Basit Bir Paraşüt Nasıl Yapılır? - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Basit Bir Paraşüt Nasıl Yapılır?

 1. sponsorlu bağlantılar
  Paraşüt, bir nesnenin atmosfere açık bir ortamda havanın kaldırma kuvvetinden yararlanarak yavaşça inmesini sağlayan gereçtir. M.S. 810-887 yılları arasında yaşayan Arap mucit Abbas Kasım İbn Firnas'ın İspanya-Kordoba'da paraşüte benzer bir alet kullandığı tarihi kayıtlarda mevcuttur.Çin'de de paraşütün ilk örnekleri kullanılmıştır. Leonardo Da Vinci'nin paraşütle ilgili çizimleri mevcuttur. İtalya'da 1470'lerden kalan başka paraşüt çizimleri bulunduğu gibi, 1595 yılında İtalyan Fausto Veranzio tarafından yapılan çizimler Da Vinci'nin ötesindedir. Günümüzde kullanılana en çok benzeyen paraşüt, 1783 yılında Fransız Louis-Sébastien Lenormand tarafından keşfedilmiştir. 1797 yılında Andre Jacques Garner bir sıcak hava balonundan ilk paraşüt atlayışını gerçekleştirmiştir.

  Paraşüt genelde askeri ve spor amaçlı kullanılmaktadır. İlk başlarda Asya İpeğinden yapılan paraşütler bu maddenin zor bulunması sebebi ile sonraları fabrika yapımı naylon maddelerle yapılmaya başlanmıştır.

  Basit Bir Paraşüt Nasıl Yapılır?

  Paraşütün Yapılışı

  Gerekenler

  Kalın bir kumaş

  Kalın ve uzun bir ip

  Destek olarak plastik bardak

  Taşınacak malzeme

  Yapılışı

  Kumaşın birbirine paralel iki köşesi kesilir. İpler üstte kalan iki uzunluktan birbirlerine iliştirilir. (Ortada düğüm için yer kalmalıdır) Ortada düğüm yapılır. İpin kalanı düğümden aşağı atılır. Plastik bardak aşağı sarkan iplere iliştirilir. Deney için içine yumurta konulup bir kattan aşağı bırakılır.

  sponsorlu bağlantılar

   Konuyu Beğendin mi?
 2. 2012-01-12 #2
  Teşekkür ederim elinize sağlık
 3. 2012-01-29 #3
  güzel olmuş ii yapmnısınız da videolusu yokmu yha bunun
 4. 2013-01-21 #4
  çok iyi
 5. 2013-02-20 #5
  2 hata var 1;
  eğer kalın kumaş kullanılırsa paraşütün içine az hava girer bu da hava direncini azaltacağından dolayı paraşüt yere daha hızlı iner...
  2;
  kalın ip demişsin paraşüt ne kadar ağır olursa yere de o kadar çabuk iner (araştırabilirsiniz)

  sponsorlu bağlantılar
  Okunma: 12756 - Yorum: 4 - Amp