Türklerin Kullandığı Alfabeler ve Özellikleri - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Türklerin Kullandığı Alfabeler ve Özellikleri

 1. sponsorlu bağlantılar
  Türkiye Cumhuriyeti`nde bugün kullanılmakta olan alfabeye gelinceye kadar Türklerin alfabelerini birkaç kez değiştirdikleri bilinmekte ve bu konuda şöyle dörtlü bir dizi yapılmaktadır: Göktürk, Uygur, Arap, Latin.

  Böyle bir sıralama gerçeği tümüyle yansıtmadığı gibi adlandırmaların "Arap" ve "Latin Alfabesi" diye yapılması da bazı kavram ve değerlendirme kargaşasına yol açmaktadır. Tarih boyunca çok geniş ülkelere yayılan ve çok değişik kültürlerle ilişkiler kuran Türkler bu dört alfabenin dışında ,başka alfabeler de kullanmışlardır. Gününüzde de söz konusu dört alfabeden başka alfabeler kullanan Türkler vardır.

  Öte yandan, İslamiyet'le birlikte Türkler arasında yaygınlık kazanan alfabe, salt Arapların kullandıkları harflerden ibaret olmayıp, ona bazı eklemeler de yapılmıştır. Bu nedenle eski yazı ya da Osmanlı alfabesi diye de nitelenen alfabe, Arap alfabesinin Türkçe`ye uygunluk sağlamasına çalışılan geliştirilmiş bir biçimi idi. Bu nedenle ona Arap alfabesi değil Arap kökenli alfabe demek daha doğru bir niteleme olur.

  Bunun gibi, Türkiye Cumhuriyeti`nde kullanılan alfabe de özgün bir Latin alfabesi olmayıp Latin kaynaklı yeni Türk alfabesidir. Nitekim söz konusu alfabenin kabulünü öngören 1928 tarihli yasa "Türk Harflerinin Kabul ve Tatbiki Hakkında Kanun" başlığını taşımaktadır.

  Türklerin Tarih Boyunca Kullandıkları Alfabeler

  1. Göktürk Alfabesi

  2. Uygur Alfabesi

  3. Arap Alfabesi

  4. Latin Alfabesi

  sponsorlu bağlantılar

   Konuyu Beğendin mi?
  Güncelleme : 2017-08-18
 2. 2011-03-16 #2
  neden bu yazan bilgi kısa güzel ama uzun olmalı çünkü proje ödevimmmmmmmmmm her şey var bu yok öylle mi
 3. 2012-10-18 #3
  kullandıklarıc alfabeler hakkında bilgi yazılsa daha güzel olabilidi. ama yinede güzel
 4. 2012-11-06 #4
  bence güzel , teşekkürler .

Konu Etiketleri

türkler çin alfabesini kullandı mı, türklerin kullandığı alfabeler kısaca, türklerin kullandığı alfabelerin özellikleri, türklerin kullandığı ilk alfabe nedir

  Okunma: 15458 - Yorum: 3 - Amp