Liderlik Çeşitleri - Liderlik Türleri - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Liderlik Çeşitleri - Liderlik Türleri

 1. sponsorlu bağlantılar
  Belli bir durumun yada grubun gereksinimlerini veya örgütsel amaçları en iyi karşılayabilen, yerine getirebilen liderdir. Buna kısaca liderliği açıklama durumsallık yaklaşımı denir. Durumun gerektirdikleri liderin davranışlarını belirler demek, liderlik örgütsel bir niteliktir demeye varır.

  Özellik Yaklaşımı

  Bazıları kişisel özellikleri nedeniyle liderdirler. Bu konuda ileri sürülen kişisel özellikler kültürlere göre farklılık gösterir. Uyumluluk ve etkililik gibi.

  Etkileşimci Yaklaşım

  Durumun gerektirdikleri veya grubun gereksinimleri örgütsel amaçları gerçekleştirme gerekleri ile kişisel nitelik arasında bir etkileşim vardır.

  Demokratik Lider

  Kuvvet kullanma ve korkutmadan çok karşısındakine örnek olma ve inandırma yolunu seçen, astların duygu ve fikirlerine önem vererek onlara önemli oldukları fikrini aşılamaya çalışan ve karar almaya katılmalarını teşvik eden lider şeklidir.

  Liderlik Çeşitleri - Liderlik Türleri


  Otokratik Lider

  Astlarına söylediklerinin aynen yapılmasını isteyen, astların liderin kararlarını etkilemesine izin vermeyen, sonuçlara ulaşmada korkutma, tehdit ve bulunduğu makamın otoritesini kullanan lider şeklidir.

  Biçimsel Önder

  İşletmenin yapısı içinde bir sistem yada hiyerarşideki makamlara atanan, bir makam işgal ettiğinden ve bu makamdan doğan devredilmiş otoriteyi elinde bulundurduğu için lider değil profesyonel yöneticidir.

  Doğal Lider

  Belli bir durumun yada grubun gereksinimlerini veya örgütsel amaçları en iyi şekilde karşılayabilen, yerine getirebilen ve grup üyelerini yönetmeyen onlarla birlikte çalışan lider şeklidir. Kuantum liderli bir grupta lider dahil, en alt kademedeki ast dahil herkes kendini geliştirme çabası içindedir. Ve sız görüşlerden faydalanır. Yani siyahı, beyazla açıklama yoluna giderek siyaha zıt bir görüş ortaya atar.

  Lider tipleri bu 5 taneyle sınırlı kalmamakla birlikte birçok liderlik tipi bulunmaktadır. Ancak en önemlileri bu 5 tanesidir.

  sponsorlu bağlantılar

   Konuyu Beğendin mi?
  Güncelleme : 2017-10-03
Bölüm:

Konu Etiketleri

eğitimde liderlik türleri, liderlik çeşitleri nelerdir, liderlik modelleri nasıl sınıflandırılır, liderlik türleri ve örnekleri, otoriter lider örnekleri

  Okunma: 7911 - Yorum: 0 - Amp