Türkçenin Sorunları ve Çözüm Yolları - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Türkçenin Sorunları ve Çözüm Yolları

 1. sponsorlu bağlantılar
  Türkçeyi yıpratan, dilde kirlenmeye neden olan temel sorunlar arasında günümüzde, gençlerin cep telefonu ve bilgisayarda sohbet programlarında kullandıkları dil; televizyonlarda, dizilerde, haber ve, dizi karakterlerinin taklit edilmesiyle ortaya çıkan dil; ticari kesimin tabelalarda kullandığı yazılı dil ve yöresel ağızların, sözlü ve yazılı, İstanbul Türkçesini bastırması.

  Neden yabancı kelimeler kullanma gereği duyuyoruz peki; diye soracak olursak bunun belli başlı birkaç nedeni var. En önemli nedeni olarak da o dile duyulan hayranlık demek yanlış olmaz. Tabi yabancı kelimeler deyince İngilizceyi kastediyorum. Her çağın kendine özgü bir popüler kültürü oluşuyor, nasıl ki bir zamanlar herkes Fransızca öğrenmek, Fransızca konuşmak istiyordu, günümüzün popüler kültürü olarak da şu anda herkes İngilizceye karşı bir hayranlık içerisinde. Sanki bir kelimeyi Türkçe değil de İngilizce söyleyince daha aydın, daha entelektüel biri olduğu izlenimi yarattırmaya çalışıyorlar.

  Türkçenin Sorunları ve Çözüm Yolları


  Türkçenin diğer biri sorunu da şu: Üretim yapanlar ürünlerine her nedense Türkçe isim vermek istemiyorlar. Yeni bir ürün ortaya koyduklarında, o ürüne isim arayışı içine girdiklerinde Türkçe isimlerden ziyade yabancı kelimeler düşünüyorlar. Neden diye sorduğunuzda da, e işte insanlar Türk malına güvenmiyor, yabancı marka gibi durunca daha çok satış oluyor. Ne kadar yanlış bir düşünce. Siz madem bir ürün üretiyorsunuz neden kendinize güvenmiyorsunuz. Eğer kaliteli bir mal ise insanların sizin ürettiğiniz ürünü almaması için hiçbir neden yok.

  İsterseniz Türkçenin eğitim dili olmasıyla ilgili bazı kaygıları paylaşalım bugün. Zaman zaman bilim adamlarının, zaman zaman iletişim araçlarında köşe yazarlığı veyahut da sunuculuk yapan kişilerin kullandığı bir tabir var "Türkçeden bilim dili olur mu? Filanca hoca, filanca öğretim üyesi Türkçeden bilim dili olmaz" gibi ifadeler kullandığına dair haberlere rastlıyoruz. Türkçeden neden bilim dili olmasın. Yani Türkçenin bilim dili olmasını engelleyen bir sorun mu var bu dilde. Böyle bir şey kesinlikle kabul edilemez. Çünkü bir dil yazı dili olmuşsa, bir dil yüzyıllardan beri kullanılan bir dil olmuşsa, bir dil canlı olarak yaşatılıp hem sözlü hem de yazılı olarak pek çok eserin yaratılmasında kullanılabilmişse bilim dili olmaması için neden ne? Bu muhtemelen bizim dili kullanma konusunda yeterli duyarlılığa sahip olup olmayışımızla alakalı.

  hem sorunları ortaya koyuyorum hem de çözümleri mümkün olduğunca önermeye çalışıyorum. İkinci aşamada yapılması gereken bilinç oluşturma sürecini uygulamaya koymak. Bilinç oluşturma sürecinde sık sık, özellikle de genç kuşağa ciddi bir bilinçlendirme, özellikle dil konusunda bir bilinçlendirme yapmak son derece önemli. Bu noktada da yine iletişim araçlarından, bireyin diğer bireylerle ilişkilerinin oluşmaya başladığı toplumsal ortamdaki ilişkilerden yararlanmak gerekiyor.

