sponsorlu bağlantılar
Zencefilin Faydaları
Zencefil o kadar şifalı bir bitki. Saymakla bitmiyor yararları. Çay olarak tentür olarak taze olarak her şekilde tüketiliyor ve her ne şekilde tüketilirse tüketilsin yararından bir şey kaybetmiyor. Çoğumuz özellikle soğuk algınlığına iyi geldiğini çok duymuşuzdur.

Zencefilin kökünde nişasta reçine ve uçucu yağ vardır.Satın alırken taze zencefil kökleri alınmaldırı. Kuruyumrulu olmalıdır.Yumuşak kısımları yada belirgin kokusu olmamalıdır. Serin ve kuru yerde saklanmalıdır. Buzdolabına konmamalıdır. Kabuğu çok sertse suyu sıkılmadan önce soyulmalıdır

* Zencefil kökü yüzeydeki kan damarlarının genişlemesine sebep olur bu nedenle ilk önce terletir ve ateşi düşürüp rahatlatır.
* Zencefil suyu özellikle soğuk algınlığına yakalanılacağı hissedilirse sık sık içilmeli. Yada 10 gr zencefil 5 gr havlıcan 5 gr karanfil 10 gr tarçın karıştırılır. 1.5 kg suda bal veya nöbet şekeri ile kaynatılır. Soğuduktan sonra içilir.
* Sinüs iltihabı ve balgam atılmasına yardım eder. Astımı önler. Nefes darlığı ve astımda bir miktar balın içine toz biber ve zencefil konur yıkanmamış amerikan bezine sürülüp göğse sarılır.
* İştah açıcıdır ishali keser kusmayı önler. Hazımsızlığı barsak gazlarını karın ağrısını karaciğer tıkanıklılığını karaciğer rahatsızlıklarını mide üşütmelerini ağrıyı sızıyı ve unutkanlığı giderir.
* Bronşite iyi gelir. Soğuk algınlığını bedeni ve zihni zafiyeti giderir. Yatıştırıcıdır. Mide için ve kuvvet verici olarak 10 gr toz zencefil 500 gr süzme bal ile karıştırılıp yenilir. Zencefil yağının da hazmı kolaylaştırıcı ve gaz söktürücü etkisi vardır
* Diş ağrısını geçirir. Zencefil sirkede kaynatılıp bir yudum ağızda tutulur.
* Kaynatılarak içilir veya sürme olarak göze çekilirse gözün görme gücünü arttırır.
* Zencefil havlıcan şam fıstığı bal yeteri kadar alınarak macun yapılır ve birer ceviz büyüklüğünde günde üç defa yutulursa bel bacak ağrıları ve romatizmaya iyi gelir. Fıstıkla beraber yenilirse benzer etkiyi gösterir.
* İyi bir afrodizyaktır.
*Bilim dünyasındaki ismi Zingiber officinale'dir.
Etkileri: Uyarıcı, gaz söktürücü, terletici,antiseptik, grip, soğuk algınlığı, sindirim sistemi problemleridir.
ayrıca araştırmacı uzmanlar tarafından verilen bilgiye göre
kanserli hücreyi öldürdüğü ve kanserli hücrelerin kemoterapiye karşı direnç kazanmasını önlediği duyurulmuş olan şifalı bir bitkidir.
--------------------------------------
Ahmet Maranki - Zencefil Kökü Çayı

Başınız ağrıdığında veya migreniniz azdığında hemen ağrı kesici ya da aspirin içmenize gerek yok.
Bir bardak zencefil, papatya ve ıhlamur çayı kasları ve sinirleri gevşettir. Ağrıya sebep olan kimyasal maddelerin az salgılanmasını sağlar.
Çayın tarifi şöyle:
1 tatlı kaşığı kıyılmış zencefil kökü1 tatlı kaşığı kuru papatya1 tatlı kaşığı ıhlamur
Bu karışımından yapacağınız çayı isterseniz bir kaşık
----------------------------------------
Zencefil çayı: Değirmende inceltilmiş yarım tatlı kaşığı zencefil, bir bardak dolusu soğuk suya eklenir, hafif ısıda kaynama derecesine kadar ısıtılır. 5-6 dakika hafif ısıda kaynatılır ve süzülür. Gerektiğinde bir bardak taze demlenmiş çay soğutulmadan içilir.

