Göktürk Yazıtlarının Önemi - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Göktürk Yazıtlarının Önemi

 1. sponsorlu bağlantılar
  Göktürk Yazıtlarını (Orhun , Abideleri), Türkçenin yazılı en eski kaynağı sayabiliriz. Modern Türkçemizin tüm ' kuralları, günümüzün bir çok sözcüğü, doğal ve olgun bir söyleyişle, sanki bugünün yapıtlarıymış gibi karşımızdadır. Bin üç yüz yıl ötelerden gelen bu ses, bizim öz sesimizdir.

  Bu yazıtlar, bu yönleriyle Türk tarihine ışık tutan önemli belgelerdir. Göktürk Yazıtları, bir hakanın, halkına hesap vermesi, halkın devlete, millete karşı görevlerinin hatırlatılması, düşmanın entrikalarına nasıl karşılık verileceğinden söz edilmesi ve Türklerin yüksek ahlak ve seciyesinin anlatılması açısından önemlidir.

  Bu anıtlar Türk adının, Türk milletinin isminin geçtiği ilk Türkçe metindir. Türk tarihinin taşlar üzerine yazılmış ilk belgesidir.

  Türk töresinin, Türk medeniyetinin, yüksek Türk kültürünün yazılı belgesidir.

  Türk hitabet sanatının erişilmez bir şaheseridir. Hükümdarane eda ve ihtişamlı bir hitap tarzının yazılı örneğidir. Yalın ve keskin üslubun şaşırtıcı örnekleridir. Türk dilinin kaynağı, Türk yazı dilinin başlangıcının bilinmeyen dönemlere kadar gittiğinin delilidir.

  Eski Türkçeyi gerek Göktürk, gerekse Uygur Türklerinin bıraktığı eserlerden takip ettiğimiz için de bu yazıtlar, ayrı bir öneme sahiptir.

  sponsorlu bağlantılar

   Konuyu Beğendin mi?
  Güncelleme : 2017-08-18

Konu Etiketleri

göktürk kitabelerinin tarihimizdeki önemi, göktürk kitabelerinin önemi kısa bilgi, göktürk yazıtları hakkında bilgi kısa, göktürk yazıtlarının önemi maddeler halinde, orhun abidelerinin önemi kısaca

  Okunma: 23874 - Yorum: 0 - Amp