Ana Menü

Google Google’un “+1 ” Servisi Ne İşe Yarıyor?

Google’dan yeni arama oylama sistemi: ‘+1’!

Google’dan çok konuşulacak bir yenilik daha: “+1” adındaki yeni özellik nedir, nasıl çalışıyor?

Google, dün Facebook’daki ‘Beğen’ işlevine benzer, arama sonuçlarını oylamaya yarayan ‘+1’ düğmesini test edeceğini açıkladı.

+1 özelliği sadece Google profiline veya Gmail’e oturum açmışken kullanılabilecek. Bu deneysel işlev etkin olduğunda, arama sonuçlarının üzerine geldiğinizde her sonucun yanında bir ‘+1’ düğmesi görüntülenecek.

Facebook’daki ‘Beğen’ özelliğinde olduğu gibi, Google tüm +1’leri kullanıcının Google Profilinde saklanacak. Benzer aramalarda daha fazla oya sahip sonuçlar daha üstlerde yer alacak. +1 oylarınız sadece sizi değil, tüm kullanıcıları etkileyecek.

Özellik ilk olarak İngilizce dilindeki Google’da ortaya çıkacak, ardından zamanla tüm dünyaya sunulacak. İlk başlarda sadece arama sonuçlarında yer alacak olan +1, gelecekte daha fazla alanda belirecek.

Google, +1 ile sosyal arama motoru mu oluyor?

Google, arama sonuçlarında +1 simgesine tıkladığınızda, bu sonuç için bir öneri ve onay verdiğinizi söylüyor. Ve bunun sosyal bir işlev olduğu açık: Belirli arama sonuçlarında arkadaşlarınızın hangi sonuçlara +1 verdiğini görebileceksiniz. Google sonuçlarında çok sayıda site yer aldığından, bu +1’ler doğru siteyi seçmenize yardımcı olacak.

Ancak sistemi bir sosyal ağ olarak adlandıramayız. +1 sistemi, Facebook’taki Beğen ve Digg’deki ‘Diggs’ gibi çalışıyor ve neden hoşlandığınızı göstermek için basit bir yol sunuyor. Bu oldukça iyi, çünkü Google basitliğiyle aramada bu konuma geldi.

Reklamlarda +1’e tıklayarak Google’ın reklamları daha iyi hedeflemesini de sağlamak mümkün olacak. Yani yeni işlev, Google’a reklamlarda da fayda sağlayacak.

+1 zamanla büyüyecek

Google henüz +1’i tamamlamış değil. Google Buzz ve Google Wave’den ders alan şirket, bu kez arama sonuçlarında basit bir +1 simgesiyle işe başlayacak, işlevi yavaşça ve sessizce ilerletecek (Örneğin bir web sitesinden, uygulamalardan, Chrome’dan direkt olarak ‘+1’lemek’ gibi işlevleri zamanla ekleyecek).

Google +1, Google’ın daha sosyal bir arama motoru olmak istediğinin de göstergesi. +1’ler sayesinde Google, arama sonuçlarını daha iyi bir hale getirmekle kalmayacak, sosyal halkanızla da daha ilgili bir hale getirebilecek.

Yorum Yap