  Ticari gruplarımızın da çok ciddi bir bilinç ve duyarlılık içerisinde hareket etmelerini sağlamak gerekiyor. Bunu cezalandırmak yöntemiyle elde etmeyi düşünenler olduğu gibi ödüllendirmek yöntemiyle elde etmeyi düşünenler de var. Ben ödüllendirmek yöntemiyle elde etmeyi düşünenlerden biriyim.

  Bir diğer konu iletişim araçlarında kullanılan dili en yoğun olarak kullanan kişiler olan özellikle haber sunucularının, spikerlerin kullandığı dil. Yani spiker kelimesi artık dilimize yerleşmiş durumda kullanabiliriz, kullanılıyor da nitekim ama, işte bu, o kelimeyi ne zaman edindiğimize bağlı bir şey. Siz o kelimeyi ilk defa edindiğinizde spiker olarak dağarcığınıza yerleşmişse, sunucu kelimesini yerleştirmek ancak bilinçli bir gayretin bilinçli bir çabanın sonucunda mümkün. Siz Türk insanına her akşam haber sunuyorsunuz ve her akşam herkesin evine konuk oluyorsunuz. Ama Türkçeyi doğru ve güzel bir biçimde paylaşmıyorsunuz. O halde burada ciddi bir sorunla karşı karşıyayız. Düzeltilmesi gereken unsurlardan birisi de kesinlikle bu.

  Şimdi biliyorsunuz kısaltmalarla ilgili, yine İngilizce'nin etkisiyle, yani Amerikan kültüründe bunların var olduğundan sanırım geçen hafta bahsetmiştik; çünkü konuşma dilinde özellikle dilde tasarruf veya uzun adları söylemek yerine kısaltma adı altında bu bir kültür. Bizim kültürümüzde kısaltma eğilimi yok. Yani Türkçenin kısaltma yapma eğilimi yok.

  Ege Üniversitesi Türk Dili Bölüm Başkanı Prof. Dr. Metin Ekici

  sponsorlu bağlantılar

   Konuyu Beğendin mi?
  Güncelleme : 2017-10-17
 2. 2012-03-26 #2
  çok doğru hocam tebrik ederim kaleminize sağlık ödevimdede işe yaradı saolun..
 3. 2012-05-08 #3
  bencede çok doğru :)
 4. 2012-10-01 #4
  geyet acıklaması aydınlatıcı olmus
 5. 2012-11-06 #5
  Çok saol emeğe saygı :)
  sponsorlu bağlantılar
 6. 2012-11-07 #6
  Süper olmuş.
 7. 2012-11-28 #7
  bence çok güzel olmuş . çokta aydınlatıcı saolun .elinize sağlık.
 8. 2012-11-28 #8
  Alıntı:
  Misafir Nickli Üyeden Alıntı
  çok doğru hocam tebrik ederim kaleminize sağlık ödevimdede işe yaradı saolun..
  bence haklısın 100 aldım ödevimden iyi akşamlar...!!!!!!!!

 9. 2012-11-28 #9
  Hocam elinize sağlık ödevimden 100 Puan aldım iyi akşamlar...!!!!!!!
 10. 2012-12-16 #10
  süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr
  sponsorlu bağlantılar
 11. 2012-12-16 #11
  yardımınız için teşekkür ederim
 12. 2013-05-10 #12
  çok ayrıntılı ve açıklamalı olmuş ödevimde çok işe yaradı teşekkür ederim.
 13. 2014-12-22 #13
  Yardımınız için saol elinize sağlık
  :)))

 14. 2014-12-30 #14
  çok teşekür ederiz hocam işime çok yaradı
 15. 2015-05-14 #15
  Sayende projemden 100 aldim tesekkur ederim
  sponsorlu bağlantılar

Konu Etiketleri

Türkçenin sorunları ile ilgili kompozisyon, Türkçenin sorunları ile ilgili makale, Türkçenin sorunları nelerdir, Türkçenin sorunları ve çözüm önerileri

  Okunma: 18300 - Yorum: 14 - Amp