Etil Alkol Fermantasyonu Nedir? - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Etil Alkol Fermantasyonu Nedir?

 1. sponsorlu bağlantılar
  Bir hücreli canlılardan bazı bakteriler ve maya mantarları enerji elde etmek için etil alkol fermantasyonu yapar.

  Etil alkol fermantasyonunda pürivat molekülünden bir molekül Karbondioksit çıkarak 2 karbonlu asetoldesit oluşur.
  Daha sonra NADH2 deki H ları alarak etil alkol oluşur.Etil alkol sonucunda meydana gelen Atp Enerjisi ile etil alkol fermantasyonu oluşmaz.Bu ATP glikolizde kazanılan ATP dir.


  Etil Alkol Fermantasyonu Nedir?


  Alkolik fermantasyon meyvelerden meyve suyu yapımında,alkol yapımında,hamurun kabarmasında,sirke oluşumunda kullanılır.Ayrıca alkolik fermantasyonun glikolizin devamlılığı için şart olduğunu unutulmamalıdır.

  sponsorlu bağlantılar

   Konuyu Beğendin mi?
 2. 2009-11-19 #2
  Tüm canlılarda sitoplazmada gerçekleşir. Besinler tam olarak parçalanamaz. Net 2 ATP açığa çıkar. İki aşamada gerçekleşir. Besin monomerleri parçalanır. Canlı ağırlığı azalır.

  1) Glikoliz
  2) Son Ürün Reaksiyonları

  1) Glikoliz (Substrat Düzeyinde Fosforilasyon)

  Bu aşamada;- 2 NADH2 üretilir,
  - 2 ATP harcanır,
  - 4 ATP sentezlenir,
  - 2 ATP net kazanç olur.

  2) Son Ürün reaksiyonları

  Son ürün reaksiyonlarının amacı indirgenen NAD'ı yükseltgemek, pirüvik asit birikimini önlemek ve glikoliz reaksiyonlarının takrarını sağlamaktır. Etil Alkol Fermantasyonu ve Laktik Asit Fermantasyonu olmak üzere iki çeşit son ürün reaksiyonu vardır.

  2.a) Etil Alkol Fermantasyonu

  Glikoliz sonucu oluşan 3 karbonlu pirüvik asit, ortama CO2 vererek 2 karbonlu Asetaldehite dönüşür. Asetaldehit glikoliz evresinde oluşan NADH2'lerin hidrojenlerini tutarak etil alkole dönüşür. İndirgenen NAD glikoliz evresinde tekrar kullanılır. Bu fermantasyon sitoplazmada gerçekleşir.

  2.b) Laktik Asit Fermantasyonu


  3 karbonlu pirüvik asit glikoliz evresinde üretilen NADH2'nin hidrojenlerini tutarak laktik asite dönüşür. Laktik asit kana geçer. Karaciğerde glikoza dönüşür ve karaciğerde glikojen olarak depo edilir. Laktik asitin bir kısmı kana geçtikten sonra pirüvik asite dönüşür ve oksijenli solunumda kullanılır.Laktik asit insanda yorgunluk hissine sebep olur. Bu fermantasyonda etil alkol fermantasyonu gibi sitoplazmada gerçekleşir.

 3. 2010-11-28 #3
  sorduğum hiç bir sorunun cevabını bulamadım
 4. 2012-12-13 #4
  Çok teşekkür ederim
 5. 2013-09-23 #5
  Sordugum hicbir sorunun cevabini bulamadim.
  sponsorlu bağlantılar
  Okunma: 7043 - Yorum: 4 - Amp