Kuşların Yaşam Döngüsü - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Kuşların Yaşam Döngüsü

 1. sponsorlu bağlantılar
  Kuş,yılan,kertenkele ve timsah gibi hayvanlar yumurtayla ürer. Bu canlıların yavruları yumurta içerisinde gelişerek dünyaya gelir. Çevremizde gördüğümüz pek çok hayvan ise yavrularını doğurarak ürer. Yavrular anne karnında gelişimlerini tamamladıktan sonra dünyaya gelir. Koyun,kaplan,aslan,at,kedi ve köpek gibi hayvanlar yavrularını doğurarak ürer.

  Bir annenin bebeğini doğurduktan sonra onunla ne kadar yakından ilgilendiğini,bebeği büyüyene kadar onun tüm bakımını üstlendiğini biliriz. Her canlı annemizin bize gösterdiği şefkatli bakımı göstermez. Tüm canlılar büyüyene kadar yavrularına bakmazlar. Yavru kuşlar belli bir zamana kadar anneleri tarafından korunur ve bakılırlar. Fakat belli bir zamandan sonra yavru kuşlar hayatlarını yalnız devam ettirirler.


  Kuşların Yaşam Döngüsü
  Gelişim dönemlerinde yavrular büyüyerek yetişkin bireyler haline gelir. Yeni doğmuş bir kedi yavrusunu gördüğümüzde onun büyüdüğünde nasıl görüneceğini rahatlıkla tahmin ederiz. Ancak bazı hayvanlar gelişim dönemlerinde görünüşlerini tamamen değiştirirler.
  sponsorlu bağlantılar

   Konuyu Beğendin mi?
 2. 2010-10-18 #2
  Kuşların İlginç Dünyası

  Yeryüzünde 100 milyardan fazla kuşun yaşadığı tahmin edilmektedir. Bunlar değişik davranış ve görüntüsü olan 8000'i aşkın türe ayrılır.

  Baykuş ve Atmaca yırtıcı kuşlardır; ancak biri gece diğeri gündüz avlanır. Göz kamaştırıcı bir kuş olan İbibik'in aksine Bülbül, sade görünüşlüdür ama ötüşü güzeldir.

  Gugukkuşu başka tür kuşların yuvalarına yumurtalar, çıkan yavruları da yuvanın asıl sahipleri besler. Başka kuşlar; örneğin kazlar iyi birer ana-babadır; yavrularını aylarca gözetirler.

  Karasağan gibi bazı bazı kuşlar iyi uçucudurlar; oysa Mezgeldek gibiler koşmada, Küçük batağan gibiler yüzme ve dalmada ustalaşmışladır.

  Kuşların Temel Özellikleri

  Kuş tüyü, birbirinin içine girmiş küçük parçalardan oluşan karmaşık bir yapıya sahiptir. Tüylerin sağlıklı olması, kuşun bunları gagasıyla düzenli olarak taramasına bağlıdır.

  Canlılar dünyasında sadece kuşların tüyü vardır. En dıştaki tüyler uçmaya yarar ve gövdenin ıslanmasına engel olur. Daha içtekiler ise vücudu sıcak tutar.

  Kuşların uçarken gösterdikleri çeviklik ve hız, kanat biçimlerine göre değişir. Hızlı uçuşlar için uzun ve sivri kanatlar gerekirken havada uzun süre kalabilmek için geniş olanlar yararlıdır.

  Kuşlar çiftleşmeden önce birbirlerine kur yaparlar. Leyleklerin gagalarını takırdatmaları buna güzel bir örnektir.

  Yeni doğan yavrular genellikle çıplak ve tüysüzdür. Tüyler çıkıp da uçma öğrenilene kadar ana ve babalar yavruları yuvada besler.

  Bazı kuşların yuvaları karmaşık bir yapı özelliği gösterirken, kimi kuşlar hiç yuva yapmaz. bazı sukuşları yumurtalarını kumsallardaki çakılların üzerine bırakır. Dişi, tüm yumurtalarını yumurtlayınca, üzerlerine oturarak kuluçkaya yatar; böylece yumurtaları sıcak kalır ve civcivleri gelişebilir.

