettiği fiillere verilen genel isimdir. Örneğin, şarap (içki) içmek, zulmetmek veya adam öldürmek haramdır.
  İslam'da haramlar ayet ve hadislerle Müslümanlara bildirilmiştir. Örneğin:
  "De ki: "Rabbim, ancak açık, gizli bütün hayasızlıkları, her türlü günahı, haksız yere isyanı ve Allah'a, hiçbir zaman bir delil indirmediği herhangi birşeyi ortak koşmanızı ve Allah'a bilmediğiniz şeyler yakıştırmanızı yasakladı.

 3. 2012-12-27 #3
  bence daha açıklayıcı olması gerekir
 4. 2013-06-27 #4
  çok teşekkürler ödevime çok yardımcı oldunuz...
 5. 2013-09-23 #5
  ödevime çok yardımcı oldu
  Okunma: 14583 - Yorum: 4 - Amp