Omurgalı Hayvanlara Örnekler - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Omurgalı Hayvanlara Örnekler

 1. Vücutlarında kemik ya da kıkırdaktan yapılmış omurgası bulunan hayvanlara omurgalı hayvanlar denir. Omurgalı hayvanlar ; balıklar , kurbağalar , sürüngenler , kuşlar ve memeliler olmak üzere beş guruba ayrılır.

  Omurgalı Hayvanlara Örnekler


  BALIKLAR

  Balıkların bir kısmı tatlı sularda ( göl ve nehir suları ) bir kısmı da tuzlu sularda ( deniz ve okyanuslarda ) yaşar. İzmarit , hamsi , istavrit , kalkan balığı , palamut , lüfer gibi balıklar tuzlu suda yaşayan balıklara örnektir. Yayın balığı , sazan ve alabalık ise tatlı sularda yaşayan balıklardır.

  Balıkların vücutları pullarla örtülüdür. Solungaçları yardımıyla solunum yaparlar , solunumları sırasında suda bulunan oksijeni kullanırlar. Balıkların bir kısmı yumurta ile çoğalırken bir kısmı da canlı doğum yapar. Yüzgeçleri sayesinde suda hareket ederler.


  KURBAĞALAR

  Kurbağalar nehir ve göl kenarlarında yaşar. Kurak bölgelerde pek görülmezler. Kurbağaların derileri ince ve pulsuzdur. Ağızlarında diş bulunmaz. Uzun arka bacakları sayesinde suda rahatlıkla yüzer. Kurbağalar etçil hayvanlardır. Küçük böcekler ve tırtıl ile beslenirler. Yumurta ile çoğalırlar. Kurbağaların derilerinin yaşamaları için nemli olması gereklidir. Bu nedenle yaşantılarının bir bölümünü su kenarlarında bir bölümünü de suda geçirirler.

  SÜRÜNGENLER


  Omurgalı hayvanlardan olan sürüngenlerin başlıcaları ; yılan , kertenkele ve kaplumbağadır. Sıcak bölgelerde yaşayan timsahlar da sürüngen hayvanlardır. Timsahlar hemkarada hem de suda yaşar. Yılanlar ve kaplumbağaların da hem karada hem suda yaşayansürüngen hayvanlar adı verilir. Sürüngenlerin vücutları sert pullarla kaplıdır. Yumurta ile çoğalırlar. Etçil ve otçul olanları vardır. Kış uykusuna yatarlar. türleri vardır. Sürüngenlerin ayakları kısa ve yanlardadır.

  KUŞLAR

  Kuşlar da omurgalı hayvanlardır. Kümes hayvanları da kuş türü içinde yer alır. Bunlar diğer kuşlar gibi uçamaz. Yeryüzünde değişik özellikte çok sayıda kuş vardır. Bülbül , kanarya , saka gibi kuşlar ötücü kuşlardır. Kartal , akbaba , şahin , başkuş gibi kuşlar yırtıcı kuşlardır. Kaz , ördek , martı , pelikan gibi kuşlar perde ayaklıdır. Deve kuşu hızlı koşabilen bir hayvandır. Horoz , tavuk , ördek , hindi evcilleşmiştir.

  Kuşların vücutları tüylerle örtülüdür. Kuşların bir bölümü sonbahardan başlayarak sıcak ülkelere göç eder. Bütün kuşlar akciğer solunumu yapar. Kuşlarda hareketi kanatlar sağlar. Kuşlar yumurta ile çoğalır. Kuşlarda diş yoktur. Kuşların bazıları avladıkları hayvanların etleriyle bazıları da bitkisel besinlerle beslenir.

  MEMELİLER

  Yavrularını doğurarak dünyaya getiren ve onları sütle besleyen hayvanlara memeli hayvanlar denir. Koyun , inek , kedi , köpek , at , maymun , yarasa , balina , gibi hayvanlar memeli hayvanlardır.

  Memeli hayvanların bir bölümü otla beslenir. Bu nedenle bu tip hayvanlara otçulhayvanlar otçul memelilerdir. Otla beslenen hayvanların çene yapıları ot koparmaya elverişlidir. hayvan denir. Geyik , maymun , deve , koyun , keçi , inek gibi


  Et yiyerek beslenen memeli hayvanlara etobur memeliler denir. Çeneleri kuvvetli , dişleri uzun ve sivridir. Et yiyerek beslenen hayvanların büyük bir bölümü yabanidir. Kedi , köpek , aslan , kaplan , kurt ve çakal etle beslenen memeli hayvanlardır.


  Kesici dişleri çok gelişmiş olan fare , sincap , tavşan , kunduz gibi hayvanlar kemirici memelilerdir. Kemirici memeliler bitkilerin kök ve gövdelerini kemirerek beslenir.


  Yarasa uçabilen memeli hayvandır. Yarasaların işitme duyuları çok gelişmiştir. Mağaralarda yaşar. Böceklerle beslenir.


  Yunus , balina ve fok suda yaşayan ve yüzen memeli hayvanlardır. Derilerinde kıl ve tüy yoktur.


  Kelebek , kuş ve yarasalar karada yaşar. Kanatları vardır ve uçarlar. Buna rağmen kelebek ve yarasa kuşlar gurubunda değildir. Çünkü kelebek omurgasız hayvandır. Yarasalar ise canlı doğum yaptıklarından memeli hayvanlar gurubuna girer.


  sponsorlu bağlantılar

   Konuyu Beğendin mi?
 2. 2013-03-18 #2
  bence bunlar tam da bizim işlediğimiz konular bu konuyu buradan çalışacağım
 3. 2013-03-18 #3
  bu siteyi çok beğendim
 4. 2013-03-18 #4
  bu siteyi beğendim
 5. 2013-04-01 #5
  tırtıl omurgalımı
  sponsorlu bağlantılar
 6. 2013-04-10 #6
  Alıntı:
  Misafir Nickli Üyeden Alıntı
  bence bunlar tam da bizim işlediğimiz konular bu konuyu buradan çalışacağım
  ben buradan çalışmayacağım.benim zambak yayınları kitabım var orada anlatıyor bunun gibi değil.üzgünüm.

 7. 2013-10-12 #7
  Kertenkele kaplumbağa ve kelebek hangi grupları
 8. 2014-03-10 #8
  biraz acik olun lutfen
 9. 2014-03-31 #9
  Iyi saolun teş. 😜😁😳🙉🌐 bide omurgasızlarda yazıyomu onu sorucam
 10. 2014-05-20 #10
  Kelebek omurgasız diğerleri omurgali
  sponsorlu bağlantılar
 11. 2015-03-12 #11
  gerçekten ha-ri-kaaaaa
 12. 2015-03-17 #12
  bence hiç güzel deyil üzgünü bana yardımcı olmadınız
 13. 2015-04-22 #13
  güzel sinavima yardimci oldu
 14. 2015-08-20 #14
  Teşekkürler güzel bilgi.
 15. 2017-05-25 #15
  çok tesekkurlerrrr ellerinize sağlık :))
  sponsorlu bağlantılar
  Okunma: 34649 - Yorum: 14 - Amp