Bundan 50 yıl önce aşısı ve tedavisi bilinmeyen verem, oldukça tehlikeli bir hastalıktı. Bu yüzden binlerce insan öldü. Verem hastalığına halk arasında ince hastalık, tıp dilinde tüberküloz denir. Bulaşıcı bir hastalık olan verem mikrobunu Robert Koch adında bir Alman doktoru bulmuştur. Onun için verem mikrobuna Koch Basili denir.


Bu mikrop insan vücuduna solunum ve sindirim yoluyla girer. Çabuk fark edilip önlem alınmazsa vücudu kemirir, zayıflatır. Ölüme neden olur. Mikroplar hangi organa yerleşirse hastalık o organın adı ile anılır. Akciğer veremi, kemik veremi, gırtlak veremi, deri veremi, ilik veremi.. gibi.

Verem, insandan insana, hayvandan insana geçer. En yaygın olanı akciğer veremidir. Tıp bilimi ilerledikçe verem mikrobunu yok edici ilaçlar yapıldı.

İnsanları bu hastalıktan korumak için aşılar bulundu. Verem aşısına B.C.G. aşısı denir. Verem aşısı ülkemizde ilk kez 22 Aralık 1952 tarihinde yapılmaya başlanmıştır. Bu aşıyı sağlık kuruluşlarında bütün insanlar ücretsiz olarak yaptırabilir. Zaman zaman kent, kasaba ve köylerde B.C.G. aşı kampanyaları açılır, aşı yapılır. Bu aşı okullarda öğrencilere de uygulanır. B.C.G. aşısı yapıldığında verem mikropları vücudumuza girse de bizi hasta etmezler. Son yıllarda verem hastalığı ile yapılan savaş başarıya ulaşmış, hastalık önemli ölçüde azalmıştır. Yurdumuzda veremle savaşmak, kişilerin vereme yakalanmasını önlemek, hasta olanları sağlığa kavuşturmak amacı ile Verem Savaş Dernekleri kurulmuştur. Verem Savaş Dernekleri; halkı verem tehlikesine karşı uyarır. Onları bu konuda aydınlatır. Hastalanmamak içi neler yapılması, nelerin yapılmaması konusunda bilgi verir. Veremli hastaların sanatoryum denilen verem hastanelerinde iyileştirilmelerini sağlar. Ayrıca zayıf yapılı, kolaylıkla vereme yakalanabilir kişilerin prevantoryum denilen dinlenme yerlerinde bakımlarına yardımcı olur. Verem hastalığının en çok akciğerde görünmesine rağmen akciğer dışında oluşabileceğini de hatırlatalım. Diğer verem hastalıklarına örnek verecek olursak; karaciğer veremi, kemik veremi bunlardan bazılarıdır.


Belirtileri

1. Geceleri terleme ve hafif ateşlenme,
2. Kesik kesik öksürükler,
3. Halsizlik ve devamlı yorgunluk hali.
4. İsteksizlik
5. İnsan vücudunda zayıflama belirir. Zayıflama ilk iki ay içerisinde yavaş, sonraki aylarda daha hızlı görülür.

Koruyucu Önlemler

1. Verem hastalığına yakalanmış birisini ziyarete gitmemek ve onların kullanmış olduğu eşyaları kullanmamak.
2. Rutubetli ve tozlu yerlerde oturmamak ve bu ortamlarda uzun süre bulunmamak.
3. Temiz havada uzun süre dolaşmak. Özellikle ormanlık ve çamlık yerlerde bulunmaya özen göstermek.
4. Sağlık şartlarına uygun olarak, dengeli beslenmek.
5. Zamanında yatarak ve zamanında kalkarak vücudumuzun dinlenmesini sağlamak.
6. Sebze ve meyvelerin mutlaka yıkanmış olmasına dikkat etmek. Kaynatılmamış suyu içmemek.
7. Vücudu yorgun ve zayıf düşürecek şekilde bir yaşam biçimine sahip olmamak.
8. Dengeli beslenmeliyiz.
9. Verem aşısını yaptırmalıyız.
10. Veremli hastanın tabağından yemek yememeli, bardağından su içmemeli, kaşık ve çatallarını kullanmamalıyız.
11. Öksüren, hapşıran insanlardan uzak durmalıyız.

Bunların sonucunda balgamda ve tükürükte kan görülür. Bu durumda gecikmeden bir hastahaneye gidilmeli ve hemen gerekli tedaviye başlanmalıdır. Şunu unutmamalıyız; verem anne ve babadan gelen irsi bir hastalık değildir. Yani verem hastası olan bir annenin veremli bir çocuğu dünyaya gelmez. Verem hastalığına insanlar yukarıda anlattığımız sebeplerden dolayı yakalanırlar.

Özlü Sözler

Güneş girmeyen eve doktor girer.

Güneş ve temiz hava, verem mikrobunun düşmanıdır.

İnsan veremli doğmaz, doğduktan sonra verem mikrobunu başkalarından alır.

Alkol, veremin en yakın dostudur.