0 ile 3 Yaş Çocuklarda Hırçınlık - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

0 ile 3 Yaş Çocuklarda Hırçınlık

 1. o ile 3 yas cocuklarda sürekli bir hircinlik,aglayarak islerini yaptirmalarini nasil engellleriz?
  sponsorlu bağlantılar


   Konuyu Beğendin mi?
 2. 2009-11-24 #2
  Bu dönem anne-baba ve çocuk arasında ilk çekişmelerinde yaşandığı bir dönem olduğu için, onların dengeli ve tutarlı davranışları oldukça önemli. Her şeyden önce anne-baba bu olumsuz tutum ve hırçınlıkların geçici bir durum olduğunu bilerek sabırlı davranmalı, çocuğu katı bir düzene zorlamadan, soğukkanlı bir biçimde çocukla gereksiz çekişmelere girmeden ilgisini oyunlara yönlendirmeli.

  Psikolog Yazıcı anne ve babalara şu uyarılarda bulunuyor: " Anne - baba çocuğu korkutmamalı, öfkeyi dindirmek için çocuğun her istediğini yapmaktan kaçınmalı,davranışla uyumlu olmayan gereksiz cezalar uygulamamalı, çocuğun öfkeli davranışları anne-babanın öfkesine yol açmamalıdır. Zaten çocuğun problemi, sakinleşememektir. Anne baba da sinirlenirse çocuğun öfkesi beslenir. Doğru olan çocuğun yanından çıkmak, sakinleşene kadar yalnız bırakmak, daha sonra yanına gelmektir. Unutulmamalı ki bu yaşta çocuğun öfkesi sosyal çevreye uyum çabalarının da bir parçasıdır. Çocuğun her türlü öfkesini kısıtlarsak bu kez öfkeyi kendine yönelten çocuk kendini ısırmaya, saçlarını koparmaya yani kendine zarar vermeye başlar."

  Bazen çocuğun öfke krizleri karşısında anne - baba çözüm üretemiyor, hatta çocukla ilişkileri bozulma noktasına geliyor. İşte bu noktada sadece öfke gösteren çocuğun değil ebeveynlerin de profesyonel yardım almalarında fayda var.

 3. 2009-11-24 #3
  İKİ TARAF İÇİN DE ÇOK KOLAY BİR ÇÖZÜM: KONUŞMAK

  Çocuğa yanlış bir şey yaptığında en kolay ve en etkili yolun çocuğun anlayacağı bir dille izah etmektir.

  "Bu hem anne baba hem de çocuk için kolay ve etkili bir yoldur. Çocuk yetişkin bir insan gibi muhatap alınarak ve göz teması sağlanarak yaptığı hareketin neden yanlış olduğunun anlatılması gerçekten işe yarar. Çocuk bu şekilde kendine değer verildiğini sezer ve aynı hareketi yapmaktan kaçınır. Anne baba ise sinirlenmeden çocukla iletişim kurmuş olur. Bu durum hem ebeveyn hem de çocuğun ruh sağlığı için önemlidir. Bağırış çağırış olmayan, huzurlu, her şeyin konuşarak halledildiği bir aile ortamı çocukta güven duygusunu geliştirir

 4. 2011-08-06 #4
  2 buçuk yaşında kızım çok hırçın arkadaşlarıyla geçinemiyor ablasını abisini yoluyor bundan büyük zek alıyor engelleyemiyoruz ne olur yardımcı olun ne yapmamız gerektigini bize bildirirseniz çok seiniriz ablası abisi sevemiyor bu huyundan dolayı
  Okunma: 4853 - Yorum: 3 - Amp