Dünyada Parayı İlk Kim Kullandı? - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Dünyada Parayı İlk Kim Kullandı?

 1. sponsorlu bağlantılar
  Paradan önce altın, gümüş, bakır veya arpa alışveriş aracı oldu. Bu değerli mallar hassas terazi ile tartılırdı. Ağırlık birimi olarak arpa tanesi veya keçi boynuzu çekirdeği kullanıldı. M.Ö. 3000'lerden kalan bir Sümer tabletinde şekelâ kelimesi yer alır. Şekel, o dönemde hem ağırlık birimi hem de para birimiydi. Şekel günümüzde İsrail'in para birimidir.

  Ağırlık birimi olarak kullanılan 1 şekel 180 arpa tanesinin ağırlığı idi ve 11 grama eşitti. Altmış şekel 1 mina ve altmış mina da 1 talent adıyla ağırlık birimi olarak kullanıldı. Para olarak 1 şekel, 11 gram gümüşe eşitti. Mezopotamya'da krallar, paradan önce kullanılan gümüş halka ya da levhalara standart getirdi. En detaylı yasaları M.Ö. 1760'larda Babil kralı Hammurabi çıkardı. Krallar, para işlevi gören gümüş levha ve halkalara mühür basardı. Savaşlar nedeniyle Mezopotamya ekonomik krizler yaşadı.Krallar da gümüş levha ve halkaları eritip ayarını düşürerek mühürletti. Hile anlaşılmasın diye mühürlü gümüşü halkın eritmesi yasaklandı. Hileyi anlayan tüccarlar da kralların mühürlü gümüş levha ve halkalarını kabul etmedi. Bir Sümer kil tabletinde Saf gümüşle satış yapılır. Kralın mühürlü gümüşü kabul edilmez yazıyordu. Afrika ve Çin'de deniz kabukluları alışveriş aracı olarak kullanıldı.

  Dünyada Parayı İlk Kim Kullandı?

  Dünyanın İlk Madeni Parası İzmir Civarında Basıldı Yeni bir alışveriş aracı gerekince, ilk metal parayı İzmir civarında yaşamış olan Lidyalılar bastı. Lidya parası o dönemde elektron denilen altın gümüş alaşımından yapıldı. Lidya parası M.Ö. 650'lerde kullanıma sunulduktan sonra para basımı çevre ülkelere yayıldı. Para basımı için metal levha kesilip tartılırdı. Daire şeklindeki levha, iki kalıp arasında çekiç darbesiyle şekillendirilirdi. İlk Osmanlı parası, Osman Gazi'nin kestirdiği ve beyaz olduğu için akçe olarak anılan 900 ayar gümüş paraydı.

  Prof. Dr. Ural AkbulutODTÜ Kimya Bölümü

  sponsorlu bağlantılar

   Konuyu Beğendin mi?
  Güncelleme : 2017-09-27

Konu Etiketleri

paraların basıldığı yere ne ad verilir, parayı ilk kullanan devlet, parayı ilk kullanan türk devleti, parayı ilk kullanan uygarlık, tarihte ilk parayı kim bulmuştur

  Okunma: 57266 - Yorum: 0 - Amp