  Kuşların Çevreye Uyumu

  Bütün Kuşlar en iyi yararlanabilecekleri şekilde çevreleirne uyum gösterirler. Özellikle gaga ve pençeleri bu uyumun iyi birer göstergesidir.

  Sağanlar zamanlarının çoğunu havada geçirirler. Uzun kanatları ve kısa bacakları vardır. Küçük, kısa gagalarıyla uçan böcekleri yakalarlar.

  Ağaçkakanlar ağaçlardaki böcekleri bulmak için kuvvetli gagalarını keski gibi kullanırlar. Önce iki, arkada iki parmak olacak şekilde gelişen pençeleri de ağaç gövdelerine tutunmalarına yarar.

  Florya'nın tohum yemeye uygun gagası kısa ve kalındır. bütün öteki tüneyen kuşlar gibi ayakları konduğu dalı kendiliğinden sıkıca kavrar, böylece rüzgarda ya da uyurken aşağıya düşmez.

  Ördekler perdeli ayaklarıyla yüzer ve beslenmek için dalarlar. Çulluklar ise ince gagalarını çamurlara daldırıp besin ararlar.

  Yırtıcı kuşların pençelerinde, avlarını yakalayıp taşıyabilecekleri kanca gibi tırnaklar vardır. Gagaları da etleri koparabilecek kadar güçlüdür.

  Kuşların Göçü

  Bazı kuşlar sonbaharda, çevre koşullarının mevsimlik değişimleirne uyum sağlamak için daha bol besin bulabilecekleri ılıman bölgelere doğru yola çıkarlar. türkiye bazı önemli göç yollarının yer aldığı bir ülkedir.

  Kırlangıçlar Güney Afrika'dan dönüşlerinde eski yuvalarını bularak tekrar kullanırlar.

  Turna gibi bazı kuşlar göç ederken düzenli, genellikle "V" şeklinde göç katarları oluştururlar.
  Bilim adamları, kuşların yönlerini nasıl böylesine doğru saptayarak göç ettiklerini araştırmaktadır. kuşların yön bulmak için güneşi, ayı ve yıldızları kullandıkları bilinmekte, ayrıca dünyanın manyetik alanına karşı da duyarlı oldukları sanılmaktadır.

  Göç, kuşlar için tehlikeli bir olaydır. kuvvetli rüzgarlar onları yollarından saptırır, sis yön bulmalarını güçleştirir, şiddetli kar ise kuşların soğuğa yenik düşmelerine yol açar.

  Kuşların Doğadaki Yeri

  Kuşların doğadaki dengenin korunmasına büyük önemi vardır. Örneğin yırtıcı kuşlar fare, tavşan gibi kemirgen hayvanları avlayarak çoğalmalarına ve ekinlere zarar vermelerine engel olurlar. Pek çok böcekçil kuş da (Sinekkapan, Kırlangıç vb.) böceklerin aşırı çoğalmalarını önler.

  İnsanın beslenmesinde önemli bir yeri olan tavuk, anavatanı Güneydoğu asya olan Kırmız Orman tavuğu'ndan türemiştir.

  Tohum ve meyvelerle beslenen kuşlar, yedikleri bitki tohumlarını uzak yerlerde, dışkılarıyla birlikte atarak bitkilerin çoğalmalarına ve yayılmalarına neden olurlar.

  Kuşlar ayrıca çevremize çeşitliklik ve güzellik katar; şair, fotoğrafçı, müzisyen ve diğer sanatçılara esin kaynağı olarak, bilim adamlarına da doğanın sırlarını çözmeye yardımcı canlılar olarak faydalıdırlar.

