Takma Dişler Hangi Maddeden ve Nasıl Yapılır? - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Takma Dişler Hangi Maddeden ve Nasıl Yapılır?

 1. sponsorlu bağlantılar
  SABİT PROTEZLER
  Köprüler
  Kronlar
  İmplant protezler

  HAREKETLİ PROTEZLER
  Tam Protezler
  Yarım Protezler
  Klasik Yarım Protezler
  Modern Yarım Protezler
  Hassas Tutuculu Yarım Protezler

  KÖPRÜLER
  Köprü eksik bir veya birkaç diş boşluğunun tamamlanması amacı ile on ve arkadaki dişleri destek alarak hazırlanan sabit protez sekline verilen isimdir. Kullanılan metal ve metal üzerine kullanılan materyale göre çeşitleri vardır.

  KRONLAR
  Kron Kaplama: Yandaki dişlerden bağımsız olarak tek dişin kaplanması işlemidir. Altta kullanılan metal ve metal üzerine kullanılan materyale göre çeşitleri vardır.

  Kuron-Köprü Protezleri
  Ağız içinde görülebilen yerleri(kuron) çok harabiyete uğramış dişler,kalan kısımları çeşitli restorasyon işlemlerinden geçirilerek üzerlerine diş şeklinde protez yapılmasıyla tedavi edilirler.Bu da köprü olarak bilinen protez şeklidir.

  Tedavi ile kurtarılamayıp çekilmesi gerekmiş olan dişin yerinde kalan boşluğun bir an evvel doldurulması gerekir.Aksi takdirde ,komşu dişlerde oluşan boşluğa doğru kaymalar görülür.Karşı çenede de boşluğa karşılık gelen dişler, boşluğun olduğu yer boyunca uzama eğilimi gösterirler.Bu yüzden de acilen ya köprü protezi ya da implant yapılmalıdır.

  Total-Parsiyel Protezleri:
  İmplant ya da köprü protezleri uygun olmayan tam veya kısmi dişsizlik problemlerinde uygulanır.Uzun süre dişsiz kalmak alveol kemiğinde yani, protezin oturtulacağı çene kemiğinde erimeleri hızlandıracağından,diş çekimlerinden sonra belli bir iyileşme süreci beklenip,ardından hemen protez yapılmalıdır.Ayrıca ağız içi uzun süre boş kaldığında dil büyür ve sonrasında takılan protezle küçülmesi güç olabilir.

  İmplant, canlı bir dokuya veya veya bir organa yerleştirilen cansız metaryale verilen isimdir. Bu konu ile ilgilenen bilim dalına da implantoloji denir. Travma,diş eti hastalığı çürük gibi çeşitli nedenlerden dolayı dişlerini kaybetmiş hastaların diş eksikliğini titanyum veya seramik esaslı yapay köklerin çene kemiğine yerleştirilmesi ve üzerine protez yapılması ile tedavi edilir.

  İmplantalar tek diş eksikliklerinde,azı dişlerini kaybetmiş hastalarda, ağızda kalmış olan doğal dişlere destek olmak amacı ile ve tüm doğal dişlerini kaybetmiş hastalara uygulanabilir. Özellikle ,erimiş alt çenelerde hareketli protez kullanımı zordur. Bu tip vakalarda en ideal çözüm implant uygulamasıdır.

  Tek diş kayıplarında hastanın sağlam dişlerine dokunulmadan sabit protez yapabilmek implant uygulaması ile mümkündür.

  İmplant uygulanacak hasta, klinik ve radyografik tetkiklerden geçirilir.İmplantın tip çap ve boyuna daha sonra ise yapılacak protez tipine karar verilir. Tedavi süreci yapılacak olan implantın ve protezin tipine göre değişmektedir.

  Genellikle bir gün ile altı ay arasında farklılık gösterir. Özellikle son yıllarda kullanımı artan MDI (mini dental implant) implantlar ile implant yerleştirildiği gün protez hastaya uygulanabilmektedir. Böylelikle hasta dişsiz kalmamaktadır. MDI implantların maliyeti daha ekonomiktir. MDI implantların capları daha küçüktür bu nedenle, ince kemiklerde de kullanılır. Ayrıca kalp , şeker, tansiyon gibi sistemik rahatsızlıkları olan hastalara da uygulanabilmektedir.

