Nene Hatunun Hayatı ve Resimleri - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Nene Hatunun Hayatı ve Resimleri

 1. sponsorlu bağlantılar
  Nene Hatun (1857 - 1955)

  292 - Nene Hatunun Hayatı ve Resimleri

  Erzurum'da doğdu. 98 yıl Erzurum'da yaşadıktan sonra yine Erzurum'da, zatürre hastalığından hayata vedâ etti. Ölümünden üç ay önce Türk Kadınlar Birliği tarafından yılın annesi seçilmişti.

  Tarihimizde 93 Harbi olarak anılan 1877 - 1878 Osmanlı - Rus Savaşı sırasında, Erzurum'daki Aziziye Tabyası'nın savunulmasında kahramanca çalıştı. Adını bu şekilde tarihe yazdırdı. Mücâdeleye, küçük yaştaki oğlunu ve kızını evde bırakarak katılmıştı. O sıralarda 20 yaşlarında genç bir gelindi.

  293 - Nene Hatunun Hayatı ve Resimleri

  7 Kasım 1877 gününün gece yarısında, bölge halkından olan Osmanlı vatandaşı Ermeni çeteleri Erzurum'un Aziziye Tabyası'na girmeyi başarmışlardı. Tabyayı koruyan Türk askerlerini öldürdüler. Arkadan gelen Rus askerleri, hiçbir mukavemetle karşılaşmaksızın tabyayı ele geçirdiler. Baskından yaralı olarak kurtulmayı başaran bir er, şehir merkezine ulaşıp kara haberi Erzurum'lulara ulaştırdı. Sabah ezanından hemen sonra minârelerden şehir halkına duyuru yapıldı. "Moskof askeri Aziziye Tabyası'nı ele geçirdi." Bu haber, Erzurum halkı tarafından, vatan savunması için emir telakki edildi. Silâhı olan silâhını, olmayanlar; balta, tırpan, kazma, kürek, sopa ve taşları ellerine alarak Tabya'ya doğru koşmaya başladı. Kadın - erkek tüm Erzurum halkı yollara dökülmüştü. Koşanlar arasında, erkeği cephede çarpışan bir tâze gelin de vardı. Ağabeyi bir gün önce cepheden yaralı olarak gelmiş ve kollarında can vermişti . Üç aylık bebeğini emzirmiş, "Seni bana Allah verdi. Ben de O'na emânet ediyorum." Diyerek vedâlaştıktan sonra birkaç saat önce ölen ağabeyinin kasaturasını alarak sokağa fırlamıştı.

  Erzurumlular, ölüme gittiklerini bildikleri halde, Aziziye Tabyası'na doğru koşuyordu. Tabyaya yerleşmiş olan Rus askerleri, gelenlere yaylım ateşi açtı. Ön sıradakiler o anda şehit oldular. Arkadakiler, geri çekilmek yerine daha bir kararlı ve hızlı olarak ileri atıldılar. Demir kapılar kırılıp içeri girildi. Boğaz boğaza bir savaş başladı. Mükemmel silâhlarla donanmış Moskof ordusu, baltalı - tırpanlı, taşlı - sopalı eğitimsiz halk karşısında ancak yarım saat tutunabildi. 2300 Moskof öldürülüp, Tabya geri alındı. Türkler, 1000 kadar şehit vermişlerdi.

  294 - Nene Hatunun Hayatı ve Resimleri

  Hemen yaralıların tedâvisine başlandı. Nene Hâtun da yaralılar arasındaydı. Fakat o yarasına aldırmıyor, evindeki bebeğini unutmuş, diğer yaralıların kanını durdurabilmek, yaralarını sarmak için çırpınıyordu. Nene Hâtun böyle bir ortamda tanındı ve saygı ile sevil di.

  O'nun, vatan için gece başlayan mücâdelesi, tüm düşman Erzurum'dan kovuluncaya kadar devam etti. Erzurum'un her karış toprağında cephâne taşırken, yaralılara hemşirelik yaparak, yemek pişirerek, su dağıtarak, hizmetten hizmete koşarak destanlaştı. Gazi Ahmet Muhtar Paşa'nın zaferinde Nene Hâtun'un ve O'nun vatan aşkını paylaşan sivil insanların da payı vardı.

  Savaştan sonra da Nene Hâtun, destan kahramanlarına yaraşır bir asâletle yaşadı. Kendisini ziyâret eden NATO'da görevli Amerika'lı subayın bir sorusuna: "O zaman vazifemi yapmıştım. Bu gün de ilerlemiş yaşıma rağmen aynı hizmeti, daha mükemmeliyle yapacak güç ve heyecana sahibim." cevabını vermişti.

  295 - Nene Hatunun Hayatı ve Resimleri

  sponsorlu bağlantılar

   Konuyu Beğendin mi?
  Güncelleme : 2017-05-27
 2. 2011-03-09 #2
  nene hatun benim 2.ciannemmmmmmmmm
 3. 2011-03-28 #3
  böylesine yüceliği ancak bir türk kadını yapabilir. nene hatun bizim türk ordusunun herzaman annesi olmayı hakediyor
 4. 2011-04-15 #4
  ne kadar yürekli böyle bir annem olsaydı onun için bebek yaşta bile evde kalırdım ne kadar yürekli bir insansın seni çooooooooooooooooooooooooooooook ama çoooooooooooooooooooooooooooooooooooooook seviyoruz
 5. 2011-12-19 #5
  nene hatun bence çok cesurk bir kadın bence çok ii bişi yapmış zve zatürreden ölmüş yha ona üzüldüm o bizim bir 2. annemiz
  sponsorlu bağlantılar
 6. 2011-12-20 #6
  yav şu erzurumlulara bak okadar silah yok bişey yok gene alıyorlar
 7. 2012-02-17 #7
  nene hatun çok cesur bir türk kadının olarak kendini göstermiş türk kadın şehitlerimizdendir
 8. 2012-07-03 #8
  Tabiki Nene Hatun Damarlarında Şüphesiz Türk Kanı Taşıyan Bi Kadın Bi Anneydi Rabbim Onu Yüceltsin İnşallah Nurlar İçinde Uyusun.
  Lakin Bildiğim Bi Anne Sevgisi Varki Bugun Eski Toprak Bütün Anneler Aynıdır. İnanmıyorum ki Bi Anne Evladı İçin Kardeşi İçin Şüphesiz Canını Seve Seve Verir Allah Türk ü Korusun Ve Yüceltsin Türk ün Türkden Başka Dostu Yoktur. Ne Mutlu Türküm Diyene.

 9. 2013-02-18 #9
  nene hatun ülkemizin sayılır hatunlarından biri dir
 10. 2013-02-23 #10
  nene hatun çok büyük bir fedakarlık yapmıştır,bence nene hatun kendisini değil de diğerlerini düşünüyo
  sponsorlu bağlantılar
 11. 2014-02-28 #11
  bence nene hatun çok iyi biri vatanı için çok büyük fedakarlık yapmış.]
 12. 2014-06-24 #12
  BENİM ÖYLE ANNEM OLSAYDI HİÇ YANNIZ BIRAKMAZDIM
  Okunma: 32586 - Yorum: 11 - Amp