Nezaket Sözcükleri Nelerdir? - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Nezaket Sözcükleri Nelerdir?

 1. sponsorlu bağlantılar
  Teşekkür Ederim , Lütfen , Rica Ederim gibi sözcükler nezaket sözcükleridir.

  Konuşurken sürekli "siz" diye hitap etmeli, gerekmedikçe "sen" dememelisiniz. Örneğin, "Bunun bir fotokopisini alır mısınız?" şeklinde hitap etmek daha doğru olacaktır.

  RİCA ETMENİN NEZAKETİ :
  Ricada bulunurken, sesiniz asla emreder ya da azarlar gibi olmamalıdır. Konuşurken sesinizin sert, alaycı, kırıcı olmamasına; yüz ifadelerinizde kızgınlık ya da alaycılık olmamasına dikkat etmelisiniz.

  NAPOLYONUN GAFI
  Konuşurken gaf yapmaktan kaçının. Hele orada bulunan, gözünüze ilişen kişiler hakkında ileri geri şeyler söylemeniz gaf yapmanın en kestirme yoludur. Bir keresinde Napolyon bir toplantıda uzaktaki bir hanımı işaret ederek yanındaki adama: "Şuna bakın ne çirkin kadın değil mi?" demiş. Adam "karımdır ekselans" diye yarşılık vermiş. Napolyon yaptığı gafı onarmak için "o değil yanındaki" demiş. Adam da "kızımdır ekselans" demiş.

  Gaf yapmaktan kaçınmak için ; Her düşündüğünüzü söylemeyin, uluorta konuşmayın.

  ALAY VE KİNAYE :
  Görgülü bir sekreter alay, kinaye, dedikodu, iğneleme vb. içeren türde konuşmalar yapmaz. Örneğin, büroya birisi girip çıktığında, odadan ayrılır ayrılmaz arkasından "Aman, bu da kaç yıldır bu işi yapıyor. Hala öğrenemedi, hep açıklama bekliyor" türü konuşmalar yapmanız doğru olmaz. Onlarla ilgili eleştirileriniz varsa ya yüzlerine söylersiniz (tabii ki başkalarının yanında değil) ya da arkalarından konuşmazsınız. İnsanların yüzüne gülüp, arkasından çekiştirmek ya da söylenenlere cevap verirken imalı konuşmak, karşınızdakileri küçük düşürecek bir şey söylemek doğru değildir.
  sponsorlu bağlantılar

   Konuyu Beğendin mi?
 2. 2011-02-24 #2
  Teşekkürler ....
 3. 2011-03-01 #3
  Alıntı:
  Kayıtsız Üye Nickli Üyeden Alıntı
  nezaket bildiren sözcüklerin neler olduğu
  arkadaşlar nezaket bildiren sözcükler nelerdir anlamları nedir nerelerde kullanılıraçıklamaları ile yazmamız gerekiyormuş ilkokul 3 e giden kızımın ödevi bir türlü bulamadım

 4. 2011-03-02 #4
  Cümlelerinize 'lütfen' diyerek başlayın:
  Gündelik hayatın kaosu içinde ya acelemiz vardır ya sinirliyizdir ya da herhangi başka bir problemimiz vardır. Bu nedenle nezaketin temel kuralı olduğu halde cümlelerimize 'lütfen'le başlamayı hep ihmal ederiz ya da erteleriz. Oysa bu sihirli sözcüğün varlığı ya da yokluğu karşımızdaki insanla aramızdaki iletişimi, iyi ya da kötü yönde etkileyebilir. 'Lütfen bana şu gazeteyi uzatır mısın?' cümlesi ile 'Gazeteyi uzatsana' arasında büyük fark vardır.

  TEŞEKKÜR EDERİM

  Dünyada en çok söylenen kelimenin ` Teşekkür Ederim ` kelimesi olduğunu biliyor musunuz ? Artık bugün bu kelime, medeni dünyanın parolası ve şifresi olmuştur. Parola ve şifreyi bilmeyenler içeri giremez ! Teşekkür ederim, sihirli bir kelimedir. Çünkü söyleyene hiçbir zararı dokunmaz, sayılamayacak kadar çok faydası olur. İşte sihiri buradadır.


