Doğa İle İlgili Kompozisyon Örneği - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Doğa İle İlgili Kompozisyon Örneği

 1. sponsorlu bağlantılar
  Ağaçlar, bir memleketin doğal zenginlikleridir. İnsanlara ve yurda büyük yararları vardır. Memleket ekonomisine katkıda bulunduğu gibi insanları toprak kayması, sel gibi doğal felaketlerden korur, iklim şartlarını düzenler.

  Ağaç, tabiatın süsüdür. Allah'ın insanlara bağışıdır. Bizde ağaç sevgisi, köklü, gelenekleşmiş bir sevgidir. Deyimlerimizde şiir ve türkülerimizde bu sevginin göz alıcı izlerine rastlamak mümkündür.

  Doğa İle İlgili Kompozisyon Örneği


  Ancak, bazı kendini bilmez, cahil kişiler, toprak kazanmak, yakacak elde etmek gibi çeşitli bahanelerle yaş ağaçlara acımasızca kıyarlar. Ufacık bir çıkar kaygısı yüzünden büyük bir zarara sebebiyet verilir. Ünlü şairimiz Mehmet Emin Yurdakul, bir şiirinde

  Ey hemşehri! Sakın kesme,yaş ağaca balta uran el unmaz!Na, kütükler!.. Nice yıldır,hiçbirine kervan gelmez, kuş konmaz;Bunları kes, o baltanlabu çürümüş ağaçları yere ser! derken, insanlarımıza ne kadar yerinde ve içten bir öğüt vermektedir.

  Gerçekten, yaş ağaç kesen bir insan, bir canlıya kıydığı için cani sayılır. Allah ve kul katında da günahkardır. Ayrıca, şairimizin de dediği gibi, hiçbir zaman esenliğe kavuşmaz.

  Ağaç ve ağaç sevgisiyle ilgili atasözleri:


  Ağaç, ağaç içinde büyür.

  Ağaç, yapraklarıyla güzeldir.

  Ağaca dayanma kurur; insana güvenme ölür.

  Ağacın meyvesi olunca, başını aşağı salar.

  Ağacın yemişini ye; kabuğunu soyma.

  Ağaç ve ağaç sevgisiyle ilgili özdeyişler:

  Bir ağacın ölümü, büyük bir mimari eserin kaybı gibidir. A. Hamdı Tanpınar

  İyi bir ağaca sarılan rüzgârsız kalmaz. Cervantes

  sponsorlu bağlantılar

   Konuyu Beğendin mi?
  Güncelleme : 2017-07-29

Konu Etiketleri

doğa ile ilgili kompozisyon giriş gelişme sonuç, doğa ile ilgili kompozisyon kısa, doğa ile ilgili yazı kısa, doğanın önemi ile ilgili yazı, tabiat ile ilgili kompozisyon

  Okunma: 78004 - Yorum: 0 - Amp