  Geleneksel olarak adlandırılan implantlarda, operasyon sonrası alt çenede 4, üst çenede 6 ay kadar implantların kemikle kaynaşması beklenir. İyileşme dönemi tamamlandıktan sonra daha önce planlanmış olan hareketli yada sabit protez hastaya takılır.

  Hasta tüm doğal dişlerini kaybetmiş olsa bile , hekim tarafından uygun görüldüğü takdirde implantlarla desteklenerek sabit protez yapılması mümkündür.

  Operasyon ,lokal anestezi ile yapılmaktadır ve ağrısızdır.Operasyon sonrası ağrı kesicilerin 1-2 gün kullanılması ve buz tatbiki ile genellikle sorunsuz geçirilmektedir.Dikişler 7 - 10 gün sonra alınmaktadır . Bu dönemde hastaların sıvı ve yumuşak gıdalarla beslenmesi istenmektedir.

  İmplantların bakımı doğal dişlerde olduğu gibi dikkatli yapılmalıdır. Bu konuda diş fırçaları, ağız gargaraları ve dişi ipi kullanılması önerilmektedir.

  Gebe ve lohusa kadınlara implant yapılmamalıdır. Sistemik rahatsızlığı ileri derecede olan kişiler dikkatli değerlendirilmelidir.Şeker hastalığı olan hastalarda şeker kontrol altına alındıktan sonra uygulanabilmektedir. Hipertansiyon hastaları da özel olarak değerlendirilmelidir Ayrıca sigara içen hastalarda implant başarısının azaldığı bilinmektedir.


  Protez Diş Nedir, Protez Diş Nasıl Yapılır?

  Ağızda çeşitli nedenlerle estetik bozuklukların veya kaybedilmiş olan dişlerin yerine konan, kişilerin estetik ve fonksiyonel olarak ihtiyaçlarını gideren tüm yapay oluşumlar protezdir (takma diş).

  Genel olarak diş kayıpları, diş eti hastalıklarının tedavi edilmemesi sonucunda oluşabilmektedir. Bunun yanında bazı kazalar sonucunda da diş kayıpları meydana gelmektedir. Bu nedenle kaybedilen dişlerin yerine, fonksiyonel ve estetik olarak sağlıklı dişlerle aynı görevi görecek protezler yapılmalıdır.

  Bir ya da daha fazla dişin eksik olduğu durumlarda, diş yerine geçmek üzere ağza yerleştirilen protez. Takma diş kullanımı on sekizinci yüzyılda yaygınlaşmaya başlamıştır. İlk dönemlerde takma diş yapmak için alçıyla dişin kalıbı alınır sonra da bu kalıba göre takma diş üretilirdi. Takma diş yapımında uzun süre tahta, fil dişi ya da porselen kullanıldı.

  Günümüzde, diş hekiminin verdiği kalıp ve ölçülere dayanarak takma diş hazırlamakta yeni malzemeler kullanılmaktadır. Son yıllarda geliştirilen "implant" (diş dikimi) teknolojisiyle, ağzında protez takılacak tek bir dişi bile kalmamış hastalara bile artık takmadiş yapılabilmektedir. Bu yeni teknoloji sayesinde çene kemiğine özel alaşımlı metaller çakılarak takma dişlerin oturacağı yer hazırlanmaktadır. Ardından bu metal parçalar yapay dişle kaplanır ve protez de bu yapay dişlerin üzerine oturtulmaktadır.

  sponsorlu bağlantılar

   Konuyu Beğendin mi?
 2. 2009-11-23 #2
  Günümüzde İmplant teknolojisi var artık takma diş yerine Platin vidalı protez dişler yapılmakta.
 3. 2009-12-12 #3
  Kuron-köprü protezleri

  Kuron Nedir ? : Kırık veya aşırı çürük nedeniyle madde kaybına uğramış dişleri restore etme yöntemidir.Dişin üzeri dokuyla uyumlu bir malzemeyle kaplanarak tam bir diş formu sağlanır.Bu malzemeler full metal, metal destekli porselen veya full porselen olabilir. bkz.full porselenler. Hazırlanan kuronlar dişin üzerine yapıştırılarak sabit kalması sağlanır.