  Konuşurken pek çok kimse, konuşmada görgü ve nezaket kurallarını unutmaktadır. Halbuki özellikle konuşurken bu kurallara uymak gerekir. Herhangi bir kimseye hitap etmede ilk kural, ifadelerin gayet nazik ve saygılı olmasıdır. Bayanlarla konuşurken çok nazik olmayı ihmal etmemeli ve sert deyimler kullanmaktan kaçınılmalıdır.
  · Dedikodudan kaçınınız. Dedikodunun yüzde yüz doğru olduğunu bilseniz dahi, sizden duyulması hoş değildir.
  · Hiç kimseye duymasını istemediği bir şeyi söylemeyiniz. Bunu iyi teşhis ediniz.
  · Şişmanlıktan şikayeti olanlara kesinlikle ` Biraz kilo almışsın` demeyiniz.
  · Hiç kimseye `Anladınız mı?` demeyiniz, `Anlatabildim mi?` deyiniz.
  · Bu gün sizi çok iyi gördüm deyiniz.
  · Konuşmayı tekelinize almayınız.
  · İmkan dahilinde sıkıcı konuşma konularını değiştirmeye çalışınız.
  · Çok susmayınız. Nerede, ne zaman ve nasıl konuşulacağını biliniz.
  · Konuşmaya başlayınca kendi kendinizi kontrol etmeyi ve dinleyenleri tesiriniz altında tutmayı biliniz.
  · ` İyi dinleyici, iyi konuşmacıdır!` sözünü hiç unutmayınız.
  · Yeni tanıştıklarınızla konuşurken resmiyeti hiç ihmal etmeyiniz.
  · Konuşanın sözünü kesmeyiniz.
  · Çatışmaya girilebilecek konuları ilk fırsatta değiştiriniz.
  · Özel olarak konuşan iki kişiye kulak misafiri olmanın çok ayıp olduğunu biliniz.
  · Bir toplulukta kendi zenginliğinizden bahsetmenin doğru olmadığını unutmayınız.
  · Bir bayana istemediği müddetçe ismiyle hitap etmeyiniz.
  · Davranışlarınızın, tavır ve hareketlerinizin daima mütevazi, hoş ve zarif olması gerektiğini aklınızdan hiç çıkarmayınız.
  · Bütün konuşmalarınızda `Sen` yerine `Siz` diye hitap ediniz. (Ancak çok yakın, samimi ve yaşıtınız olan kimselere `sen` diye hitap edilebilir.)
  · Bir kişiye de çok sayıda kişiye de emir verirken `Siz` şeklinde ve `Soru` şeklinde emir verilmelidir. Yapar mısınız? Gider misiniz? kelimeleri, karşınızdaki kişiye sorulmuş bir soru değil, kibar ve nazikçe verilmiş birer `Emir`dir.

 5. 2012-09-26 #5
  Alıntı:
  Misafir Nickli Üyeden Alıntı
  arkadaşlar nezaket bildiren sözcükler nelerdir anlamları nedir nerelerde kullanılıraçıklamaları ile yazmamız gerekiyormuş ilkokul 3 e giden kızımın ödevi bir türlü bulamadım
  nezaket bir kişinin birine siz biz diye konuşmasısdır... he ayrıca bir kişinin düzgün oturup kalkamsı nezakettir...

  sponsorlu bağlantılar
 6. 2013-01-24 #6
  Alıntı:
  Kayıtsız Üye Nickli Üyeden Alıntı
  nezaket bildiren sözcüklerin neler olduğu
  teşekkür ederim,ellerine salık,rica ederim.

 7. 2013-02-18 #7
  Alıntı:
  Misafir Nickli Üyeden Alıntı
  arkadaşlar nezaket bildiren sözcükler nelerdir anlamları nedir nerelerde kullanılıraçıklamaları ile yazmamız gerekiyormuş ilkokul 3 e giden kızımın ödevi bir türlü bulamadım
  acaba 3\c ye mi gidiyor ?

  Okunma: 26145 - Yorum: 6 - Amp