  Kuşların Karşılaştığı Tehlikeler

  Her kuşun yaşamak ve neslini devam ettirebilmek için bazı temel gereksinimleri vardır. bunların başında uygun yuva kurma yerleri, yeterli yiyecek ve su bulabilecekleri doğal çevre ve güvenli bir ortam gelir. Özellikle yuva kurma sırasında rahatsız edilmemeleri göçler sırasında da öldürülmeden gidecekleri yere varabilmeleri gerekir.

  Kuşlar, yiyeceklerine karışan zehirli sanayi atıkları ve tarım ilaçları yüzünden ölmekte, tankerlerden denize dökülen petrole bulanarak uçamaz hale gelmektedir.

  Ancak pek çok kuş türü bu temel gereksinimlerini karşılayamamış, son 300 yılda 70-80 kuş türü bir daha geri gelmemek üzere yok olmuştur. Bu yokoluşun en büyük sorumlusu insandır. günümüzde kuşlara ve genel olarak doğal yaşama yönelik en önemli tehlike doğal çevrenin, yaşama ortamlarının yok edilişidir. Ormanlar kesilmekte ve yakılmakta, sulakalanlar kurutulmakta, bu ortamlardan başka yerlere uyum sağlayamayacak kuş türleri yaşama alanlarının bozulması yüzünden giderek azalmaktadır.

  Binlerce kuş, insanlar tarafından avlanarak, yakalanarak bilinçli bir şekilde katledilmektedir. belirli ölçüler ve kurallar içinde yapılan avcılığın yaban yaşamına fazla bir zararı yokken, katliam boyutuna ulaşan avcılık sonucu doğanın kendinş yenileme gücü aşılmakta, av hayvanları her geçen gün azalmaktadır.

  Afrika ve Asya'nın ender kuşlarından olan Yılanboyun (Anhinga rufa) yakın zamana kadar ülkemizde de yaşamaktaydı. Fakat Amik Gölü'nün kurutlmasından sonra yok oldu.

  Dünyada sadece Fas ve Türkiye'de bulunan Kelaynak (Geronticus eremita) Urfa ilimizin Birecik ilçesinde kuluçkaya yatmaktadır. 1950'lerde sayıları yaklaşık 1200 olan kelaynaklar, 1958'de yapılan yüksek dozda DDT ilaçlaması sonucu hızla azalmıştır. 1990 yılında göçmen popülasyon tükenmiştir. Geri kalan kuşlar üretim istasyonuna bağımlı olarak yaşamaktadırlar.

  Kuşların İncelenmesi

  Kuşları daha iyi tanımak ancak onları doğada gözlemekle olur. Başarılı bir gözlem için ilk kural sessiz ve sabırlı olmaktır. Ayrıca kuşları daha yakından görebilmek için bir dürbün kullanabilirsiniz.

  Gözlem yaparken, tanımadığınız kuşların özelliklerini bir deftere yazıp sonradan araştırabilirsiniz. çevrenizdeki kuş türlerinin adlarını ve sayılarını düzenli olarak kaydederseniz kısa zamanda hangilerinin göçmen, hangilerinin yerli olduğunu anlayabilirsiniz.

  Tanıdıkça, kuşların ilginç, değişik yönlerini keşfedecek, onları sevecek ve dünyada yaşamaya hakkı olan tek canlı türünün insan olmadığını düşüneceksiniz.


  (Kuşları Tanıyalım DHKD Yayınları Şubat 1986)

