Türk Tarih Kurumu Neden Açılmıştır? - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Türk Tarih Kurumu Neden Açılmıştır?

 1. sponsorlu bağlantılar
  Türk Tarih Kurumu Neden Açılmıştır?

  Türk Tarih Kurumu
  , Türk tarihinin ilk kaynaklardan araştırılması amacı ile Atatürk'ün direktifiyle 1931 21 Eylül 1940 gün ve 2/14556 sayılı Bakanlar Kurulu kararnamesiyle kamu yararına çalışan dernekler arasına alınan Türk Tarih Kurumu, yılında kurulan araştırma kurumudur.11 Ağustos 1983 gün ve 2876[1] sayılı yasa ile T.C. Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu'na bağlı bir kuruluş durumuna gelmiştir.

  Etkinlikleri

  Türk Tarih Kurumu, Türk tarihi ve Türkiye tarihini incelemek ve sonuçları yaymak için konferanslar, seminerler, kongreler, anma törenleri, sergiler düzenler; kazılar yaptırır, kitaplar yayınlar; kurumun üyeleri uluslararası kongre ve seminerlere katılarak bildiri sunar.

  Kazılar

  22 Ağustos 1935'te, Kurum'un kendi parası ve kendi elemanlarıyla başlattığı ilk kazı Alacahöyük Kazısı'dır. Bunu Trakya ve Anadolu'nun türlü bölgelerinde yapılan kazı ve arkeolojik araştırmalar izlemiştir. Bu kazılardan çıkan eserler pek çok müzede sergilenmektedir.

  Uluslararası Bilim Kurumlarında Üyelik


  Türk Tarih Kurumu, Uluslararası Akademiler Birliği'nin (International Union of Academies-IUA) Türkiye'deki tek üyesidir.

  Kütüphane


  Tarih ve kazıbilim (arkeoloji) alanında ülkenin en büyük kütüphanesi, Türk Tarih Kurumu kütüphanesidir. Kurum, Türkiye'nin son çağlar tarihi için de zengin bir belgeliğe sahiptir.

  sponsorlu bağlantılar

   Konuyu Beğendin mi?
 2. 2010-10-21 #2
  ATATURK Turk tarih kurumunu dogru kaynaklara dayandırılmasına onem vermiştir.Turk tarihi ile ilgili bilimsel calısmalar yapabilmesi için Turk Tarih kurumu kurmustur.Mirasının bir bolumunu bagıslaması Ataturkun tarihe verdigi onemin gostergesidir.
  Okunma: 9663 - Yorum: 1 - Amp