sponsorlu bağlantılar
Neden Romen rakamlı saatlerde tüm rakamlar gerçek simgeleriyle gösterilirken 4 (dört) Romen rakamlarındaki simgelerle değil de iiii çizgi şeklinde gösterilir?

Kadranlarında Romen rakamıyla zamanı gösteren saatlerin kiminde IV yerine IIII kullanılıyor. Bunun birçok nedeni olabileceği söyleniyor ama bunlar arasında en yaygın olan görüşler şöyle:

1- Roma İmparatorluğunun en büyük tanrısı olan Jupiter'e olan saygıdan. Roma yazılımında tanrının adı Iupiter olarak yazılıyordu. V ve u harfinin de aynı anlamda kullanıldığını hatırlarsak Romalılar büyük tanrılarına saygısızlık etmemek için adının kısaltması olan IV sembolünü kullanmak yerine üç rakamının yanına bir çizgi daha çektiler.

2- Bir başka görüşe göre bu bir simetri gereksiniminden kaynaklanıyor. 4'e simetrik olan 8, VIII olarak yazılıyordu, yani 4 haneli bir rakamdı. Bu anlamda saat 4 de dört haneli bir rakam olarak ifade edildi ve IIII olarak yazıldı.

3- Bu görüş ne kadar doğru bilmiyorum ama bir rivayete göre zamanın saat ustalarından biri Fransa kralı XIV. Louis'ye kadranında IV olan bir saat yapmış, ne var ki Louis bunun IIII ile değiştirilmesini istemiş. O günden bugüne dek de bu gelenek bozulmamış.
sponsorlu bağlantılar