 3. 2011-10-07 #3
  bize okulun daha 3. haftasına yeni girdik performans ödevi verdiler hayvanların yaşam döngüsüyle ilgili bende kuşları seçtim çünkü kuşları çok seviyorum özellikle de güvercini ...ne yapalım mecburen yapıcaz bu ödevi yoksa 0 alır otururum :)
 4. 2011-10-11 #4
  bu ödev çok kolay ben yaptım 100 aldım
 5. 2011-10-17 #5
  süper ya ödevimin hepsini yaptım yeşekkürler
  sponsorlu bağlantılar
 6. 2011-10-18 #6
  Ben pek fazla beğenmedim yanı begendımde tam ıstedıgımı bulamadım kuşun yaşam döngüsü dedim neler çıktı aslında guzeel bır sıteye benzıor ama bana gore dııl :D
 7. 2011-10-19 #7
  bencede bende seninle aynı fikirdeyim ardığım konu bu değil iyi bilgili şeyler yazıyo ama aradığım bilgiler değil ben yaşam döngüsünü istiyorum!!!!!
 8. 2011-10-19 #8
  2nizede katılıyorum bn yasam dngüsü arıyordum ama bı fotoğrak bı şiir bi bilgi olabilirdi olsun genede guzel ypmışşınız ama aradığım şeyler deıldı...
 9. 2011-10-24 #9
  ben bu siteyı begendım ama tam anlatmamış bazı bılgıler eksık bızım fencıde bı odev verıo her hafta odev konturolu yaptırıo keske okula gelmese:D xD:)
 10. 2011-10-24 #10
  Acaba kuşların hayat döngüsü nedir?Açıklayabilir misiniz?
  sponsorlu bağlantılar
 11. 2011-10-31 #11
  Bence çok güzel olmuş benim ödevime çok yardımcı oldu...
 12. 2011-12-14 #12
  size çok teşekür ederim...*
 13. 2011-12-20 #13
  Performan ödevi

  Performans ödevi verdi hoca çeşitli hayvanların başkalaşımı diye hiç biyerde bulamıyorum yaa off cok canım sıkkın bir tek o kaldı diyemm matematik performans ödevi vede türkçe vedee sosyall var bu hocalarda çok ödev veriıyor yeter ama

 14. 2012-04-15 #14
  Alıntı:
  elanur gürdal Nickli Üyeden Alıntı
  bu ödev çok kolay ben yaptım 100 aldım
  ananızı sikim bi işe yaramıo

 15. 2012-10-09 #15
  Alıntı:
  elanur gürdal Nickli Üyeden Alıntı
  bu ödev çok kolay ben yaptım 100 aldım
  sen kaca gıdıon simdi

  sponsorlu bağlantılar
 16. 2012-10-15 #16
  Bence bu site çokda güzel bu siteye bütün açıklamalarla yazmışlar. Ellerine sağlık.
 17. 2012-10-15 #17
  Bende hepinize katılıyorum.
 18. 2012-10-30 #18
  ewt bizede aynen bu hafta p.ödevi verdiler.......:(
 19. 2013-10-05 #19
  sebn mi kusları sevecen
 20. 2013-10-08 #20
  Alıntı:
  Sıla diyorki Nickli Üyeden Alıntı
  bize okulun daha 3. haftasına yeni girdik performans ödevi verdiler hayvanların yaşam döngüsüyle ilgili bende kuşları seçtim çünkü kuşları çok seviyorum özellikle de güvercini ...ne yapalım mecburen yapıcaz bu ödevi yoksa 0 alır otururum :)
  aynen kardeş aynı şey bnada olur yapmazsam

  sponsorlu bağlantılar
 21. 2013-10-10 #21
  Guzel bir site diom yani ama bazi bilgiler eksik
 22. 2013-10-11 #22
  istediğim yok yazamam
 23. 2013-10-16 #23
  çok teşekkür ederim çok yararı dokundu
 24. 2013-10-16 #24
  çooook uzun yaaaaaaaaaaaa
 25. 2013-10-18 #25
  kuşlarla ilgili bilgi edindim
  sponsorlu bağlantılar
 26. 2013-10-21 #26
  bu site gerçekten bir harika tüm ödevimi bitirdim ve siteye yorum atan arkadaşlarıma okulunda başarılar dilerim :)
 27. 2013-10-22 #27
  bencee o kadarda kötü değil iyi bir site
 28. 2013-10-23 #28
  süper oldu teşekkürler ama biraz uzun
 29. 2013-10-24 #29
  Odevim vardi cok yardimci oldu
 30. 2015-03-08 #30
  ARWENinki gzl olmuş ya ödev vardı işe yaradı saol
  sponsorlu bağlantılar
  Okunma: 44846 - Yorum: 29 - Amp