Cumhuriyetin Özellikleri Nelerdir? - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Cumhuriyetin Özellikleri Nelerdir?

 1. - Egemenliğin kaynağının millete ait olduğunu kabul eden devlet şeklidir.

  - Yönetiminin özelliği, seçim esasına dayanan bir yönetim oluşudur. Seçimin, gerek seçme gerekse seçilme hakkı açısından belli bir kişiye, belli bir gruba, belli bir sınıfa ait olmayıp; bütünüyle millete ait olmasıdır.

  - Cumhuriyet rejimi, her şeyden önce kamu yararını ön planda tutan, kamu yararına dayanan bir yönetim şeklidir. Rejimin gücünü, geniş halk kitlesinin bütününden, millet iradesinden almasıdır.

  - Cumhuriyet rejimi, devlet yaşantımıza, siyasi yaşantımıza egemenliğin bir kişiye, bir gruba, bir sınıfa değil, doğrudan millete ait olduğu gerçeğini kazandırmıştır.

  - Cumhuriyet rejimi, bütün vatandaşları yasa önünde eşit sayar, onlar arasında hiçbir ayrıcalık tanımaz, onların devlet yönetimine eşit olarak katılımını sağlar. Vatandaşların temel hak ve özgürlüklerini devlet teminatı altına alır.

  - Cumhuriyet akla, mantığa, bilime, toplumun gereklerine ve ihtiyaçlarını gidermeye en uygun ve insana değer veren bir devlet yönetim biçimidir. “Cumhuriyet, fikir serbestliği taraftarıdır.” İnsanın, dolayısıyla toplumun gelişme ortamını hazırlayan, koruyan en iyi yönetim biçimidir.

  sponsorlu bağlantılar

   Konuyu Beğendin mi?
  Güncelleme : 2017-07-13

Konu Etiketleri

cumhuriyet nedir özellikleri nelerdir, cumhuriyet nedir özellikleri nelerdir kısa, demokrasinin ozellikleri kısaca, demokrasinin özellikleri maddeler halinde

  Okunma: 2301 - Yorum: 0 - Amp