Gebelikte İshal ve Gaz Sancıları - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Gebelikte İshal ve Gaz Sancıları

 1. 39 haftalık hamileyim. sık sık gaz sancılarım oluyor ve günde birkaç defa ishale benzer şekilde WC ye gidiyorum. büyük abdestin rengi koyu yeşil. bunun sebebi kullandığım ilaçlar olabilir mi? ve bunun altında başka sebepler aramalı mıyım?
  sponsorlu bağlantılar


   Konuyu Beğendin mi?
 2. 2009-12-30 #2
  Herşeyden önce doktorunuza danışmanız gerekmektedir

  Gebelikte görülen ishallerin bazıları çok aşırı süt tüketilmesi ve çok aşırı sıvı gıda tüketilmesi gibi etkenlere bağlı olabilirken, bir kısmıda besin zehirlenmeleri sonucu ortaya çıkar. Yani bağırsak enfeksiyonları oluşur. Bu tür zehirlenmeler bilhassa yaz aylarında görülür. Bununla beraber, özellikle uzun süren ishallerde parazit ve bakterilere bağlı oluşan kolera, tifo, dizanteri gibi enfeksiyonlar da görülebilmektedir. İshal sulu dışkı yapmak demektir ve genellikle kendini günde üç kereden fazla dışkılama olarak gösterir. Bu süreçte kramplar yaşanabileceği gibi tamamen sancısızda olabilir. Dışkının kokusu, kıvamı ve rengi değişime uğrar ve bazen mide bulantısı da görülür.

  Gebelikte görülen ishallerin bazıları çok aşırı süt tüketilmesi ve çok aşırı sıvı gıda tüketilmesi gibi etkenlere bağlı olabilirken, bir kısmıda besin zehirlenmeleri sonucu ortaya çıkar. Yani bağırsak enfeksiyonları oluşur. Bu tür zehirlenmeler bilhassa yaz aylarında görülür. Bununla beraber, özellikle uzun süren ishallerde parazit ve bakterilere bağlı oluşan kolera, tifo, dizanteri gibi enfeksiyonlar da görülebilmektedir.

  Yaz döneminde hava sıcaklığının artması besinlerin saklama koşullarının kötüleşmesine neden olur ve özellikle süt ve süt ürünleri, kremalı yiyecekler, tavuk eti, mayonez, yumurta, kırmızı et, deniz ürünleri dış ortamda çok kısa sürede kalsalar dahi bakterilerin saldırısına uğrayarak bozulurlar. Bunun yanında dışarıda hijyene özen gösterilmeden üretilen gıdalar da besin zehirlenmelerine neden olabilir. Gıdalar hazırlanırken ve yenirken ellerin temizliği ve sebze ve meyvelerin yıkanmasına ne derece önem verildiği de besin zehirlenmelerinin oluşumunda ana faktörlerdir.

  Gebelikte bir başka ishal etkeni ise Listeria'dır. Pastörize edilmemiş sütlerden yapılmış peynirlerden bulaşan bu bakteri genellikle belirtisiz seyreder. Bazen gripal enfeksiyon belirtileri yapan, bazen ise uzun süren ishallere neden olan bu bakteri toprakta, suda ve kanalizasyon sistemlerinde yaşar ve buradan da evcil ve vahşi hayvanlara, kuşlara, sineklere ve kabuklu deniz hayvanlarına geçer. Bakteriyi taşıyan hayvanın gübresi ile yetiştirilmiş sebze ve meyvelerde, pastörize edilmemiş sütte, kırmızı ette, tavuk etinde, deniz ürünlerinde ve yeterince işlenmemiş sütlerden yapılan peynirlerde bulunan bakteriler insanlarda listeria enfeksiyonuna neden olabilmektedir. Bundan korunmanın en iyi yolu özellikle Fransızların tükettiği Camembert türü peynirler ve diğer pastörize edilmemiş sütlerle yapılan peynir türlerinin yenmesinden kaçınılmasıdır.

  Böyle bir durum oluştuğu takdirde bunun en iyi
  tedavisi bakterilerin dışkıyla dışarı atılması olduğundan, ishalin kesilmesi için kullanılan ilaçlar zararlı olabilir. Bunun yerine hamilenin serum şeklinde verilen sıvılarla ve sindirim sistemini tahriş etmeyen gıdalarla beslenmesive ishalin geçmesinin beklenmesi en güzel tedavidir. Çoğu ishal bu tedaviye yanıt verir ve kramplar ve aşırı dışkılama ortadan kalkar. Bebek bu durumda ishalden ve tedaviden olumsuz etkilenmez.

  Bir günden fazla süren ishallerde ise daha ciddi bakteriler ve parazitler söz konusu olabileceğinden gaita tetkiki ve gerekirse kültürü ve bulunan etkenen yönelik uzun süreli tedavi daha uygun olacaktır. Anne adayında uzun süren her ishal durumunda listeria da mutlaka akla gelmeli ve buna yönelik tetkikler ve tedavi uygulanmalıdır. Bu tür sorunlardan korunmak için uygulanması gerekenler ise :-- Sebze ve meyveleri yemeden önce kesinlikle çok iyi yıkayınız.

  - Pastörize olmayan süt ve süt ürünlerini kullanmayınız. - Tüm gıda maddelerinin üzerinde üretim tarihi ve son kullanma tarihi ibaresi arayınız ve kesinlikle tarihi geçmiş besinleri yemeyiniz.
  - Çiğ yumurta, çiğ her türlü et (tavuk, kabuklu deniz hayvanları, balık, kırmızı et gibi) yemeyiniz.
  - Sucuk, sosis, hamburger ve bu gibi gıdaları muhakkak pişirip yiyiniz.
  - Hijyenik koşullarını gözünüzün tutmadığı hiçbir lokanta, büfe ve bu gibi yerlerde yemek yemeyiniz.

  Okunma: 10087 - Yorum: 1 - Amp