Zencefil çayının diğer bir hazırlanış şekli: Bir çaydanlıkta kaynatılmış 4 fincan suya büyükçe bir parça taze zencefil veya 1-2 kök kuru zencefil, 1 çubuk tarçın (yaklaşık 3 cm.), 4 kakule tanesi, 3 diş karanfil, 1-2 yaprak taze nane katılır. Çaydanlık ateşten alınıp kapağı kapalı olarak 15 dakika demlenmesi sağlanır. Daha sonra 2 yemek kaşığı siyah çay veya arzuya göre 1 tatlı kaşığı yeşil çay eklenir. Karışım, 5 dakika dinlendirilir. Süzüldükten sonra esmer şeker veya bal ile tatlandırılır. Tatlandırıcı olarak bal kullanılacaksa, çayın biraz ılınmasını beklemek gerekir. Sıcak gıdalara bal katmak sağlık açısından uygun değildir.
------------------------------------------

Zencefil Nasıl Kullanılır?

Taze zencefil: Zencefil taze rendelenmiş olarak yemek pişirmede kullanılabilir. Sulandırılmış misket limonu suyu ile karıştırılan rendelenmiş zencefil kökü sindirim yolunu rahatlatmak ve gazı azaltmak için yardımcı olabilir. Ancak taze zencefili bulmak pek kolay değildir. Genellikle baharatçılarda zencefil kök ve toz halinde bulunmaktadır.

Zencefil çayı: Zencefil çayı özellikle soğuk algınlığı gibi durumlarda ateşi düşürücü ve terletici etkisi nedeniyle kullanılır. Önerilen miktar günde 1 yada 2 fincan çaydır.

Zencefil bal : Zencefilin balla karıştırılıp kullanımı da yaygın şekilde kullanılmaktadır. Özellikle soğuk algınlığı ve öksürük gibi durumlarda zencefil zerdeçal ve bal karışımı iyi bir destek olur.

Zencefil tozu : Kök zencefil kurutulduktan sonra toz haline getirilerek de kullanılır. Yemeklere serpilerek kullanılabilir.

Zencefil yağı: Yağ haline getirilebilir ve kronik lokal ağrılara masaj için kullanılabilir. Yangıyı azaltmak için özüt şeklinde de alınabilir.

Zencefil tablet: Aynı zamanda günlük bazda alınabilecek bir takviye olarak da zencefilin kullanımı mümkündür.

Bir zencefil takviyesi seçerken zencefilin keskin kokulu bileşenlerini içerenleri seçmek esastır. Bunlar gingerol'ler ve shogaol'lerdir ve zencefil bitkisinin aktif maddelerindendir.

Hap şeklinde zencefilin kullanımı için dozaj günde üç kereye kadar 100 ila 200 mg'dır. Zencefil kapsülleri dolu bir bardak su veya sıvıyla alınmalıdır

Taze pudra haline getirilmiş zencefil günde üç kez ½ ila ¾ çay kaşığı olarak alınmalıdır.

Taze zencefil kökü günde üç kezden fazla olmamak kaydıyla dört saatte bir yenilebilir ve yaklaşık olarak ½ inch ve soyulmuş olması gerekir. Şimdi önceden paketlenmiş olarak çıkan zencefil çayı günde birçok kez alınabilir. Kristalize zencefil günde iki kez alınabilir.

Hamilelikte zencefil: Zencefil hamilelikte görülen bulantı ve kusma gibi durumlara karşı etkilidir. Hamileliğin ilk 2 ayında günde 4 defa 250 mg oranında alınabilir. Ancak zencefilin adet söktürücü etkisi de olduğu için fazla kullanım zararlıdır. Düşük gibi bir soruna yol açabilir. Bu yüzden kullanım miktarı konusunda dikkatli olmak gerekir.