  Köprü Nedir? : Bir veya birden fazla diş eksikliği varsa ve eksik bölgenin her iki tarafında da sağlıklı dişler mevcutsa, bu iki yakadaki dişlerden destek alınarak eksik dişlerin tamamlanmasına yönelik bir restorasyondur.Köprü protezleri de kuron protezleri gibi dişlere yapıştırılarak sabit kalmaları sağlanır.

  Kuron veya köprü protezi hazırlanırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta;dişin dişetiyle birleştiği bölgeye şev veya şemfır denen basamakların hazırlanmasıdır.Bu sayede, yapıştırılan kuron veya köprülerin dişeti içine fazla baskı yapıp, dişeti enfeksiyonuna ve dişeti kenarında koyu renkli hat oluşmasına yol açmaları önlenmiş olur.

  Protez hangi aşamalardan geçilerek yapılıyor?

  1.Ölçü : Protezin yapılması için öncelikle bir ölçü kaşığı ve uygun ölçü maddesi kullanılarak ağzın ilk ölçüsü alınır.

  2. Ölçü : İlk ölçülerden elde edilen alçı modeller üzerinde ağza standart kaşıklardan çok daha uygun kişisel ölçü kaşıkları hazırlanır ve bu kaşıklarla alınan ölçü daha nettir.

  Dikey boyut tespiti : İkinci ölçülerden elde edilen modeller üzerine hazırlanan mum şablonlar, hastanın kaybolan dişlerinin ve diğer dokularının olması gerektiği şekilde hastanın kaybolan estetik, konuşma ve çiğneme fonksiyonlarını doğru olarak iade edebilecek şekilde düzenlenir. Mum şablonlar, yapay dişler nereye gelecekse orada olacak şekilde hazırlanır. Bu safhada hastaların görüşü de alınarak kesici dişlerin dizilmesi ve ağızda denenmesi sonraki safhayı kolaylaştırmak açısından oldukça önemlidir.

  Dişli prova : Hazırlanan mum şablonların bulundukları yerlere hastaya uygun olarak seçilen yapay dişler dizilerek hasta ağzında denenerek provası yapılır. Bu safhada estetik, konuşma ve dişlerin üzerinden bastırılınca protezlerin yerinden oynayıp oynamadığı kontrol edilir.

  Protezlerin teslimi : Dişli provası hekim ve hasta tarafından onaylanan protezler laboratuarda bitirildikten sonra hastaya teslim edilir. Bu safhada protezlerin altındaki destek dokularla ilişkileri ve dişlerin kapanış sırasındaki karşılıklı ilişkileri kontrol edilerek sorunlar var ise giderilerek teslim edilmektedir.

  Protezlerin kontrolü : Protezlerin destek olan dokulara zarar vermemesi için başlangıçta daha sık sonra ise daha seyrek olarak kontrollerin yapılması gerekir. Kontrollerde protezlerin destek dokuları tahriş edip etmediğine bakılır ve etmiş ise aşındırılarak düzeltilir. Ayrıca dişlerin karşılıklı ilişkileri de kontrol edilerek düzeltilir. İlk kontrol protezin tesliminden bir gün sonra yapılmalıdır. Sonraki kontroller iki gün veya bir hafta sonra yapılır. Hastanın şikayetleri giderildikten sonra altı ayda bir rutin kontrole çağırılır.

  Yumuşak astar maddesi nedir?

  Yumuşak astar maddesi kemik ve yumuşak dokuların olumsuz faktörlerini telafi etmek ve destek dokulara gelen basıncı azaltmak için tam protezlerde kullanılır. İleri derecede aşınmış alt çene kemiği olduğunda, çift taraflı kemik çıkıntısı varlığında, damak ortasında sert kemik çıkıntısı durumunda, bıçak gibi keskin çene kemiği olan hastalarda kullanılabilir. Yumuşak astar maddeleri, aşırı basınçları emerek altındaki dokuları olası zararlardan korur. Yumuşak astarlı bir protezi temizlemek için, ılık suda çalkalamak veya akan suyun altında başlangıçta pamukla silmek sonraları ise yumuşak bir fırçayla fırçalamak gerekir. Yumuşak astarlı protezleri temizleyici solüsyonların içine koyabilirsiniz ancak günde en fazla yarım saat süresince. Protezin kurumasına fırsat verilmemeli, ağızda olmadığı durumlarda temiz bir suyun içinde bekletilmelidir.

  Okunma: 18689 - Yorum: 2 - Amp