Ana Menü

İOS 7.1 iOS 7.1 Kullanıma Sunuldu

ios-7-1

iPhone 4 ve 4S kullanıcılarının  6 aylık çilesi nihayet son buldu. 6 ay önce çıkan iOS 7 güncellemesi ile birlikte iPhone telefonlara küsen kullanıcıların iOS 7.1 ile tekrar yüzleri gülmeye başladı. 2013’ün eylül ayında çıkan ve bütün iPhone kullanıcıları büyük beklentiler içine sokan iOS 7 güncellemesi iPhone 5 kullanıcılarını mutlu ederken 4 ve 4S kullanıcılarının canını çok sıkmıştı. iOS 6’ya göre oldukça fonksiyonel ve görsel olan iOS 7’nin bir o kadar da yavaş çalışması bir çok kişinin hayal kırıklığına uğramasına neden olmuştu. Neyse ki Apple yaptığı bu hatayı çok sürdürmeden yeni bir güncelleme daha çıkararak iPhone 4 ve 4S kullanıcılarını rahatlattı.

Dün yayınlanan iOS 7.1’i bugün inceleme şansı buldum. Çok detaylı bir inceleme yapamazsam da iOS 7’nin aşağı yukarı nasıl olduğunu gördüm. İlk göze çarpan yenilik CarPlay teknolojisi. Bu teknoloji sayesinde iPhonunuzun bir çok özelliğini otomobiliniz üzerinden kullanabiliyorsunuz. Harika bir özelliklik gibi görünse de bir çoğumuz bu özelliği yakın zamanda kullanamayacağız. Çünkü CarPlay uygulamasını kullanabilmeniz için CarPlay teknolojisine sahip bir otomobilinizin olması gerekiyor. Bundan dolayı bu teknolojinin artılarından ve eksilerinden  5-10 yıl sonra bahsedebiliriz.

iPhone 5S kullanıcıları için parmak izi, face time ve Touch ID’de iyileştirilmeler yapılmış.

Açılış ve kilit ekranın da küçük ve sevimli görsel değişiklikler göze çarpıyor. Yine gelen ve giden arama ekranları ufak rötuşlarla daha görsel hale getirilmiş.

ios-7.1-ekran

Ayarlar menüsünde bulunan Genel sekmesinin altındaki Erişilebilirlik ayarlarında bir çok yenilikler gördüm.

ios-71-ayarlar

Apple açıklamasına baktığımızda bir çok hatanın giderildiğini görüyoruz. 

Şimdi gelelim en önemli yeniliğe. iOS 7 güncellemesi ile elimizde alınan hızlı iPhone konforu, bu güncelleme ile geri verilmiş. iPhone 4S telefonda yaptığım denemelerde şunu çok net gördüm; iOS 6 kadar hızlı olmasa da, iOS 7’ye göre oldukça hızlandı telefonum. Bu gelişme çok ama çok iyi oldu. iOS 7’nin sinir eden ağırlığından bir nebzede olsa da kurtulduk. 

Yorum Yap