Göğüs Kafesi Ağrısı ve Sebepleri - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Göğüs Kafesi Ağrısı ve Sebepleri

 1. sponsorlu bağlantılar
  Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de ölümlerin ilk nedeni kalp hastalıklarından kaynaklanır. Kalp hastalıklarının büyük bir kısmı daha önce ciddi bir belirti vermeksizin aniden ortaya çıkar. En tipik belirtisi göğüs ağrısıdır. Bu nedenle göğüs ağrısı ile ilgili şikayetlerin kaynağı iyice araştırılmalıdır.

  Göğsünüz mü ağrıyor, ağrı ile birlikte yanma sıkışma ağırlık hissi de mi var?
  Ağrı kol boyuna mide ve sırta yayılıyor mu? Yoksa siz bir kalp hastası mısınız? Göğüs ağrısı herhangi bir yaşta herhangi bir yerde ve herhangi bir işi yaparken görülebilir. Gelip geçici olabileceği gibi bazen sık sık da görülebilir. Öyle ki sıradan bir ağrı gibi alışkanlık yaptığı zannedilebilir. Ancak göğüs ağrısı kendi başına değerlendirilmesi gereken önemli bir ipucudur. "Bende gizli kalp var mı?" ya da "Göğsümdeki ağrı kalp ile ilişkili mi?" gibi sorularınız için…

  Göğüs ağrısı kalp krizinin habercisi olabilir
  " psikolojik sebeplerden akciğer göğüs duvarı kemik ve kas hastalıkları yemek boru su ve göğüs kafesi büyük damarlarına kadar birçok sebepten göğüs ağrısı oluşabilmektedir. Ancak tüm bunların dışında kalbe ait sebepler ayrı bir önem arz etmektedir. Kalp kası kanlanma eksikliğinin en önemli belirtisi göğüs ağrısıdır. Göğüs ağrısının bu açıdan değerlendirilmesi önemlidir.

  Göğüs ağrıları kalbin kanlanma eksikliği sonucu oluşabildiğine göre bu durum kalp kasını besleyen Koroner damarların daralmasının dolayısıyla olası bir kalp krizinin habercisi olabilir.

  Hangi tip göğüs ağrısı daha uyarıcı olmalı
  Her şeyden önce sigara içen şeker hastalığı Hipertansiyon ve şeker hastalığı olan ailesinde özellikle genç yaşta Kalp krizi hikayesi bulunan şahıslarda göğüs ağrısını dikkatle değerlendirmek gerekir.

  Kalbe ait göğüs ağrısı genellikle yürümekle (özellikle yokuş yukarı ve yemekten sonra) ortaya çıkar. göğüste ağrı Baskı veya sıkışma hissi olarak tanımlanır. Çoğunlukla göğsün üst kısmında hissedilmesine rağmen bazen orta alt kısmında ve sıklıkla sol tarafta hissedilir. Göğsün sol tarafından sol kola Doğru yayılımı olabilir. Angina pektoris dediğimiz bu tip göğüs ağrısı kararlı ve sabit olup eforla ortaya çıkmışsa 5-10 dakika dinlenmekle geçer.

  Uzun süren (saatlerce) göğüs ağrıları kalp krizinin belirtisi olabilceğinden uyanık olmak gerekir. Bu durumda bir kardioloji uzmanına müracaat edilmelidir.

  Ağrının özellikleri
  Kalp ağrısı göğsün orta hat kemiği arkasında ve orta hattın hafif sol tarafında hissedilir. Ancak göğüs boyunca iki taraflı daha çok sol taraf olmak üzere kollara b Oyun ve çeneye yayılma eğilimindedir. Daha az sıklıkla sol kürek kemiği ve omuz bölgesine yayılabilir. Bazen başlama noktası mide bölgesi de olabilir. Nadir de olsa koldan başlayıp göğse yayılır ya da sadece kolda hissedilebilir.

  Efor göğüs ağrısı
  Efor ile gelen ağrı kalp ağrılarının en sık görülen şeklidir. Ağrı kalp kasının kan ihtiyacını arttıran herhangi bir sebeple ortaya çıkabilir. Ağır bir yemekten sonra heyecan gerilim öfkelenme soğuk-sıcak havada rüzgara karşı yürürken veya ağır bir yük taşımakla kolayca oluşabilir.

  Herhangi bir iş yapmakla gelen ağrı dinlenmekle geçmiyorsa işte o zaman korkulan kalp krizi yaklaşmış olabilir. Göğüs ağrısı kalbi besleyen damarlarda ciddi daralma varsa çok ufak eforlarda heyecanlanma ve streste bazen rüya görme ile uykudan uyandırma şeklinde olabilir.

  İstirahat göğüs ağrısı
  Göğüs ağrısı istirahatte geliyorsa alışılmışın dışında uzuyorsa dil altı ilacı almakla geçmiyorsa daha düşük seviyeli eforlarla geliyorsa koroner damarda daralan bölgede ülsereleşme ve pıhtı oturma işi başlamışsa tedaviye hemen başlanmazsa kalp krizinin yaklaştığını Haber verir.

  Sözünü ettiğimiz belirtiler ihmal edilmemelidir. Artık modern cihazlar kullanılarak göğüs ağrılarının kalp ilişkisi çok kolay çözümlenebilmektedir.

  Risk faktörleri fazlaysa ve göğüste ağrı oluyorsa zaman kaybedilmemelidir. Aklı kurcalayıp duran "Bende gizli kalp var mı?" ya da "Göğsümdeki ağrı kalp ile ilişkili mi?" sorularına kalp elektro su eforlu kalp elektrosu kalp ekosu ve diğer daha ileri tetkikler sayesinde cevap bulabilmek mümkündür.

  sponsorlu bağlantılar

   Konuyu Beğendin mi?
 2. 2012-11-30 #2
  merhaba benim göğüs ve kalp ağrısı şikayetim vardı bir doktora gittim fakat oda hızlı tempoda yürümem gerektiğini söyledi ama öyle değilmiş sanırım kalp zayıflamış diye bir terim kullandı ne yapmalıyım.
  Okunma: 66920 - Yorum: 1 - Amp