Yazı Tekerlek ve Ateşin İnsanlık İçin Önemi - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Yazı Tekerlek ve Ateşin İnsanlık İçin Önemi

 1. sponsorlu bağlantılar
  Yazının Bulunuşu

  Tarih öncesinde insanlar, iletişimi çizerek sağlamışlardır. İşaretler ve çizilen resimlerle anlaşmaya çalışmışlardır. Çizgilerden, şekillere, şekillerden resimlere doğru giden bu süreç aslında yazıya hazırlık oluşturur. Yontma taş (paleolitik) devrindeki mağara duvarlarında, yaşadıkları ve gördükleri olayları, nesneleri, doğa karşısındaki savaşlarını ya da korkularının resimlerini çizerek anlattılar. Kuşkusuz bu resimleri, yazının temelini oluşturduklarını bilmeden çizdiler! İletişim kurmak için kullanılan birçok yol vardır. Ateş, duman, ışık… vb. hepsi bir süre sonra kayboldu, kalıcı olamadı. Bu yollar, ancak birbirine yakın mesafedeki kişiler tarafından kullanılabildi. Bu durum karşısında belirli bir alan ve zaman arasında kısıtlanamayacak yollar arandı. İletişimin kayalar üzerine çizilen resimlerle kalıcı olması sağlandı. Ancak resim çizmek her zaman istenilen iletişimi sağlayamadı. Süreç içinde yaşanılan deneyimlerle soyut ifadelerde resmin iletişimi tam olarak karşılamada yetersiz kaldığı, yanlış anlaşılmalara neden olabildiği görüldü. İletişim kurma ihtiyacı ve insanın evrimi ile M.Ö. 3000 yıllarında ilk harfli alfabenin bulunması görsel yazılı iletişim sorununun çözülmesindeki en büyük aşama olmuştur.

  Tekerleğin İcadı

  Tekerleğin nasıl ve ne zaman keşfedildiğini kesin olarak bilmek mümkündeğil. Ancak arkeolojik buluntular, taş kabartmalar ve duvar resimleriyardımıyla bazı bilgilere sahibiz. İlk tekerleğin Mezopotamya’da M.Ö.5000’lerde bulunduğu sanılıyor. Ancak o dönemde tekerleğin seramik kapyapmak için seramikçi çarkı olarak kullanıldığı kabul ediliyor. Taşımacılıkamacıyla tekerlek ilk kez, Sümerler’in M.Ö. 3000’de geliştirdiği kağnıdakullanıldı. Sümerler iki tekerlekli savaş arabasını M.Ö.2800’de geliştirdi. İlkkağnı ve arabalar, sığır veya merkeple çekilirdi. Dört tekerlekli arabalarM.Ö.2500’de yapıldı. O dönemde tekerlekler, kağnı tekerleği gibi düzkeresteden yapılırdı. Günümüzdeki at arabalarında kullanılan tekerlekparmağı, M.Ö. 2000’de icat edildi. Parmaklı tekerlekler hafif olduğu içinönce savaş arabalarında ardından da yük arabalarında kullanıldı.

  Ateşin Bulunuşu

  Takriben 900.000 yıl önce gerçekleştiği tahmin edilen "ateşin kontrollü kullanımı", evrimin önemli aşamalarından biri. ateş, vahşi hayvanlardan korunmanın yanı sıra, pişmiş et yemeye başlama ve bu sayede sindirimi kolaylaşan etlerden daha fazla kalori alarak büyüyen homo sapiens beyninin besin ihtiyacını daha kolay karşılayabilme gibi önemli bir avantaj da sağlıyor.

  sponsorlu bağlantılar

   Konuyu Beğendin mi?
  Güncelleme : 2017-08-23
  Okunma: 6777 - Yorum: 0 - Amp