Bu kadar geniş bir çeşitlilikle mevcut olan zencefil ürünleri ve zencefilin gittikçe artarak keşfedilmekte olan faydaları ile zencefil veya bir zencefil ürünü herkesin evinde bulunması gereken bir şeydir.
----------------------------------------------

Zencefili nasıl ve nerede kullanalım?
Tarçın kokusuna benzeyen özel kokulu zencefil, lezzet vermek amacıyla yemeklere, yemek soslarına rendelenerek ilave edilebilir.

Tavuk, balık ve et yemeklerinde kullanılması sindirimi kolaylaştırır hem de farklı bir lezzet sunar.

Zencefil; kek, kurabiye, pasta, bisküvi için de farklı bir lezzet kapısıdır.

Egzotik kokusu ve tadıyla çorbalarınıza da ufak rendeler şeklinde ilave edebilirsiniz.

Taze zencefilin reçel ve marmelatı yapılabildiği gibi reçel ve marmelatlara ilave edildiğinde de ayrı bir lezzet katar.

Taze zencefil dilimleri ile kışın çay demleyebilir, yazın limonatasını yapabilirsiniz.
Kurutulup öğütülerek toz haline getirilmiş kökleri ve de rendelenmiş taze zencefil dilimleri ekmek, tatlı, pasta, bisküvi, şarap ve bazı likörlerin yapımında da kullanılır.

Zencefilli taze limonata

1 yemek kaşığı rendelenmiş zencefili 1litre kaynamış suda 1 taşım kaynatın. Altını kapatıp 1 yemek kaşığı bal ilave edip karıştırın. Soğumaya bırakın. Yeni kesilmiş 1 adet limonu sıkıp bu karışıma karıştırdıktan sonra taze olarak için.

Zencefilli limonata; bağışıklık sisteminiz zayıfladığında, kendinizi yorgun hissettiğinizde, soğuk algınlığı ve grip hallerinde sık önerdiğim bir içecektir. Limonunu içmeden hemen önce taze yeni sıkılmış olarak ilave etmeniz etkinliği açısından önemlidir. Zencefilli limonata sigara içenler, diyet yapanlar için de sağlıklı bir seçimdir.

Zencefilli kekik çayı
1 -2 litre kadar suyu çaydanlıkta kaynatın.
Ocağın altını kapadıktan hemen sonra 2 yemek kaşığı rendelenmiş zencefili ve 1 tatlı kaşığı kuru yaprak kekiği ilave edip demlemeye bırakın.
Sıcak servis yapın. Servis sırasında arzuya göre bal ilavesi yapın. Özellikle soğuk algınlığı, mide rahatsızlıkları ve diyet sırasında içilebilir.

Zencefilli komposto (4 porsiyon)
- 3 yemek kaşığı kuru üzümü 1 litre su da kaynatın.

- Kaynayıp üzümler şişince üzerine 1 adet dilimlenmiş taze elma ve 5-6 dilim zencefil ilave edip, pişirmeye devam edin.

- Kaynayınca ateşten alıp isteğe göre şeker ilave edin.

- Taze olarak günlük tüketmeniz daha sağlıklı.

Nil Şahin Gürhan
Beslenme ve Diyet Uzmanı
-----------------------------------------------
Zencefil Çayı-Soğuk algınlığı için birebir
İçinde bulunduğumuz şu soğuk kış aylarında içini ısıtacak, kendini iyi hissetmeni sağlayacak bir çay tarifi öğrendim bence mutlaka dene
Soğuk algınlığından kaynaklanan kırgınlıkları alıyor, mide bulantısına iyi geliyor, üst solunum yollarına karşı doğal bir ilaç gibi… Üstelik çok da lezzetli
Yapması da çok kolay.

* Marketlerden küçük bir parça taze zencefil alıp bundan 7-8 adet kibrit çöpü büyüklüğünde ve kalınlığında kes
* Kaynamış suyu fincana koyup, bu zencefil parçalarını içine koy. 1, 1.5 çay kaşığı bal ekleyip 3-4 dakika demlenmesi için bekle.
* Zencefilleri içinden çıkarıp ister limon ekleyerek isterse limonsuz olarak gün içinde iki kez için.

sponsorlu bağlantılar