Fatih Sultan Mehmet Kimdir? - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Fatih Sultan Mehmet Kimdir?

 1. sponsorlu bağlantılar
  Fatih Sultan Mehmet Kimdir?Fatih Sultan Mehmed 29 mart 1432 yılında Edirne'de dünyaya gelmiştir. Babası padişah ikinci murad, annesi ise Huma hatundur.Fatih Sultan Mehmedin yapısı : uzun boyu, dolgun yanağı, adaleli ve kuvveti oldukça iyi bir padişahtı. O devrin en büyüklerinden birisiydi ve toplam 7 yabancı dil biliyordu.

  Fatih zamanında alimleri, sanatkarları ve şairleri toplar sohbet eder ve bundan çok büyük zevk alırdı. Bilinmeyen konular hakkında araştırmalar yaptırırdı ve bu araştırmaları incelerdi. Akşemseddin Fatih Sultan Mehmed'in hocalığını yapmış bir alimdir. En çok değer verdiği Alimdir. Fatih, soğuk kanlı ve çok cesur bir insandı. Eşi benzeri olmayan bir komutandı ayrıca mükemmel bir yöneticiydi. Yapacağı değişiklerle ilgili hiç kimseye en ufak bir sır vermezdi.

  Genelde farsça ve arapçaya çevrilen felsefi konulu eserleri okurdu. Fatih sultan Mehmet bilime çok önem veren bir padişahtı. 1466 yılında Batlamyos haritasını tercüme ettiripi haritadaki isimleri arap harfleri ile yazdırdı.Bilimsel konularda sorunlar hangi dine mensup olursa olsun bilginler korurdu ve onlara eserler yazdırırdı.Ünlü ressam olan Bellini'yi İstanbula davet etti ve resmini yaptırdı. Ünlü Astroloh Ali Kuşçu o zamanda İstanbula geldi.

  Fatih Sultan Mehmed 1481 yılına kadar padişahlık yaptı. 25 kere sefere katıldı.Fatih sultan Mehmet yüksek azim ve iradesi vardı. Verdiği kararlı uygulardı. Devlet idaresinde oldukça sertti. Savaşlarda cesurdu. Savaşta önlerde giderdi.

  20 Yaşında Osmanlı Devletinin başına geçti. İstanbulu fetheden Sultan Mehmed 1100 yıl hüküm süren Doğu Roma İmparatorluğunu ortadan kaldırdı ve Fatih ünvanını aldı. Ortaçağı kapatıp yeni çağı açtı. Bir dünya imparatoru oldu. 3 mayıs 1481 yılında maltepede hayata veda etti.

  sponsorlu bağlantılar

   Konuyu Beğendin mi?
 2. 2011-02-28 #2
  FATİH SULTAN MEHMET'İN HAYATI (1432 -1481)

  Fatih Sultan Mehmed 29 Mart 1432'de Edirne'de doğdu. Babası Sultan İkinci Murad, annesi Huma Hatun'dur. Fatih Sultan Mehmed, uzun boylu, dolgun yanaklı, kıvrık burunlu, adaleli ve kuvvetli bir padişahtı. Devrinin en büyük ulemalarından birisiydi ve yedi yabancı dil bilirdi. Alim, şair ve sanatkarları sık sık toplar ve onlarla sohbet etmekten çok hoşlanırdı. İlginç ve bilinmedik konular hakkında makaleler yazdırır ve bunları incelerdi. Hocalığını da yapmış olan Akşemseddin, Fatih Sultan Mehmed'in en çok değer verdiği alimlerden biridir. Fatih Sultan Mehmed, gayet soğukkanlı ve cesurdu. Eşsiz bir komutan ve idareciydi. Yapacağı işlerle ilgili olarak en yakınlarına bile hiçbir şey söylemezdi. Fatih Sultan Mehmed okumayı çok severdi.

