Türkiyedeki Erozyonun Doğal Denge Üzerindeki Önemi Nedir? - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Türkiyedeki Erozyonun Doğal Denge Üzerindeki Önemi Nedir?

 1. sponsorlu bağlantılar
  Toprak tabakasının süreç içinde aşınmasına erozyon denir.

  Türkiye’de doğal afetler konusu içinde yer alan erozyon, İç Anadolu (özellikle Konya ve Tuz Gölü civarı) ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde rüzgar erozyonu, Doğu Anadolu Bölgesi’nde de akarsu erozyonu olarak karşımıza çıkar. Türkiye’de en az erozyon Karadeniz Bölgesi’nde görülür.

  Türkiyedeki Erozyonun Doğal Denge Üzerindeki Önemi Nedir?

  Türkiye’de matematik konumu nedeniyle buzul erozyon etkili değildir. Erozyon yavaş ilerleyen bir olaydır. Heyelan gibi birden olmaz.

  Erozyon ile beraber ,tarımsal verim ve üretim azalır. Toprak tabakası inceldiği için çölleşme başlar. Toprağın su tutma kapasitesi ve barajların ömrü kısalır. Erozyon olduğu zaman delta ovaları genişler, çünkü delta ovalarını akarsu erozyonları beslemektedir. Ayrıca tarımla uğraşanların sayısı azalacağı için köyden kente göç artar. Bitki ve hayvan türlerinde de azalma meydana gelir.

  sponsorlu bağlantılar

   Konuyu Beğendin mi?
  Güncelleme : 2017-09-13

Konu Etiketleri

türkiye'deki erozyonun doğal denge üzerindeki etkileri, türkiyede erozyonun bireysel ve işbirliğine dayalı çözüm önerileri, türkiyede erozyonun ekolojik etkileri nelerdir, türkiyede erozyonun ekolojik etkilerinin araştırılması

  Okunma: 3868 - Yorum: 0 - Amp