  Farsça ve Arapça'ya çevrilmiş olan felsefi eserler okurdu. 1466 yılında Batlamyos Haritasını yeniden tercüme ettirip, haritadaki adları Arap harfleriyle yazdırdı. Bilimsel sorunlarda, hangi din ve mezhebe mensup olursa olsun bilginleri korur onlara eserler yazdırırdı. Bilime büyük önem veren Fatih Sultan Mehmed yabancı ülkelerdeki büyük bilginleri İstanbul'a getirtirdi. Nitekim Astronomi bilgini Ali Kuşçu kendi döneminde İstanbul'a geldi. Ünlü Ressam Bellini'yi de İstanbul'a davet ederek kendi resmini yaptırdı. Şair ve açık görüşlüydü. Fatih Sultan Mehmed 1481 yılına kadar hükümdarlık yaptı ve bizzat 25 sefere katıldı. Azim ve irade sahibiydi. Temkinli ve verdiği kararları kesinlikle uygulayan bir kişiliği vardı. Devlet yönetiminde oldukça sertti. Savaşlarda çok cesur olur, bozgunu önlemek için ileri atılarak askerleri savaşa teşvik ederdi.

  Fatih Sultan Mehmet

  20 yaşında Osmanlı padişahı olan Sultan İkinci Mehmed, İstanbul'u fethedip 1100 yıllık Doğu Roma İmparatorluğunu ortadan kaldırarak Fatih ünvanını aldı. Hz.Muhammed'in (S.A.V) hadisi şerifinde müjdelediği İstanbul'un fethini gerçekleştiren büyük komutan olmayı da başaran Fatih Sultan Mehmed, yüksek yeteneği ve dehasıyla dost ve düşmanlarına gücünü kabul ettirmiş bir Türk hükümdarıydı. Orta Çağ'ı kapatıp, Yeniçağ'ı açan Cihan İmparatoru Fatih Sultan Mehmed, Nikris hastalığından dolayı 3 Mayıs 1481 günü Maltepe'de vefat etti ve Fatih Camii'nin yanındaki Fatih Türbesi'ne defnedildi.

 3. 2011-03-14 #3
  Fatih Sultan Mehmet 29 Mart 1432'de Edirne'de doğdu.Babası Sultan ikinci Murat,annesi Huma Hatun'dur.

  Babası sağken 15 yaşında, onun isteği üzerine tahta çıktı.Babası ikinci Murat ölünce 1451'de ikinci dafa

  Padişah oldu.Fatih Sultan Mehmet devrin en büyüklerinden birisiydi ve 7 yabancı dil bilirdi.

  Hocalığınıda yapmış olan Akşemseddin,Fatih Sultan Mehmet'in en çok değer verdiği alimlerden biriydi.

  Fatih Sultan Mehmet ,gayet soğukkanlı ve cesurdu.Eşsiz bir komutan ve yöneticiydi.

  Fatih Sultan Mehmet okumayı çok severdi.Farsça ve Arapçaya çevrilmiş olan felsefi eserleri okurdu.Bilime

  büyük önem veren Fatih Sultan Mehmet yabancı ülkelerdeki büyük bilginleri İstanbul'a getirtirdi. Ünlü Ressam

  Bellini'yi de İstanbul'adavet ederek kendi resmini yaptırdı.Şair ve açık görüşlüydü.

  20 yaşında Osmanlı Padişahı olan Sultan İkinci Mehmet,İstanbul'u fethedip 1100 yıllık Doğu Roma

  İmparatorluğunu ortadan kaldırarak Fatih ünvanını aldı.

  Orta Çağı kapatıp,Yeni Çağı açan Cihan İmparatoru Fatih Sultan Mehmet bu süre içinde 2 İmparatorluk, 14

  Devlet, 200 Şehir zapt etti. Fatih Sultan Mehmet 1481 yılına kadar hükümdarlık yaptı ve bizzat 25 sefere katıldı.

  Azim ve irade sahibiydi. Temkinli ve verdiği kararları kesinlikle uygulayan bir kişiliği vardı.Devlet yönetiminde

  oldukça sertti.Savaşlarda çok cesur olur ve önde giderdi.Fatih Sultan Mehmet,yüksek yeteneği ve dahasıyla

  dost ve düşmanlarına gücünü kabul ettirmiş bir Türk Hükümdarıydı.3 Mayıs 1481'de Maltepe'de vefat etti.

  İstanbul Fatih Cami'nin yanındaki Fatih Türbesi'ne defnedildi.

  Okunma: 65653 - Yorum: 2 - Amp